שתף קטע נבחר

תיעוד: גנבים וחבריהם תקפו כוח צה"ל בנגב; איש לא נעצר

זה קורה יותר ויותר - והפעם כלל גם ירי באוויר של קצין מהצוות שהתאמן בשטח. אחד המתפרעים מהפזורה הבדואית לא היסס לצלם כדי לפרסם ברשת. צה"ל: הוגשה תלונה למשטרה, הופקו לקחים. המשטרה: החקירה בראשיתה, נפעל למיצוי הדין

הביריונות וההפקרות בדרום עולות עוד מדרגה: פורעים מהפזורה הבדואית בדרום התקיפו באחד מהימים האחרונים כוח צה"ל באזור בסיס צאלים, לאחר ניסיון גניבה נוסף של ציוד צבאי מחיילים באימון. כך זה נראה:

 

 

תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל העלה כי הקצינים ניסו לתפוס את הגנבים, אך תוך דקות הוקפו בקבוצת מתפרעים שהגיעו לתגבר ולסייע לגנבים. החבורה הקיפה את הג'יפ הצבאי בכמה ג'יפים אזרחיים, הורו לקציני צה"ל לרדת לצד הדרך והחלו להתנפל ולהתעמת איתם מחוץ לכלי הרכב. כשאחד הקצינים חש לדבריו באיום ממשי על חייו, הוא ירה באוויר.

 

הקצינים הזעיקו במקביל את כוחות המשטרה, שעשו דרכם למקום בזמן שאחד המתפרעים לא היסס לתעד את ההתרחשות כדי להתפאר בה בהמשך ברשת החברתית. התחקיר העלה גם שגיאות בתפקוד הכוח מול המתפרעים האזרחים.

עימותים בין כוחות צה
העימות כפי שתועד בסרטון

עימותים בין כוחות צה
הקיפו את הג'יפ הצבאי
 

מדי שנה מתרחשות לפחות עשרות תקריות של גניבות ציוד צבאי בנגב. בין היתר העבריינים בוזזים אמצעים לראיית לילה, מכשירי קשר וכלי נשק, שבהמשך משמשים לסחר עברייני או להברחות סמים בגבול מצרים. מספר הברחות זינק בשנתיים האחרונות במאות אחוזים.

 

כוחות צה"ל מוגבלים בשימוש בירי מול תקריות אלה, לנוכח האופי ה"אזרחי" של פעילות העבריינים ותעודת הזהות הכחולה שהם נושאים. הגנבים מצידם משתמשים בכלי רכב ייעודיים לשטח, ואף נצמדים לתרגילים ואימונים של צה"ל, עד לשעת הכושר לפעול.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך אימון בשטחי האש של בסיס צאלים, זיהו מספר קצינים חשד לגניבת ציוד צבאי ממקום האימון וביצעו מרדף אחר הרכב החשוד. במהלך המרדף הגיעו רכבים חשודים נוספים והקיפו את הג'יפ של הכוח באופן מאיים ועברייני. הקצינים דיווחו למשטרת ישראל על האירוע ועצרו בצד הדרך".

 

"לאור ההתקהלות המסוכנת שנוצרה סביבם לאחר העצירה, ירה אחד הקצינים כדור באוויר. שוטרים הגיעו למקום והוגשה תלונה כלפי המעורבים באירוע. בנוסף בוצע תחקור ראשוני על ידי המפקדים והופקו הלקחים הרלוונטיים לאירועים מסוג זה. צה״ל רואה בחומרה ניסיון פגיעה מכל סוג שהוא בחיילי צה״ל".

 

גורמים במשטרה טענו כי מודיע אנונימי דיווח על ירי, ובעקבות זאת הגיעו כוחות למקום וגבו עדויות מהצדדים. עם זאת, עד כה לא נעצר איש. ממשטרת ישראל נמסר: "אנו רואים בחומרה כל ניסיון פגיעה בחיילי ורכוש צה״ל, ובהתאם עם קבלת הדיווח אודות האירוע, הגיעו למקום כוחות משטרה ונפתחה חקירה שעודנה בראשיתה. נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות, לפעול למיצוי הדין עם המעורבים ולהיאבק בעברייני הרכוש וביריונות הכביש באשר הם".

 

ריקי כרמי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים