שתף קטע נבחר

ההורים זועמים: "תמונת הלימודים בקיץ משתנה כל שני וחמישי"

על רקע המאבק בין ארגוני המורים וההדבקה המחודשת בבתי הספר שהובילה לסגירת מוסדות ברחבי הארץ, מתקשים ההורים והילדים לקבל הוראות ברורות לגבי מתווה הלימודים וההיערכות לקיץ. בהנהגת ההורים הארצית דורשים: "תמצאו פתרון כי חוסר הוודאות מייצר לחץ"

 

 

הנהגת ההורים הארצית מחתה אמש (יום ד') על השינויים התכופים במתווה הלימודים, בהיערכות לקיץ ובהנחיות על רקע מגפת הקורונה. בהודעה שפרסם יו"ר הארגון מירום שיף נכתב כי הנהגת ההורים "דורשת מהסתדרות המורים לחדול מהניסיון להפר הסכמים ובמקום זה להתמקד במציאת פתרון ללמידה בשנה הבאה ובקידום מערכת החינוך לטובת ילדינו. לא יעלה על הדעת שכל שני וחמישי תשתנה תמונת המצב לגבי הלימודים בקיץ. חוסר הוודאות מייצר לחץ מיותר בקרב ההורים והילדים ומוטב לכל העוסקים בדבר שלא להשתמש בילדים וההורים כמנוף לחץ לשיפור הסכמים".

חיטוי בית ספר
חיטוי בית ספר "הגימנסיה" בירושלים. ההורים רוצים תשובות(צילום: אלכס קולומויסקי)

הרקע למתיחות הוא המאבק בין ארגוני המורים, כמו גם העלייה בתחלואה בקרב תלמידים ועובדי הוראה מאז חזרו בתי הספר לתפקוד בשבועות האחרונים, שעשויים להשפיע על המתווה של הממשלה להארכת שנת הלימודים עד 13 ביולי לכיתות א'-ד' ועד 30 ביוני לחטיבות הביניים וכיתות י'.

 

יו"ר ארגון המורים רן ארז הודיע למורים שמלמדים בכיתות י' כי הם יכולים לתכנן את חופשת הקיץ שלהם החל מ-20 ביוני כבכל שנה, וגורמים בהסתדרות המורים טענו כי המזכ"לית בן דויד נחושה בעמדה כי אם כיתות י' לא ילמדו אחרי 20 ביוני - כך גם הגננות והמורים בבתי הספר היסודיים. 

רן ארז יפה בן דוד (צילום: מוטי קמחי, עידן ארבל)
רן ארז ויפה בן דוד. אין הסכמה(צילום: מוטי קמחי, עידן ארבל)

ארז התעקש על כך שהוא לא חתם על שום הסכם עם משרד האוצר, ומסר כי "המורים בחטיבות הביניים ובכיתות י' עבדו מספיק קשה בהוראה מרחוק, ולא אסכים שיעבדו יום אחד נוסף". לדבריו, בן דויד חתמה על הסכם שכולל מורים בחטיבות ביניים ומורים בכיתה י', בעוד שרובם חברים בארגון המורים.

 

"אני לא אאפשר שהמורים בחטיבות הביניים יהיו פרייארים רק משום שבית המשפט עדיין לא הכריע בסוגיית היציגות (של הסתדרות המורים בכל הנוגע לחטיבות הביניים)", אמר ארז. "אמרתי למורים שהם יכולים להתחיל לתכנן את חופשת הקיץ שלהם".

 

בהסתדרות המורים טענו כי יש להם מעמד משפטי בייצוג מורים בחטיבת הביניים, אך הדגישו שאין שינוי בעמדתם, לפיה לא יתווספו ימי לימודים מעבר ל-20 ביוני.

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר בתגובה כי שנת הלימודים תתארך בכל זאת בתשעה ימים, מגני הילדים ועד כיתות י'. לדבריו, בית הספר של החופש הגדול ייפתח ב-14 ביולי ויפעל עד 8 באוגוסט. בעניין הודעתו של ארז, אמר אבואב כי "ישנם כלים שבאמצעותם ניתן להגיע להכרעות או לליבון הדברים".

 

 

 

 

Education Minister Yoav Galant  ()
השר גלנט. מעניק "חופש פעולה"

מוקדם יותר אתמול פנתה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשה לחזור למתווה הקפסולות בגנים ובכיתות א'-ג', וללמידה מרחוק בכיתות ד'-ט'. זאת במטרה למנוע ממורים בקבוצת סיכון להיפגש עם מאות תלמידים. הנהגת ההורים העירונית בבאר שבע המליצה להורים לתלמידי כיתות ד' עד י' לא לשלוח את התלמידים לבתי הספר. יו"ר הנהגת ההורים העירונית אבנר ביטון קרא למשרד החינוך ליישם לגביהם למידה מרחוק.

 

שר החינוך יואב גלנט אמר כי הוא יעניק חופש פעולה למנהלי בתי הספר בכל הנוגע ללמידה מרחוק. "אנחנו נותנים לבתי הספר ולראשי הערים חופש פעולה", אמר גלנט. "הרשויות המקומיות הן שותפות שלנו, אנחנו מצפים שיעמדו בהנחיות אבל לא נפעיל סנקציות".

 

גלנט הבהיר כי שני שליש מסך החולים במערכת החינוך הם ממחוז ירושלים, ואמר כי העלייה של היום בנדבקים היא מתונה יחסית - 20 נדבקים בלבד. "ראש הממשלה אימץ את ההחלטה שקיבלנו, ובכל מקום שיהיה חולה מאומת אחד - סוגרים את המוסד החינוכי", אמר. 

 

 

 

בני נוער יועסקו בבית הספר של החופש הגדול

בתוך כך, הרשויות המקומיות יגייסו אלפי תלמידי תיכון להדריך בתוכנית "בית הספר של החופש הגדול". באיגרת ששלח אתמול יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס הוא קרא לרשויות להעסיק תלמידים כמדריכים צעירים בתוכנית שצפויה לפעול במהלך חודשי הקיץ. 

 

בית ספר הרב תחומי בחדרה (צילום: אלעד גרשגורן)
אלפי בני נוער יועסקו בקיץ. בית ספר הרב תחומי בחדרה(צילום: אלעד גרשגורן)

באיגרת ציין ביבס כי לאור הרחבת התוכנית לגילאי גן ועד כיתות ד' על הרשויות להיערך לגיוס בני הנוער והתלמידים כדי לענות על הצורך הגדול בכוח אדם ולספק להם תעסוקה בשכר.

 

חיים ביבס (צילום: קובי קואנקס)
"העסקת בני נוער תאפשר הפעלה של התוכנית". חיים ביבס(צילום: קובי קואנקס)

 

ביבס כתב אתמול כי "העסקת בני הנוער תאפשר הפעלה מלאה של התוכנית על פי הדרישות של משרד החינוך". הוא הוסיף: "ההיערכות לתוכנית שתורחב באופן משמעותי השנה כוללת גיוס צוותים חינוכיים, מבנים להפעלה, מערך הזנה ועוד. מהרשויות נדרשת היערכות נרחבת בזמן קצר יחסית. התוכנית גם תחבר את בני הנוער לקהילה ותחזק את הקשרים בינם לבין התלמידים".

 

לדבריו, לאור הצורך הגדול וכדי לתת ערך נוסף לבני הנוער הוא קורא לגייס אותם. "במהלך כל תקופת הקורונה בני הנוער הוכיחו עד כמה הם מחוברים לקהילה ונותנים מעצמם. עכשיו זו ההזמנות שלנו לשלב אותם ולדאוג להם להעסקה בחודשי הקיץ". בשלטון המקומי מעריכים כאמור שאלפי בני נוער ילוו את ההדרכה בבית הספר של החופש הגדול.


פורסם לראשונה 03/06/2020 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
בית ספר הרב תחומי בחדרה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים