שתף קטע נבחר

שמולי על הסיפוח: "עלול להצית תבערה גדולה"

שר העבודה והרווחה יצא נגד מדיניות הסיפוח שמוביל נתניהו. על אחוז האבטלה: "אם לא נחשב מסלול מחדש נתנגש בקרחון". על העיכוב בפתיחת הרכבת: "הפתיחה שלה זה אינטרס ראשון במעלה"

 

 

 

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי (העבודה), התייחס היום (שני) בריאיון לאולפן ynet לשיעור האבטלה הגבוה ואמר כי "חייבים להבטיח את הקיום של חצי מיליון מובטלים". הוא גם הזהיר מהחלת הריבונות, ואמר כי המהלך "עלול להצית תבערה גדולה בעיתוי אומלל, ובטווח הרחוק לסכן את היותה של ישראל יהודית ודמוקרטית".

 

"אני לא מבין את כל ההחלטות שהתקבלו לאחרונה", אמר שמולי על העיכוב בפתיחת הרכבת. "זה לא עולה בקנה אחד עם הרצון של הממשלה לדחוף כמה שיותר עובדים בחזרה לשוק התעסוקה. אנחנו יודעים היטב שיש עובדים, ובפרט עובדים בעלי שכר נמוך יותר, שתלויים בתחבורה הציבורית ואין להם רכב פרטי, ואם התחבורה הציבורית לא תחזור בהיקפים נורמליים הם לא יוכלו לחזור גם לתעסוקה. לכן זה אינטרס ראשון במעלה. צריך לפעול באחריות תוך הקפדה על הנהלים, אבל אי אפשר לסגור את זה לחלוטין. זה לא סביר".

 

 ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
שמולי בישיבת ממשלה. "לא מבין את כל ההחלטות שהתקבלו"(צילום: מארק ישראל סלם)

 

 

 

עם זאת טען שמולי כי "הממשלה קשובה וכן מנסה לעשות. יחד עם זאת, יש החלטות שאנחנו צריכים לתקן אותן תוך כדי תנועה". שמולי התייחס למשבר הכלכלי החמור ולמספר המובטלים הגבוה. "יש כרגע כחצי מיליון ישראלים מובטלים, ואם אנחנו הממשלה לא נחשב מסלול מחדש אז נתנגש בקרחון. זה חצי מיליון ישראלים שאין להם שוק תעסוקה לחזור אליו, ואנחנו חייבים בחודשים הקרובים גם להבטיח את הקיום שלהם. צריך להאריך גם את המענקים לבני 67 פלוס, ומצד שני גם לתת תמריצים גדולים יותר כדי לקלוט אותם בשוק התעסוקה.

 

"יש תוכנית של 6 מיליארד שקל לעידוד תעסוקה, שאתם ודאי יודעים עליה", הוסיף שר העבודה והרווחה. "התוכנית הזו לא תמוצה במלואה, אני מעריך שרק 50%-60% מהכסף ימוצה. הדרישה שלי, ואני מאמין שאקבל את הגיבוי של כחול לבן והעבודה, זה שהכסף שלא ינוצל לא יחזור לאוצר. הכסף הזה יחזור כדי לעודד את אותם חצי מיליון הישראלים, צעירים אגב, שאין להם מקומות עבודה לחזור אליהם. לתת להם את דמי הקיום, דמי אבטלה, ובגדול להבטיח את זה שעד שנרד מ25% אבטלה ל-10% אבטלה גם נבטיח את הקיום שלהם, וגם נצליח לשלב אותם בתעסוקה".

 

עומסים כבדים ברכבת הקלה בירושלים בצל נגיף הקורונה (צילום: גיל יוחנן)
עומסים ברכבת הקלה בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

 

 

שמולי התייחס למהלך החלת הריבונות, שצפוי להתחיל בחודש הבא. "אנחנו הסמן השמאלי ביותר בממשלה. העמדה העקרונית שלנו לא השתנתה כהוא זה, שסיפוח חד-צדדי לא עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי והביטחוני של ישראל. בטווח הקצר זה עלול להצית פה תבערה גדולה, בעיתוי אומלל, כאשר ברקע יש דיבורים על גל שני של קורונה. שלא נדבר על העובדה שזה עלול פשוט למוטט את הסכם השלום עם ירדן, שמעניק לנו עומק אסטרטגי מול האיום האמיתי שנשקף לנו ממזרח".

 

לדברי שמולי, "בטווח הארוך זה גם עלול לחסל את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זה נכון שלראש הממשלה יש זכות מלאה לפי ההסכמים הקואליציוניים להביא הצעה לממשלה - הצעה שצריכה לעלות בקנה אחד עם זה שהיא לא יכולה לפגוע בהסכמי שלום קיימים. היא חייבת לקבל הסכמה אמריקנית מלאה, והיא גם לא יכולה לערער את היציבות האזורית".

 

- מה בעצם אתם יכולים לעשות? הרי אין לכם רוב, אז אולי מה שאתה עושה עכשיו זה מס שפתיים?

"לצערי יש כיום רוב בכנסת להחלת ריבונות וסיפוח בצורה הפראית ביותר שלו, ולכן השאלה היא איפה אתה משפיע יותר, כעוד שתי אצבעות סטטיסטיות באופוזיציה או מתוך הממשלה דרך המבנה הפריטטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
איציק שמולי
צילום: אבי מועלם
מומלצים