שתף קטע נבחר

תחקיר תקיפת כוח צה"ל על ידי גנבי אמל"ח: "אסור היה לרדוף אחריהם"

בתחקיר הראשוני שכתב מפקד מרכז האימונים הטקטיים בבסיס צאלים צוין כי הקצינים היו צריכים לנקוט בצעדים פסיביים יותר ולא לרדוף ברכב אחר הגנבים, בשל סכנה להתהפכות: "תפקיד הצבא הוא למנוע גניבות ולא לנהל מרדפים"

 

 

מפקד מרכז האימונים הטקטיים בבסיס צאלים, אלוף משנה אוהד מאור, מתח ביקורת על תפקוד כוח צה"ל שהותקף שלשום (יום ב') על ידי גנבי אמל"ח בפזורה הבדואית בנגב. בסיכום התחקיר הראשוני ציין אל"מ מאור כי אסור היה על הכוח לנהל מרדף אחרי הגנבים, וכי היו צריכים לנקוט בצעדים אחרים, פסיביים יותר, כמניעת הגניבה, תוך דיווחים מידיים לגורמים צבאיים ומשטרתיים על האירוע.

 

בתקרית הגיעו כמה גנבים למגנן (מתחם בשטח בו שוהה כוח שמתאמן) סמוך לאחד ממתקני הלש"ביות (מתקני לחימה בשטח בנוי) של צאלים, וגנבו ממנו באין מפריע מספר אמצעי לחימה. שני מפקדי פלוגות מחטיבת הנח"ל, שהיו חלק מקורס מ"פים ומג"דים שנערך במרחב, הבחינו בכך והחליטו לרדוף אחרי הגנבים.

עימותים בין כוחות צה
"על החיילים היה להימנע ממרדף". תיעוד התקרית בנגב

עימותים בין כוחות צה
 

אלו מצידם הזעיקו תגבורת ותוך דקות הקיפו את הג'יפ הצבאי ג'יפים אזרחיים מכוח התגבורת של הגנבים: הם הורו לקצינים לרדת מהכביש והחלו להתנפל עליהם בקללות ובאיומים שהובילו את אחד הקצינים לירות באוויר לאחר שחש סכנה לחייו.

 

נכון לאמש, משטרת ישראל לא עצרה עדיין ולו חשוד אחד במעשים, למרות שהחשודים תיעדו עצמם באירוע ופרסמו את הסרטונים ברשת החברתית. בסופו של דבר החיכוך האלים עם המתפרעים המקומיים הוביל גם לפגיעת רכוש בג'יפ הצבאי.

 

לפי אל"מ מאור, חל איסור במצבים מעין אלה, שקורים באופן שגרתי בשטחי ומחנות אימונים בדרום, לרדוף אחרי הגנבים משיקולי בטיחות של סכנת התהפכות: "תפקיד הצבא הוא למנוע גניבות ולא לנהל מרדפים. יש להגביר שמירה ונוכחות במאהלים בשטח ובמגננים. יש לתדרך על כך את כלל החיילים ואם מתרחש אירוע גניבה, יש להפעיל את כל המערכת הגדודית ואת גורמי הבסיס, תוך הקפדה על הוראות הפתיחה באש. אם קיים חשש לחיי אדם יש לפעול לנטרול הסכנה".

 

בהודעה שנמסרה מצה"ל ומהמשטרה נמסר כי הבוקר שוחחו סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר, וסגן המפכ"ל, ניצב אלון אסור, לנוכח אירועי גניבה ונסיונות גניבה שאירעו בשטחי אש ואימונים של צה"ל על ידי אזרחים ישראליי. השניים ציינו כי יש להמשיך ולפעול בשיתוף פעולה בין הגופים, כפי שנעשה עד כה, ולייצר פתרונות נוספים למניעת עבירות חמורות מסוג זה.

 

סגן הרמטכ״ל ציין את תפקודם של קציני צה"ל בהיבט המבצעי באירוע המורכב שארע, במהלכו חתרו לסיכול נסיון הגניבה וניסו למנוע אותה בטרם הועבר הטיפול למשטרת ישראל. השניים סיכמו כי יהודק הפיקוח באזור בסיסי צה"ל בדרום הארץ במטרה למנוע את הגניבות והסיכון הטמון בהן, בפרט על ידי מאמצי מניעה לצד פעילות אכיפת נחושה ובלתי מתפשרת בהובלת המשטרה מול העבריינים עד למיצוי הדין עמם.

 

מצה"ל נמסר בתגובה: "האירוע תוחקר והופקו ממנו לקחים ברמה המבצעית והבטיחותית. מהתחקיר הראשוני עלה שהקצינים הפעילו שיקול דעת נכון ומדוד והגיבו במהירות לסיכול הארוע ולמניעת גניבה מבסיס צה"ל. במקביל ניתנו הנחיות בטיחות באירועים מסוג זה, למניעת פגיעה בכוחות צה"ל. יצויין כי בניגוד לחלק מהדיווחים, לא נגנב ציוד מהבסיס. תופעת הגניבות באזור מוכרת ומטופלת על ידי המפקדים ובהובלת משטרת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים