שתף קטע נבחר

החלת ריבונות עכשיו. שלום, אולי אחר כך

אנו אמנם נשלוט רק על 30% מהשטח, אבל עצם המהלך הוא מסר לעצמנו שאנחנו פה כדי להישאר, ומסר לסביבה שלנו שלפיו תמה האשליה שלה

 

בנימין נתניהו בטקס נטיעת עץ לרגל חג ט
ארכיון. בנימין נתניהו בבקעת הירדן(צילום: AP)

תפעילו צופרים, שעת האמת קרבה. צה"ל יצטרך בשנים הקרובות לתת מענה לאיום מלבנון וגם לזה מרצועת עזה. הזירות האלה חמות מכדי שנצליח לקרר אותן. החיזבאללה וחמאס צברו את כל האנרגיה הנדרשת מבחינתם כדי לגרור אותנו להסלמה בתוך מלחמת ההתשה שהם מנהלים 20 שנה. כדי למנוע מהזירות לגלוש לגבול סוריה וליהודה ושומרון תצטרך ישראל להקדים מכה להסלמה ובמקביל לקבוע עובדות מתוך כוונה לממש את המטרות האסטרטגיות העתידיות.

 

 

מדינות הטרור שנוסדו והתגבשו לאורך הגבול הצפוני והגבול הדרום-מערבי מבינות שאנחנו בפתחו של עידן היסטורי. ממשלות הצללים של החיזבאללה וחמאס סיכמו את הערכת המצב שלהן בהבנה שאו שהן יצליחו להתיש אותנו ויכפו עלינו ויתורים ופשרות שיחלישו את כוח אחיזתנו בארץ ישראל, או שאנחנו נקבע עובדות שלא מתאימות לחזון שלהם.

 

החלת הריבונות העומדת על הפרק היא אבן יסוד בקביעת העובדות. אנחנו אמנם נשלוט רק על 30% מהשטח, אבל עצם ההחלה היא מסר לעצמנו שאנחנו פה כדי להישאר, ומסר לסביבתנו שלפיו תמה האשליה שניתן יהיה לגרש אותנו מכאן, אנחנו לא מפנים יותר יישובים חוקיים ולא עוקרים את מי שהתיישבו כדין.

 

במזרח התיכון, כשאין הכרעה בכוח, לא יכולה להתקיים הסכמה על תוכנית שכולם מרוויחים ממנה משהו. וכשאין מנצח חד-משמעי, חזק וברור, כל צד בטוח שמגיע לו יותר, ולכן תמיד תימצא הסיבה לא לחתום ולקיים הסכמים.

 

תוכנית הסיפוח - טורים נוספים:

 

 

תוכנית המאה של דונלד טראמפ טובה ורעה לכל הצדדים באותה מידה, ובשל כך לצערי יש סיכוי רב שלא תצא לפועל, אלא לאחר פעולות חד-צדדיות והכרעה מלאה. רק הבעת נחישות ומוכנות להביא לידי ביטוי עוצמה צבאית ולאומית יעצבו מציאות של שגרת חיים נורמלית בעתיד הן לישראל והן לאוטונומיה הפלסטינית.

 

החלת הריבונות על בקעת הירדן - במובנה הרחב כפי שנהגתה בזמנו על ידי יגאל אלון - ושליטה בשטחי C על פי תפיסת הביטחון של יצחק רבין, הן אלה הראויות לעמוד בבסיס התוכנית הישראלית. לא לקרוא לזה "סיפוח" אלא הרחבת ההתיישבות. אין לנו עניין בשליטה על מאות אלפי פלסטינים אלא לקיים יכולת הגנה על תל אביב וירושלים, ולהיות מוכנים להגיב לכל איום עוד לפני שיצא לפועל.

 

זה נכון וטוב לנו, וזה יעיל לפלסטינים שיתעסקו בעצמם במקום לחשוב על איך מפגעים בנו. פיתוח בקעת הירדן בהרחבת ההתיישבות, בעיבוד האדמה ובסלילת כבישים, היא זו שתסמן את הגבול והיא זו שתהווה מקור הכוח לכל הסכם בעתיד.

 

ההגנה על תל אביב וירושלים מתחילה מנהר הירדן. גם המלך עבדאללה לא רוצה מדינה פלסטינית על גבולותיו. אף שהוא עוד היה ילד בן 8, הוא בוודאי זוכר את אירועי ספטמבר השחור ב-1970, ואת מאבקו של אביו המלך חוסיין ביאסר ערפאת.

 

הסכם השלום הוא נכס לישראל ולירדן כאחד. הירדנים לא יוותרו כל כך מהר על המים, הגז והסיוע המודיעיני שמספקת להם ישראל. התלות שלהם בארה"ב מאפשרת להם ולנו לקיים שיח של רעים באנגלית. הירדנים יודעים היטב שישראל היא חלק חשוב בפתרון הסכסוך, ולא חלק מהבעיה.

 

השאלה היחידה העומדת על הפרק היא אם לממשלת האחדות יש את האומץ לקחת אחריות על העתיד ולשלוט, או שתמשיך - כמו כל הממשלות ב-20 השנה האחרונות - להתקפל, להיגרר, להגיב ולטמון את הראש במלחמות אין ברירה.

 

הצדק והדין העומדים לימיננו. כוחו ומוסריותו של צה"ל הם המניע הראוי לנצל את ההזדמנות ולבצע מהלך היסטורי, לעצור את תהליך הסחיטה המתמשך שמנהלים איתנו נסראללה ואיסמעיל הנייה, ולהסיר את האיום.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים