שתף קטע נבחר

ירצה את המשך מאסרו בישראל: נתי חדד ינחת מחר מתאילנד

האזרח הישראלי שנכלא בתאילנד ב-2017 בגין הפעלת מרפאה לא חוקית באי קוסמוי, ינחת בנתב"ג מחר. הוא ירצה את המשך מאסרו בישראל אחרי שמלך תאילנד נעתר לבקשתו של הנשיא ריבלין

נתי חדד ()
נתי חדד. חוזר לארץ

האזרח הישראלי נתי חדד שנכלא בתאילנד בשנת 2017 בגין הפעלת מרפאה לא חוקית, צפוי לנחות מחר בבוקר (יום ב') בנמל התעופה בן גוריון בטיסה מיוחדת של אל על, שנועדה להחזיר ישראלים ששהו בתאילנד. חדד ימשיך לרצות את המאסר שנגזר עליו בתאילנד בבית סוהר בארץ.

 

את חדד ילוו סוהרים של שירות בתי הסוהר שטסו לתאילנד במיוחד, במסגרת הנחיית השר לביטחון פנים הקודם, גלעד ארדן, שאישר את מבצע החזרתו של חדד לישראל.

נתי חדד ()
נתי חדד, קונסולית ישראל בבנגקוק וסוהרים תאילנדים בנמל התעופה בבנגקוק

השלטונות בתאילנד אישרו כבר לפני כחודש את העברתו של חדד לישראל לטובת המשך ריצוי מאסרו בארץ, אך בשירות בתי הסוהר חששו מכך שהוא עלול לשאת את נגיף הקורונה ולהדביק אסירים וסוהרים – והמהלך התעכב. השר לשעבר ארדן דרש משירות בתי הסוהר לפעול באופן מיידי להעברתו של חדד לארץ. "נתי, שהקים בתאילנד מרפאה ששירתה מטיילים ללא ביטוח רפואי, נעצר ונידון למאסר. לאור הנסיבות, ראיתי לנכון לפעול להעברתו לארץ", אמר אז ארדן, שהורה לפטור את משפחתו של חדד ממימון ההטסה לארץ.

 

במסגרת ההחלטה להביא את חדד לארץ, פעלה קונסולית ישראל בבנגקוק אתי מזרחי יחד עם משרד החוץ אל מול הרשויות התאילנדיות, במטרה להאיץ את הטסתו של חדד למרות משבר הקורונה והפסקת הטיסות.

נתי חדד לאחר מעצרו בתאילנד ()
נתי חדד לאחר מעצרו בתאילנד

נתי חדד התגורר בשנים האחרונות בקוסמוי שבתאילנד והפעיל שם מרפאה לא רשמית שסייעה לתיירים ישראלים שנקלעו למצוקה. הוא נעצר ביולי 2017 במרפאה על-ידי הרשויות בתאילנד, בחשד לביצוע עבירות שונות. בזמנו נגזרו על חדד 18 חודשי מאסר בפועל בגין החזקת נשק ותחמושת ללא רישיון, החזקת מקלטי רדיו ללא רישיון, החזקת אפוד מגן ללא רישיון והפעלת מרפאה ללא רישיון.

 

במקביל, הוגש נגד חדד כתב אישום גם בגין עבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, החזקת תרופות ללא רישיון ומכירתן, החזקת תרופות פגות תוקף – והכל במסגרת המרפאה שהפעיל. הוא נידון בדצמבר 2018 לארבע שנים וארבעה חודשי מאסר בפועל, במצטבר למאסרו הראשון.

 

חדד סבל מתנאים קשים בבית הכלא בתאילנד, ולפי פרסומים שונים אף ניסה לפגוע בעצמו במהלך מאסרו. במרץ 2019 חתמו שרת המשפטים דאז איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן על החלטה לאשר את בקשתו של חדד לרצות את מאסרו בארץ, דבר שאפשר את העברתו לישראל. זאת, למרות שחדד אינו עומד באחד מתנאי החוק, שעניינו מגורי קבע בישראל. השרים השתמשו בסמכותם ופטרו את חדד מתנאי זה.

המרפאה שהפעיל חדד בקוסמוי ()
המרפאה שהפעיל חדד בקוסמוי

בהמשך הודיע ארמון המלוכה התאילנדי לבית הנשיא, כי בעקבות בקשת הנשיא ראובן ריבלין, אישר את העברת חדד להמשך ריצוי מאסרו בארץ. ריבלין ביקש להודות למלך תאילנד ולכל הגורמים המסייעים לטיפול במהלך.

 

העברתו של חדד לישראל תהווה שיפור משמעותי בתנאי הכליאה שלהם הוא זוכה, תקרב אותו למשפחתו ולאמו המתגוררים בארץ ויוכלו לבקרו בתדירות גבוהה יותר, ותאפשר לשירות בתי הסוהר לשלבו בהליכים טיפוליים ושיקומיים שיוכלו, אם הוא יעמוד בדרישות המתאימות, גם לקצר את עונשו בעתיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים