שתף קטע נבחר

אחרי שנה וחצי: הממשלה תאשר את מינוי השגרירה במצרים

ראש הממשלה ושר החוץ סיכמו על אישור מינוי אמירה אורון לשגרירה בקהיר. היא מונתה כבר ב-2018, אך מינויה מעולם לא הובא לאישור הממשלה. אורון תהיה האישה הראשונה שתכהן כשגרירת ישראל במצרים

הממשלה תאשר ביום ראשון את מינויה של אמירה אורון לתפקיד שגרירת ישראל במצרים. כך סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ גבי אשכנזי. אורון תהיה האישה הראשונה שתכהן כשגרירת ישראל במצרים.

 

אורון עם ארדואן, כשהייתה הממונה על השגרירות בטורקיה (צילום: לשכת נשיא טורקיה ) (צילום: לשכת נשיא טורקיה )
אורון עם ארדואן, כשהייתה הממונה על השגרירות בטורקיה(צילום: לשכת נשיא טורקיה )

אורון, דיפלומטית מקצועית, מונתה לתפקיד על ידי ועדת המינויים של משרד החוץ כבר בנובמבר 2018 אך נתניהו לא הביא מאז את המינוי שלה לאישור הממשלה. ראש הממשלה אף בחן אפשרות למנות במקומה לתפקיד את השר לשעבר איוב קרא אך חזר בו.

 

אורון נשארה מושפלת ותלויה באוויר. בינתיים לישראל לא היה שגריר בקהיר והתפקיד אויש על ידי ממלא מקום. עם כניסתו לתפקיד החליט אשכנזי לחדש את המינוי ושכנע את נתניהו להסכים להביא את המינוי לאישור ועדת השרים למינויים בשירות החוץ ביום חמישי, ומיד לאחר מכן לאישור הממשלה ביום ראשון.

 

גורם בכיר במשרד החוץ אמר שהמינוי של אורון התאפשר אחרי שירדו מהאפשרות של מינוי פוליטי ואשכנזי דחף לזה. לפי הערכות זה קשור גם לעובדה שסמנכ"ל מזרח תיכון חיים רגב מלווה את אשכנזי מרגע שנכנס למשרד החוץ, ומוזכר כמועמד לתפקיד ראש המטה המדיני של שר החוץ.

אמירה אורון ()
אמירה אורון

אורון תהיה האישה הראשונה שתכהן כשגרירת ישראל בקהיר מאז שנחתם הסכם השלום עם מצרים. היא תהיה גם האישה השנייה שתכהן כשגרירה ישראלית במדינה ערבית אחרי עינת קליין שהייתה השגרירה בירדן.

 

אורון היא מזרחנית בהשכלתה ודוברת ערבית. היא החלה לעבוד במשרד החוץ ב-1991 ומילאה כמה תפקידים, לרבות בסגל שגרירות ישראל במצרים כסגנית דובר המשרד, מנהלת המחלקה לתקשורת בעולם הערבי ומנהלת מחלקת מצרים.

 

אחרי פרשת המשט לעזה הורידה טורקיה את דרג היחסים בינה לבין ישראל מרמת שגריר לרמת ממונה על השגרירות. בשלהי 2014 אושר מינויה של אורון לתפקיד זה והיא החלה למלאו בינואר 2015. היא הייתה האישה הראשונה שמונתה לממונה על השגרירות בטורקיה ומילאה את התפקיד במשך שנתיים עד למינוי שגריר בדצמבר 2016.

 

ד"ר נמרוד גורן, ראש "מכון מיתווים", אמר כי מדובר במינוי חשוב. "מצרים היא מדינה מרכזית עבור ישראל, וניהול הקשר עמה לא צריך להיות בעיקר בידי אנשי מערכת הביטחון", הוא אמר. "מינוי שגרירה מקצועית ובעלת כישורים מתאימים במיוחד לתפקיד זה, יאפשר לקדם היבטים מדיניים, כלכליים ואזרחיים של היחסים עם מצרים, שהוזנחו בשנתיים האחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים