שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

עוד בתי ספר נסגרים; בכיר במשרד הבריאות: "התרחקו מהילדים, אל תתחבקו"

עוד 11 תלמידים ומורים חולי קורונה אובחנו היום - מתוך 50 חולים חדשים בישראל. כמעט 10,000 תלמידים ומורים בבידוד או שמוסדותיהם נסגרו. כשזו תמונת המצב אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו: "כשיש במשפחה אדם מבוגר או בעל מחלת רקע - כדאי להתרחק מהילדים"

 

 

 

בשעה שבתי ספר נוספים ברחבי ישראל נסגרים ומספר התלמידים ואנשי הצוות שנשלחו לבידוד ביתי או שאינם לומדים בשל סגירת מוסדות מתקרב ל-10,000, אמר בצהריים (יום ג') המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו כי "צריך לראות אם יש מישהו למשל במשפחה שנמצא בקבוצת סיכון, כמו גיל מאוד מבוגר, מעל 70 אפילו מעל 80 או עם איזו מחלת רקע, אז כדאי כמה שיותר לנסות להתרחק מהילדים - לא להתחבק ולהתנשק איתם. זו ההמלצה שלנו בעניין הזה". ynet העביר בשידור חי דיון מוועדת החינוך של הכנסת בנוגע להתפרצות המחודשת במוסדות החינוך.

  

לנתונים המלאים של משרד הבריאות - לחצו כאן

 

 

 

בית הספר מקיף ז' בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)
בית הספר מקיף ז' בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

בית הספר מקיף ז' בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

בית הספר מקיף ז' בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

בית הספר מקיף ז' בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

מקיף ו' באר שבע (צילום: חיים הורנשטיין )
מקיף ו' באר שבע נעל את שעריו(צילום: חיים הורנשטיין )

מקיף ו' באר שבע (צילום: חיים הורנשטיין )
שערים נעולים במקיף ו' בבאר שבע(צילום: חיים הורנשטיין )

תיכון גימנסיה קציר בחולון (צילום: קובי קואנקס)
תיכון גימנסיה קציר בחולון(צילום: קובי קואנקס)

 

פרופ' גרוטו, שדיבר בוועדה המיוחדת לעניין נגיף קורונה ולבחינת היערכות המדינה למגפות, הדגיש כי הסיכוי להידבקות ילדים נמוך יותר, בעיקר עד גיל 10. "אנחנו רואים לאור הימים האחרונים מאז שחזרו לבתי הספר שגיל ההדבקה העיקרי הוא 20-10, בעיקר 15. הם במגע ישיר עם האוכלוסייה המבוגרת, המטפלות שלהם, המורות המחנכות. אז קודם כל חשוב לזכור שהסיכון לילדים הוא לא גבוה. גם אם הם חולים, כמעט תמיד זו מחלה מאוד קלה ואין סיבוכים. אבל כן, אני חושב שאפשר לשלוח את הילדים לבתי הספר בתנאים האלה. אם יש אירוע בבית הספר גם לבוא לשם ולבדוק ולבודד את הילדים שנדבקו והמורים שנדבקו".

 

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ממשיך לעלות ובמקביל נסגרים עוד מוסדות חינוך. עוד 11 תלמידים ומורים חולי קורונה אובחנו היום - מתוך 50 חולים חדשים בישראל - ומספרם עומד כעת על 217. מאז אתמול נכנסו עוד 3,723 תלמידים ואנשי צוות לבידוד ובסך הכול נמצאים בבידוד 9,935 תלמידים ומורים. עוד 13 מוסדות חינוך נסגרו ומספרם הכולל עומד על 31.

 

כל העדכונים על נגיף הקורונה

מגמת העלייה בתחלואה בקורונה נמשכת   

 

 

 

נציגת משרד החינוך, אינה זלצמן מהמנהל הפדגוגי, אמרה בוועדת החינוך בכנסת, כי 85% מהתלמידים מגיעים לבתי הספר ויש בכך אמון של התלמידים וההורים. "ההנחיה אומרת שכאשר יש תלמיד או מורה אחד מאומת כחולה יש לסגור את בית הספר, לתחקר ולבדוק את כל המעגלים ולקבל החלטה", הסבירה.

 

לגבי החשש של תלמידים להגיע לבית הספר או של הורים לשלוח, אמרה: "אנחנו לא חייבנו ולא מפעילים שום חוק ביקור סדיר. אנחנו במשבר עולמי,  במצב חירום, ואם הורה או תלמיד חושש להגיע לבית הספר, אנחנו לא מחייבים".

 

 

 

אריה מור, סמנכ"ל משרד החינוך, אמר בוועדה כי כרגע 18 בתי ספר סגורים. הוא הוסיף: "אני מזכיר שלא הייתה מדיניות בדיקות ועכשיו יש מדיניות לבצע בדיקות לכל הילדים תוך 24 שעות". מור אמר כי מתקיימים דיונים במשרד החינוך לגבי אפשרות של למידה בקבוצות קטנות בחטיבות העליונות.

 

יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר העל יסודיים, מנשה לוי, אמר כי "הגיע הרגע להפסיק את הבלבול למנהלים ולמורים ולקבל החלטות אמיצות". לוי קרא למשרד החינוך להשאיר את תלמידי ז'-י'  ללמידה מרחוק. לדבריו, "לא ניתן לאכוף את חבישת המסכות בשיעורים ובהפסקות, זה לא הגיוני, לא אנושי ולא מתקיים בשטח. לא ניתן לבצע ניקיונות במהלך היום, לא ניתן לקיים הפסקות מדורגות ולא ניתן לבצע ריחוק פיזי של שני מטר. לכן הוראות משרד החינוך אינן ניתנות ליישום"

 

הבוקר נסגר בית הספר "מקיף ו'" בבאר שבע לאחר שתלמיד אובחן כחולה קורונה. 1,930 תלמידים נשלחו ל"בידוד מניעתי" וגם 209 מורים ו-50 עובדי מנהלה. בבית הספר "מקיף ג'" בבאר שבע נכנסו לבידוד 190 תלמידים ואנשי צוות ובבית הספר היסודי "נווה מדבר" בעיר נכנסו לבידוד 511 תלמידים ואנשי צוות. בנוסף, בגן "שיבולת" בעיר נכנסו לבידוד כל ילדי הגן והצוות - תשעה עובדי הוראה ו-19 ילדים.  

 

מוועד ההורים של מקיף ז' נמסר כי הוחלט לא להגיע מחר לבית הספר, "אך הורה שבכל זאת מעוניין לשלוח את ילדו לבית הספר, מובן שזו זכותו". עוד נמסר כי שכבות יא' ויב' ימשיכו ללמוד למתכונות ולבגרויות ויגיעו לבית הספר תוך שמירה על כללי משרד הבריאות.  

 

 

 

 

התלמידים במקיף ו' הגיעו הבוקר לבית הספר כמו בכל יום רגיל, ותוך כדי התבשרו כי עליהם לפנות את בית הספר בשל סגירתו וההורים נאלצו להגיע ולקחת אותם לביתם.

 

יאיר נגיד, אב לילדה במקיף שהגיע לקחת את בתו, סיפר ל-ynet כי הוא מקבל את הדברים בהבנה. "הבת שלי התקשרה ואמרה שילדה הגיעה חולה לבית הספר וכל בית הספר הולך לבידוד מניעתי. לא כעסתי, אני חושב שזו הפעולה הנכונה שצריך לעשות. אני חושב שהאחריות היא לא דווקא אצל משרד הבריאות, העירייה, או ההנהלה בבית הספר".

  

לדבריו, "האחריות הגדולה היא אצלנו האזרחים ולא אצל אף אחד אחר. יש חשדות אבל אנחנו מרגיעים ופשוט צריך להיכנס לבידוד מניעתי עד שתסתיים החקירה האפידימיולוגית. זו ממש נגיעה נקודתית כדי לא לשים את כל הילדים בבית ולא לפגוע במשק".

 

בתו, עומר נגיד, שלומדת בכיתה ז' בבית הספר, סיפרה על החשש. "באה אלינו מורה ואמרה שעכשיו הגיעו הבדיקות וצריך לחזור הביתה. קצת מבאס כי ההרגשה של לחזור ללימודים הייתה מאוד כיפית, ואז פתאום לחזור הביתה ואולי להיות בבידוד זה קצת מפחיד".

 

תלמיד אחר במקיף מתח ביקורת על התנהלות החזרה לשגרה במוסדות החינוך. "היו דיבורים על בידוד, אבל אנחנו לא יודעים מה המצב וכולם מבולבלים. אנחנו רוצים לסיים את השנה אבל אני חושב שהמדינה לא מתנהלת כמו שצריך ולא היינו צריכים לחזור למסגרות הלימודיות".

 

בחולון התגלה חולה קורונה שני בגימנסיה קציר, הלומד באותה כיתה עם התלמיד הראשון, שהתגלה כחולה בשבת. בעקבות כך, הנחה ראש העיר מוטי ששון בתיאום עם משרד החינוך, לסגור בשלב זה את בית הספר ולהיערך ללמידה מרחוק. הנהלת בית הספר מעדכנת באופן שוטף את ההורים ואת התלמידים בהתפתחויות. 

 

בבני ברק אובחן תלמיד בגן ילדים "שע"י תלמוד תורה קרלין" כחולה בקורונה. לאחר בירור התברר כי התלמיד שהה בגן יומיים בלבד וכי חלפו מספר ימים בהם לא שהה במסגרת הגן. תלמידי הכיתה שנמצאת במתחם הצמוד לגן ייכנסו לבידוד מקוצר. בנוסף, השביתה ההנהלה את הלמידה בשתי המוסדות הללו עד לשבוע הבא.

 

ב‏שדרות נסגר בית הספר המקיף ע"ש גוטוירט לאחר שתלמיד חלה בקורונה. התלמיד נמצא בבידוד מיום שישי האחרון בשל חשיפתו לבן משפחה חולה בקורונה. ארבעה תלמידים נוספים הלומדים בבית הספר לא חשים בטוב עם תסמינים של הנגיף. בנוסף, ייכנסו לבידוד למשך שבוע 110 מורים ו-870 תלמידים.

 

 

 

  

ראש העיר שדרות, אלון דוידי, קיים התייעצויות בנושא הבוקר עם נציגי משרד החינוך, מנכ"ל העירייה, מנהל בית הספר ויו"ר ועד ההורים. משרד החינוך ועיריית שדרות עומדים בקשר רציף ושוטף עם כלל הגורמים הרלוונטיים ויעדכנו בהמשך ככל שיידרש.

  

 

בירושלים נסגרו עד כה חמישה בתי ספר: עופרים, זלמן ארן, גימנסיה, הרטמן ופולה בן גוריון.

 

באשדוד נסגר בית הספר "בנות יעקב" בעקבות מורה שהתגלתה כחולה קורונה. בית הספר ייסגר עד ליום רביעי הבא, 10.6, ובנוסף נכנסו 265 תלמידות ו-22 אנשי סגל לבידוד.

  

במעלה אדומים העירייה החליטה לסגור את בית הספר "אמית בנות" בעיר לאחר שמורה אובחנה כחיובית לקורונה, לאחר שככל הנראה נדבקה בגימנסיה. מדובר במורה לאנגלית שאינה תושבת מעלה אדומים, ולימדה בשני בתי הספר. ראש העיר בני כשריאל הוציא הנחיה מיידית, בהתאם להוראות משרד הבריאות, לסגור את בית הספר ולשלוח את כל התלמידות והצוות לבידוד ולבדיקת קורונה. מנהלת בית הספר אמי"ת בנות אמרה כי במוסד לומדים 396 תלמידות וצוותי הוראה וכולם נשלחו לבידוד ולבדיקות

 

 

 

בגבעת זאב אובחנה מורה כחולה בקורונה בבית הספר היסודי אופק. לאחר דיון עם הרופאה המחוזית במשרד הבריאות, הורה ראש המועצה על סגירת בית הספר עד יום רביעי בשבוע הבא . וזאת על מנת למנוע הדבקה נוספת ולשמור על בריאות התלמידים והצוות ככל הניתן. בנוסף הורו לכל צוות ביה"ס, מורים ותלמידים, להיכנס לבידוד באופן מיידי. אתמול הוקם ביישוב מתחם היבדק וסע עבור כ-300 מתלמידי ומורי בית הספר.

 

ביישוב הר גילה נמצאו 16 נדבקים, מתוכם 14 תלמידי הגימנסיה. גם בכפר אדומים נדבקה תלמידה אחת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
מקיף ו' בבאר שבע נעל את שעריו
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים