שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

הרכבת לא חוזרת מחר, והאוטובוסים עמוסים לעייפה

3 ימים אחרי שהשרה רגב הבטיחה שפעילות הרכבת תחודש, הוחלט רשמית: זה לא יקרה מחר. מועד חדש לחזרה טרם נקבע. נתניהו, שכעס על הכרזת רגב על חזרת הרכבת, זימן את קבינט הקורונה לדיון בנושא ביום שבו הייתה אמורה להתחדש הפעילות. תיעוד מירושלים: צפיפות באוטובוס קו 39

 

 

 

עוד דחייה בחזרת הרכבת: היום (א'), שלושה ימים בלבד לאחר ששרת התחבורה מירי רגב הבטיחה שרכבת ישראל תחזור לפעילות מחר, נמסר רשמית כי פעילותה לא תחודש מחר. במשרד התחבורה אמרו כי הם נערכים להפעלתה בהמשך, בכפוף להכרעת ראש הממשלה ובהתאם לנתוני התחלואה. בינתיים, האוטובוסים עמוסים לעייפה. בתיעוד מירושלים נראית צפיפות רבה בקו 39 בבירה.

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי זימן למחר בבוקר את קבינט הקורונה. "נשקול שם את הצעדים הנדרשים בבתי הספר ובתחבורה הציבורית", אמר על אותו דיון - שנקבע ליום שבו הייתה אמורה לחזור הרכבת. בהודעה נאמר כי "קבינט הקורונה יתכנס מחר בראשותו של ראש הממשלה כדי לדון בין היתר בסטטוס הפעלת הרכבת לאור העלייה בנתוני התחלואה. בעקבות כך, רכבת ישראל לא תפעיל מחר את מערך רכבות הנוסעים. עדכונים נוספים לציבור יימסרו לאחר קבלת ההחלטה הסופית בנושא".


אתמול אמרו שרים בכירים בקבינט הקורונה כי נשקלת דחייה בחזרה, וציינו כי נתניהו כעס על שרת התחבורה מירי רגב שהכריזה על פתיחת הרכבת בלי דיון איתו ועם המל"ל. לדברי נתניהו, "חלק מהעלייה הברורה שאנחנו רואים בשיעור הההדבקה בישראל נובעת מהקלות שעשינו כדי לפתוח את הכלכלה שלנו, אבל חלק גם נובע באופן מובהק מההתרופפות על הקפדה של הכללים".

 

 

תחנת רכבת מרכז ריקה (צילום: אסף זגריזק)
תחנת רכבת מרכז שוממת, הבוקר(צילום: אסף זגריזק)
  

חיטוי וניקויון בתחנות ורכבות ישראל למניעת התפשטות נגיף הקורונה (צילום: רכבת ישראל)
חיטוי בתחנת הרכבת - עיכוב נוסף מסתמן(צילום: רכבת ישראל)
 

כזכור, ביום חמישי האחרון הודיעה רגב כי הרכבת תפעל מיום שני כמתוכנן. ההודעה יצאה תוך כדי ישיבת המל"ל עם אנשי המקצוע במשרדי התחבורה והבריאות. על הצעד הזה ננזפה רגב על ידי ראש הממשלה. אמש הודיעה רגב, שוב לפני שהתקבלו החלטות מקצועיות בנושא, כי ייתכן שהפעלת הרכבת תידחה ליום רביעי כדי להכשיר אפליקציה שבאמצעותה ניתן יהיה להזמין כרטיסי נסיעה. 

 

כל זאת, כשמתחילת הדיונים על פתיחת הרכבת טענו במשרד כי לא ניתן להגביל את כמות הנוסעים. את הזגזוג הזה הסבירה רגב בנתונים המצביעים על עלייה בתחלואה. הזמנת המקומות אמורה להיות מבוססת על המנגנון הקיים היום להזמנת מקומות שמורים ברכבת, ואולם הפעלת מנגנון זה על כל קרונות הרכבת ועל כל הרכבות לא נוסה מעולם. כמו כן, עדיין לא ברור מה יעשו נוסעים שאין ברשותם טלפון סלולרי.

 

 

בחירת מבקר המדינה במליאת הכנסת (צילום: עמית שאבי)
רגב הכריזה על חזרת הרכבת, נתניהו כעס(צילום: עמית שאבי)
  

רק ביום שלישי האחרון דחה ראש הרשות לתחבורה ציבורית אמיר אסרף את הפצרותיו של יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי, לנסות ולהגיע לפשרה מול משרד הבריאות באשר להגבלת מספר הנוסעים ברכבת. 

 

בתוך כך, היום אישרה הממשלה את מינויו של עופר מלכה לתפקיד מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים. השרה רגב אמרה כי "משימות רבות ומאתגרות לפנינו על מנת להביא לצדק תחבורתי ולחיבור ישראל השניה לישראל הראשונה. למלכה ניסיון עשיר בהטמעת חדשנות וטכנולוגיות במערכות מורכבות, שמהווים היום צו השעה לחיזוק התחבורה הישראלית".


פורסם לראשונה 07/06/2020 11:59

 

אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים