שתף קטע נבחר

נורבגיה מקפיאה מחצית מהמימון למערכת החינוך הפלסטינית

ההסתה בספרי הלימוד הפלסטיניים גוררת צעדי ענישה: שרת החוץ הנורבגית הודיעה על הקפאת יותר מ-50% מהמימון שממשלתה מעבירה למשרד החינוך הפלסטיני. בספרים מוצגים תכנים שמעודדים אלימות ומהללים "מות קדושים"

אבו מאזן (צילום: רויטרס)
קיצוץ נורבגי. אבו מאזן(צילום: רויטרס)

ממשלת נורבגיה החליטה לראשונה אי פעם להקפיא יותר ממחצית מכספי הסיוע שהיא מתכוונת להעביר למשרד החינוך הפלסטיני בשנת 2020. כך הודיעה שרת החוץ הנורבגית, אינה מארי אריקסן-סוריידה. ההחלטה התקבלה בעקבות ההסתה נגד ישראל שמופיעה בספרי הלימוד הפלסטיניים.

 

בדצמבר 2019 המליץ הפרלמנט הנורבגי להקפיא את המימון למשרד החינוך הפלסטיני, עד לקיום רפורמה בספרי הלימוד. המלצת הפרלמנט, שאושרה בהמשך גם על-ידי הקואליציה המקומית, ציטטה דו"ח של מכון המחקר IMPACT-se בנושא ההסתה בחינוך הפלסטיני. הפרלמנט הנורבגי הגדיר את תוכנית הלימודים הפלסטינית "הרסנית לתהליך השלום".

שרת החוץ הנורבגית אריסקן-סוריידה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שרת החוץ הנורבגית אריסקן-סוריידה(צילום: רויטרס)

חיבור וחיסור בספר מתמטיקה לכיתה ד' נלמד דרך ספרית שהידים באינתיאפדות ()
חיבור וחיסור נלמדים באמצעות ספירת שהידים. ספרי הלימוד הפלסטיניים

במסגרת ההחלטה, לא יועברו לידי משרד החינוך הפלסטיני 55 מיליון קורנות נורבגיות, שהן כ-20 מיליון שקל. שרת החוץ אריקסן-סוריידה ציינה כי הפשרת הכספים תהיה תלויה ביכולתה של הרשות הפלסטינית להוכיח כי בוצעו שינויים בספרי הלימוד שלה. היא הוסיפה כי הנושא הועלה בפני שר החינוך הפלסטיני ובפני ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה. לדבריה, היא אמרה להם כי "עלולות להיות השלכות תקציביות על הסיוע הנורבגי העתידי אם לא יבוצעו שיפורים בתוכנית".

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, מספרי הלימוד הפלסטיניים נמחקו נמחקו בתחילת השנה כל ההסכמים ושיחות השלום עם ישראל מאז הסכם אוסלו והוכנסו במקומם תכנים רבים יותר המקדמים ג'יהאד, אלימות ושנאת האחר. לדוגמה, חיבור וחיסור בחשבון לכיתה ד' נלמדים דרך ספירת שהידים, פיזיקה לומדים דרך הסבר על כוח התנועה שעושה אבן שעפה מרוגטקה לעבר חיילי צה"ל וג'יהאד מתואר כ"דבר החשוב ביותר בחיים".

 

מרכוס שף, מנכ"ל מכון IMPACT-se, שפתח בקמפיין רחב היקף בנורבגיה בנוגע לספרי הלימוד הפלסטיניים, אמר כי "זוהי החלטה חסרת תקדים. השרה נקטה עמדה מוסרית הדוגלת בקידום חינוך לקבלת האחר וסובלנות כאמצעי לפתור סכסוכים. נורבגיה היא מהמדינות המובילות בעולם הן בתחום החינוך והן בסיוע למדינות מתפתחות. ההצהרה המדהימה הזו היא מסר ברור לפיו המנהיגים של נורבגיה לא יאפשרו לנצל את נדיבותם להזנה יומיומית של אלימות, שנאה והסתה כלפי ישראל".

ציור של נער פלסטיני עם רוגטקה מכוונת לחיילי צהל  בספר מדעים כיתה ז' ()
חיילי צה"ל ופלסטיני עם קלע בספרי הלימוד הפלסטיניים
  

סמנכ"ל מכון IMPACT-se, אריק אגסי, הוסיף: "אנו מקווים שההחלטה האמיצה הזו של אחת מבעלות הברית הקרובות ביותר לרשות הפלסטינית תוסיף ללחץ המופעל על הרשות להפסיק את ההסתה בחינוך הדור הבא". 

 

בחודש שעבר העביר הפרלמנט של האיחוד האירופי החלטת גינוי רשמית על ההסתה בספרי הלימוד הפלסטיניים וכן על כישלון הרשות הפלסטינית במניעת ההסתה. הצעד בא אחרי שבאפריל 2019, שרת החוץ של האיחוד דאז, פדריקה מוגריני, הצהירה כי האיחוד יקיים חקירה רשמית לבדיקת הימצאות הסתה בספרי הלימוד הפלסטיניים.

 

בחודש דצמבר האחרון הצביעה פה אחד ועדת החוץ של הקונגרס האמריקני בעד חקיקה דו-מפלגתית, הדורשת לחייב את הממשל לפרסם דו"ח שנתי פומבי על תכני הלימוד הפלסטיניים. באוגוסט האחרון גם האו"ם פרסם דו"ח המגנה את תכני ההסתה הפלסטיניים ופרסם גם דרישה להסירם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. נורבגיה מקצצת מתקציב החינוך
מומלצים