שתף קטע נבחר

ההעברה מהכלא התאילנדי הושלמה: נתי חדד נחת בישראל

הישראלי שנכלא ב-2017 במדינה האסייתית בעקבות הפעלת מרפאה לא חוקית ועבירות סמים ונשק ירצה את יתרת עונשו בארץ. אנשי שירות בתי הסוהר ליוו את חדד בטיסה המיוחדת של אל על

 

נתי חדד ()
נתי חדד (שני משמאל)

נתי חדד, הישראלי שריצה מאסר בתאילנד בגין הפעלת מרפאה לא חוקית ועבירות סמים ונשק, נחת הבוקר (יום ב') בנמל התעופה בן גוריון - ובכך הושלמה העברתו לריצוי עונשו בישראל. את חדד, שהגיע לארץ בטיסה מיוחדת של אל על, ליוו אנשי שירות בתי הסוהר.

 

בשב"ס ציינו כי בדיקת הקורונה שחדד עבר יצאה שלילית, ומהרגע שנפגש עם שני הקצינים והחובש שהגיעו במיוחד עבורו, ארבעתם נמצאים במיגון אישי מלא. "מורכבות מבצע ליווי אסירים בתקופת הקורנה גדולה פי כמה ממבצע ליווי מסוג זה בשגרה", ציינו בשב"ס.

 

אנשי יחידת "נחשון" קיבלו את חדד בנמל התעופה ולקחו אותו לכלא איילון, שם יעבור הליך קליטה על ידי רופא היחידה, עובד סוציאלי וקצין מודיעין. בשבועיים הקרובים ישהה חדד באגף סינון עד שייקבע מקום עבורו.

 

נתי חדד ()
נתי חדד

השלטונות בתאילנד אישרו כבר לפני כחודש את העברתו של חדד לישראל לטובת המשך ריצוי מאסרו בארץ, אך בשירות בתי הסוהר חששו מכך שהוא עלול לשאת את נגיף הקורונה ולהדביק אסירים וסוהרים - והמהלך התעכב.

 

השר לביטחון הפנים לשעבר גלעד ארדן דרש משירות בתי הסוהר לפעול באופן מיידי להעברתו של חדד לארץ. "נתי, שהקים בתאילנד מרפאה ששירתה מטיילים ללא ביטוח רפואי, נעצר ונידון למאסר. לאור הנסיבות, ראיתי לנכון לפעול להעברתו לארץ", אמר אז ארדן, שהורה לפטור את משפחתו של חדד ממימון ההטסה לארץ.

 

במסגרת ההחלטה להביא את חדד לארץ, פעלה קונסולית ישראל בבנגקוק אתי מזרחי יחד עם משרד החוץ אל מול הרשויות התאילנדיות, במטרה להאיץ את הטסתו של חדד למרות משבר הקורונה והפסקת הטיסות.

 

נתי חדד נוחת בארץ ()
המטוס המיוחד שנשלח עבור חדד

חדד התגורר בשנים האחרונות בקוסמוי שבתאילנד והפעיל שם מרפאה לא רשמית שסייעה לתיירים ישראלים שנקלעו למצוקה. הוא נעצר ביולי 2017 במרפאה על-ידי הרשויות בתאילנד, בחשד לביצוע עבירות שונות. בזמנו נגזרו על חדד 18 חודשי מאסר בפועל בגין החזקת נשק ותחמושת ללא רישיון, החזקת מקלטי רדיו ללא רישיון, החזקת אפוד מגן ללא רישיון והפעלת מרפאה ללא רישיון.

 

במקביל, הוגש נגד חדד כתב אישום גם בגין עבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, החזקת תרופות ללא רישיון ומכירתן, החזקת תרופות פגות תוקף – והכול במסגרת המרפאה שהפעיל. הוא נידון בדצמבר 2018 למאסר של ארבע שנים וארבעה חודשי מאסר בפועל, במצטבר למאסרו הראשון.

 

שיפור משמעותי בתנאי הכליאה 

חדד סבל מתנאים קשים בכלא בתאילנד, ולפי פרסומים שונים אף ניסה לפגוע בעצמו במהלך מאסרו. במרץ 2019 חתמו שרת המשפטים דאז איילת שקד והשר לביטחון הפנים ארדן על החלטה לאשר את בקשתו של חדד לרצות את מאסרו בארץ, דבר שאפשר את העברתו לישראל. המהלך התבצע למרות שחדד אינו עומד באחד מתנאי החוק, שעניינו מגורי קבע בישראל. השרים השתמשו בסמכותם ופטרו את חדד מתנאי זה.

 

בהמשך הודיע ארמון המלוכה התאילנדי לבית הנשיא, כי בעקבות בקשת הנשיא ראובן ריבלין, אישר את העברת חדד להמשך ריצוי מאסרו בארץ. ריבלין ביקש להודות למלך תאילנד ולכל הגורמים המסייעים לטיפול במהלך.

 

העברתו של חדד לישראל מהווה שיפור משמעותי בתנאי הכליאה שלהם הוא זוכה, תקרב אותו למשפחתו ולאמו המתגוררים בארץ ויוכלו לבקרו בתדירות גבוהה יותר, ותאפשר לשירות בתי הסוהר לשלבו בהליכים טיפוליים ושיקומיים שיוכלו, אם הוא יעמוד בדרישות המתאימות, גם לקצר את עונשו בעתיד.

 

 

סיון חילאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים