שתף קטע נבחר

מהכלא באיראן הביתה אחרי 683 ימים: "הסיוט נגמר"

בארה"ב הודיעו: מייקל ווייט, שנסע לאיראן אחרי שהתאהב באישה באינטרנט ושם נשלח לכלא בגלל "העלבת המנהיג העליון", נמצא על מטוס בדרך לשווייץ. משפחתו: "זאת הייתה חטיפה תמורת כופר". ברקע: גירוש אסיר איראני מארה"ב. חמינאי: "התנ"ך ביד של טראמפ – מעשה מביש"

מייקל ווייט, איש חיל הים האמריקני לשעבר שהיה כלוא באיראן מאז שנת 2018, שוחרר על-ידי הרשויות בטהרן ועושה כעת את דרכו לארה"ב – כך הודיעה הערב (יום ה') משפחתו. "הסיוט נגמר", מסרה אמו. זהו מקרה נדיר של שיתוף פעולה בין וושינגטון לטהרן, שתי אויבות מרות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

מייקל ווייט אסיר אמריקני ב איראן חוזר הביתה ל ארה
מייקל ווייט מתגונן מהקורונה באיראן בחודש מרץ(צילום: AP)

איראן שחררה את ווייט מהכלא באמצע מרץ בגלל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה במתקני הכליאה שלה, אבל הוא הושאר במדינה בחזקת השגרירות השווייצרית, המייצגת את האינטרסים של ארה"ב באיראן מאז ניתוק היחסים בין המדינות ב-1979. היום עזב את איראן במטוס של הממשלה השווייצרית, ובדרך לארה"ב הוא יעצור בשווייץ. השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן, בראיין הוק, טס עם רופא לציריך, ושם יפגוש את ווייט וילווה אותו הביתה במטוס אמריקני.

מייקל ווייט אסיר אמריקני ב איראן חוזר הביתה ל ארה
ווייט עם אמו ג'ואן. השגריר לשעבר באו"ם עזר(צילום: AP)

"במשך 683 ימים הבן שלי, מייקל, הוחזק בשבי באיראן על-ידי משמרות המהפכה ואני חייתי בסיוט", מסרה הערב אמו של ווייט, ג'ואן, בהודעה שפרסמה. "נפלה בחלקי הזכות להודיע שהסיוט הזה נגמר, ושהבן שלי נמצא כעת, בטוח, בדרכו הביתה". היא הודתה למחלקת המדינה ולביל ריצ'רדסון, שגריר ארה"ב באו"ם לשעבר ומי שהיה מושל ניו מקסיקו, על-כך שהעלו את סוגיית בנה מול האיראנים. ריצ'רדסון נפגש עם שר החוץ של איראן ועם שגריר איראן באו"ם.

 

ווייט, תושב קליפורניה, נעצר על-ידי איראן ביולי 2018, כשביקר אישה איראנית מהעיר משהד שפגש באינטרנט ושבה התאהב. הוא הורשע בהעלבת המנהיג העליון של איראן ובפרסום מידע אישי ברשת, ונידון לעשר שנות מאסר. ג'ון פרנקס, דובר של משפחת ווייט, אמר שהאישומים נגד מייקל היו רק תירוץ ששימש את השלטונות בטהרן לכלוא את ווייט במסגרת תוכנית של "חטיפה תמורת כופר". "הטרגדיה בפרשה הזו היא שהפשע היחיד של מייקל היה שהוא התאהב באיראן ובבני עמה, שיש לו דאגה עמוקה להם".

טראמפ עם התנ"ך. רוחאני: "זה לא סופר שמורה לרצוח"(צילום: AFP)

שחרורו של ווייט בא יומיים אחרי שארה"ב גירשה בחזרה לאיראן את סירוס אסגרי, פרופסור איראני שהיה כלוא בארה"ב אף שזוכה מאישומים של גניבת סודות מסחריים. לפי התקשורת האיראנית, הוא הגיע בחזרה לאיראן אתמול. הן וושינגטון והן טהרן הכחישו שוב ושוב שאסגרי שוחרר כחלק מהסכם לשחרורו של ווייט או אסיר אחר, ואמרו שסוגיית אסגרי היא סוגיה נפרדת. גורמים אמריקניים אמרו גם היום ששחרורו של ווייט נעשה במסגרת הסכם אסירים אחר, שפרטיו ייחשפו בהמשך.

 

ארה"ב ואיראן קראו בחודשים האחרונים זו לזו לשחרר אסירים בגלל התפרצות נגיף הקורונה. איראן, נזכיר, היא המדינה שספגה את מכת הקורונה הקשה ביותר מבין מדינות המזרח התיכון, ובארה"ב מספר הנדבקים בקורונה והמתים מהנגיף הוא הגבוה ביותר בעולם. בשתי המדינות – וגם במקומות אחרים בעולם – שחררו בחודשים האחרונים אסירים מבתי הכלא לחופשות כדי למנוע הדבקה המונית בתוך מתקני הכליאה. באיראן היה ווייט אחד מכמה עשרות אלפי אסירים שהוצאו לחופשה מהכלא כדי למנוע התפרצות המונית במתקני הכליאה.

 

הדו"ח הרפואי: טראמפ השמין, שוקל 110.68 קילו

בתוך כך, נשיא איראן חסן רוחאני תקף היום את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על כך שהצטלם בכנסייה בוושינגטון מניף ספר תנ"ך אחרי שמפגינים פוזרו בכוח מול הבית הלבן כדי לאפשר לו לצעוד אל הכנסייה – מעשה שגרר ביומיים האחרונים גינויים לנשיא משלל גורמים באמריקה.

Хасан Рухани. Фото: офис президента Ирана и АР ()
Хасан Рухани. Фото: офис президента Ирана и АР

רוחאני, שארצו מנצלת את מהומות ג'ורג' פלויד כדי להציג את ארה"ב כמי שבעודה מטיפה לאיראן על זכויות אדם היא בעצמה מפירה אותן, אמר שמדובר במעשה מביש של נשיא אמריקני הפועל נגד בני עמו. "המעשה שלו עורר זעם בקרב כל הדתות האברהמיות", אמר רוחאני. "אנו עדים לימים מהגרועים בהיסטוריה הפוליטית והחברתית של ארה"ב". נשיא איראן אמר שלשחורים בארה"ב נעשה אי-צדק גדול, ואת הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטר כינה "רצח של אדם חף מפשע" שעורר את תגובת העולם כולו.

 

"התנ"ך הוא ספר שקורא לכל העמים לנהוג בדרכי שלום ובאנושיות", אמר רוחאני, "זה לא ספר שקורא לרצח חפים מפשע. אנחנו מזדהים עם העם האמריקני המפגין כעת ברחובות ומגנים בתוקף את הפשעים שמבוצעים בארה"ב ואת הבית הלבן, המורה על ביצוע הפשעים האלה".

הפגנות בלוס אנג'לס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
נשיא איראן. שולח חיזוקים לעם האמריקני: "אי-צדק לשחורים"(צילום: EPA)

בתוך כך, הבית הלבן פרסם דו"ח מעודכן על מצבו הרפואי של הנשיא טראמפ, וקבע בו כי טראמפ לא ספג פגיעה כלשהי מהשימוש בהידרוקסיכלורוקווין, התרופה נגד מלריה שיכולה לגרום לבעיות לב ושאותה נטל למשך שבועיים בתקווה – שאין לה כנראה שום יסוד – כי תעזור לו להתמודד עם נגיף הקורונה אם יידבק בה.

 

לפי הדו"ח שפרסם רופא הבית הלבן, תוצאות הבדיקה השנתית של הנשיא מעלות כי טראמפ, שיחגוג ב-14 ביוני את יום הולדתו ה-74, עודנו בריא, אבל השמין מעט ושוקל כעת 110.68 ק"ג לעומת 110.22 ק"ג בשנה שעברה. פירוש הדבר שכעת הוא נמצא מעט עמוק יותר בתוך הקטגוריה של הסובלים מעודף משקל. הוא ממשיך ליטול אספירין, תרופות לכולסטרול ותרופה נגד הקרחה.

דונלד טראמפ (צילום: AP)
טראמפ. אין תופעות לוואי מ"תרופת הקורונה"(צילום: AP)

מאז השבעתו לנשיא העלה טראמפ כשלושה קילוגרמים, אף שבמהלך כהונתו התבקש על-ידי רופאיו להשיל בין חמישה לשבעה קילוגרמים. טראמפ ידוע כחובב גדול של ג'אנקפוד, וכמי שענף הספורט היחידי שהוא עוסק בו הוא גולף.

 

הרופא של טראמפ, שון קונלי, סיפר שהנשיא עובר באופן עקבי בדיקות כדי לגלות אם נדבק בנגיף הקורונה, אולם עד כה כל הבדיקות הניבו תוצאה שלילית. בחודש שעבר הדהים טראמפ את העיתונאים כשחשף בפניהם שהוא נוטל זה כמה ימים הידרוקסיכלורוקווין, אף שמחקרים העלו כי לטענה שהיא עוזרת להתמודד עם הקורונה אין יסוד, וכי הנזק שהיא יכולה לגרום – בכלל זה בעיות לב ואף מוות – עולה על התועלת הפוטנציאלית. "שמעתי סיפורים טובים על התרופה", הסביר אז טראמפ, ואמר שמוטב לו לנסות אותה. בהמשך עדכן כי חדל להשתמש בה. הרופא קונלי עדכן כי בבדיקות האק"ג שנערכו לטראמפ לא זוהו שינויים כלשהם וכי היא לא גרמה לו תופעות לוואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מייקל ווייט ואמו ג'ואן. בדרך לשווייץ
צילום: AP
מומלצים