שתף קטע נבחר

אישום: הצית מוסדות דת כדי להפסיק שירות לחילונים

"המטרה העיקרית - הפרדת דת ומדינה": האישום נגד ציון כהן (68) מקיבוץ מרום גולן מייחס לו הצתת שישה מוסדות דת בחודש שעבר ומוסד נוסף לפני 15 שנה. "מעשיו מלמדים על מסוכנות זועקת לשמים ותעוזה יוצאת דופן"

 

ציון כהן (68), תושב קיבוץ מרום גולן בצפון, התחפש להומלס לצורך איסוף מידע שהוביל אותו להצתת כמה מוסדות דת ברחבי המדינה. כך מתואר בכתב האישום שהוגש נגדו הבוקר (יום א') לבית המשפט המחוזי בלוד. הפרקליטות מייחסת לכהן ריבוי עבירות הצתה, ייצור נשק, החזקת נשק, ניסיון להרוס נכס בחומר נפיץ, כניסה והתפרצות לבניין שאינו מקום מגורים בנסיבות מחמירות ועבירה של ניסיון להצתה.

 

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד מורן אדרי-טרבלסי מפרקליטות מחוז מרכז, כהן החליט לגרום לשריפת בתי דין רבניים ומועצות דתיות ברחבי ישראל באמצעות הפעלת מטענים, שיתלקחו בכל המוסדות בו זמנית, במטרה לגרום להפסקת מתן שירותי מוסדות הדת לציבור החילוני ובכך לתרום למטרתו העיקרית - הפרדת דת ומדינה.

מחוזי מרכז: הגשת כתב אישום ודיון מעצר ראשוני לציון כהן אשר הצית מוסדות רבניים (צילום: יאיר שגיא)
הנאשם ציון כהן בבית המשפט, היום(צילום: יאיר שגיא)

  (צילום: כב
נזקי ההצתה בבית הדין הרבני בתל אביב בחודש שעבר(צילום: כב"ה מחוז דן)

החל מינואר 2019 ביצע הנאשם הכנות לביצוע התוכנית - ביקר במוסדות דת ברחבי ישראל לצורך איסוף מידע כשהוא מחופש להומלס, השתתף בקורס פריצת מנעולים, ערך ניסויים בחומרי בעירה במחסן במרום גולן, רכש ציוד וחומרים וייצר מטעני תבערה.

 

במאי 2020 הצטייד הנאשם ב-12 מטענים ונסע מחופש להומלס למוסדות דת שונים ברחבי הארץ. הנאשם ערך בדיקות סופיות והטמין את המטענים ובגדים מאיצי תבערה בשישה מוסדות דת - בית הדין הרבני בפתח תקווה, המועצה הדתית באשדוד, המועצה הדתית בתל אביב, בית הדין הרבני בתל אביב, המועצה הדתית בכפר סבא ובית הדין בכפר סבא.

 

עוד צוין בכתב האישום כי כהן כיוון את המטענים שיפעלו באותה השעה, וב-17 במאי במהלך הלילה הופעלו ששת המטענים שהטמין, הציתו את מוסדות הדת וגרמו לנזקים של עשרות אלפי שקלים.

 

בנוסף מייחס כתב האישום לכהן התפרצות והצתה של בית הדין הרבני בתל אביב בשנת 2005. כתוצאה ממעשיו אז, נשרפה הקומה הראשונה של בית הדין לרבות עמדות הקבלה ותיקי הארכיון. הנזק מוערך בכ-2.7 מיליון שקלים.

 

"בנס הסתיים האירוע בנזק רכושי בלבד"

בבקשה להאריך את מעצרו של כהן עד תום ההליכים, כתבה עו"ד אדרי-טרבלסי כי "הנאשם לא בחל באמצעים, וללא מורא מהחוק התפרץ למוסדות הדת, הטמין בהם מטענים והצית אותם. המשיב לא הסתפק במוסד אחד, אלא הצית כמה מוסדות דת בו זמנית. למיותר לציין, כי מעשיו של המשיב מלמדים על מסוכנות זועקת לשמים ועל תעוזה יוצאת דופן.

 

"ההכנות הרבות ובמשך כשנתיים שערך המשיב, ריבוי המטענים, סוגם וגודלם, שימוש בחומרי נפץ רבים ומסוכנים והנגישות אליהם מלמדים כי המשיב מסוכן. אך בנס הסתיים אירוע זה בנזק רכושי בלבד. ורק ביד המקרה, לא נשרפו המבנים כליל ולא נפגעו חיי אדם".

 

לאחר הגשת האישום אמרה התובעת: "הנאשם ביצע את המעשים על מנת לגרום להפסקת מתן השירותים לציבור החילוני ובעצם למטרה העיקרית שלו להפרדת דת ומדינה. כתב האישום מתאר את התכנון הקפדני שערך הנאשם, את העובדה שהתחפש להומלס כאשר הוא אסף מודיעין, את המטענים הרבים שהכין, את הניסויים שערך בחומרי תבערה ואת העובדה שהנאשם רכש ציוד רב ועשה קורס לפריצת מנעולים.

 

"במהלך השנתיים האחרונות הנאשם הכין את עצמו לליל 17 במאי, בשעה שרצה שכל מטעני החבלה יתפוצצו בו זמנית בבתי הדין ויגרמו להד תקשורתי שיהפוך למטרתו העיקרית להפרדת דת ומדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
ציון כהן בבית המשפט
צילום: יאיר שגיא
מומלצים