שתף קטע נבחר

הבן סירב להעיד נגד האב - ויורשע ברצח בת דודתו

חנאן אלבחירי נרצחה לפני שלוש שנים מכיוון ש"פגעה בכבוד המשפחה". דודה, יונס, הוקלט מאיים עליה והואשם ברצח - אך בנו מוחמד סירב להעיד נגדו. בהסדר טיעון נקבע: דודיה של הנרצחת יורשעו רק בסיוע לרצח, ובן דודה ירצה מאסר עולם

 

 

 

שלוש שנים אחרי: בני משפחתה של חנאן אלבחירי, שרצחו אותה לפני שלוש שנים מכיוון ש"פגעה בכבוד המשפחה", יורשעו בעקבות הסדר טיעון שאליו הגיעו עם הפרקליטות בתום הליך גישור ארוך. יונס אלבחירי, דודה של הנרצחת שהוקלט מאיים עליה, הואשם תחילה ברצח עצמו - אך בנו מוחמד שנשבר בחקירה סירב להעיד נגדו במשפט. כך, יורשעו יונס ודוד נוסף של חנאן, סאגר, בסיוע לרצח וירצו עשר שנות מאסר - בעוד מוחמד יואשם לבדו ברצח וירצה מאסר עולם.

נחטפה ו"נחקרה" בבית המשפחה. חנאן אלבחירי (באדיבות המשטרה) (באדיבות המשטרה)
נחטפה ו"נחקרה" בבית המשפחה. חנאן אלבחירי(באדיבות המשטרה)

הסדר טיעון אחרי 3 שנים. קרובי משפחתה של חנאן על ספסל הנאשמים (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
הסדר טיעון אחרי 3 שנים. קרובי משפחתה של חנאן על ספסל הנאשמים(צילום: ישראל יוסף)

ההחלטה להגיש כתב אישום מאוחד נגד שלושת המעורבים הביאה לקושי בהמשך ניהול התיק, שהוביל את הפרקליטות להגיע עימם להסדר טיעון. ההסדר יוצג בבית המשפט ב-11 ביוני, ובמסגרתו נקבע גם כי יונס וסאגר אלבחירי ישלמו לאמה של הנרצחת פיצוי בסך 300 אלף שקלים.

 

שיחות האיום על חנאן שנרצחה: "אם את יוצאת מהבית, את יודעת מה יקרה לך"

 

הרצח האכזרי אירע לפני כשלוש שנים, 3 במאי 2017, לאחר שחנאן בת ה-19 התקשרה לאמה בסביבות השעה 21:00 ואמרה לה שהיא בדרכה הביתה. רגעים ספורים לאחר מכן היא נחטפה והובלה למותה מכיוון ש"פגעה בכבוד המשפחה". לפי המשטרה, המעורבים ברצח - בני משפחתה - תכננו את החטיפה במשך כשבוע. חנאן נחטפה למתחם המשפחה שבגבעות גורל, שם המעורבים "חקרו" אותה, ביצעו חיפוש בציוד האישי שלה ותשאלו אותה לגבי האנשים שאיתם נפגשה.

 

בתום ה"חקירה", שברו המעורבים ברצח את המפרקת של חנאן, שרפו את גופתה במשך כשעתיים ולאחר מכן נשאו אותה בתוך שק לשטח. חנאן נקברה בעומק של כ-4-3 מטרים, וגופתה אותרה רק לאחר שמוחמד נשבר בחקירה, הודה במיוחס לו והוביל את השוטרים לגופה. עם זאת, מוחמד לא הביע צער על המעשה.

 

 

תיעוד החטיפה של חנאן אלבחירי ()
ליל החטיפה של חנאן אלבחירי

כשלוש שנים לאחר שנרצחה, נחשף סרטון המתעד את חטיפתה של הצעירה הבדואית (בחלק העליון של הכתבה). בתיעוד נראים שני עדי ראייה מבחינים ברכב שבו הוחזקה הצעירה על ידי שוביה, ונלקחת מהמקום.

 

כתב האישום נגד שלושת בני המשפחה הוגש כבר ביוני 2017, אולם רק כעת, שלוש שנים לאחר מכן, מסתמן הסוף העגום לפרשה. במהלך המשפט הצהירה נציגת הפרקליטות, עו"ד עינת בלנרו, כי "חנאן נרצחה בדם קר על ידי בני משפחת אביה - דודיה ובן דודה. הרצח האכזרי בוצע בשל חשדם שהיא מתרועעת עם גברים ופוגעת במה שנהוג לכנות 'כבוד המשפחה'".

 

בכתב האישום המקורי, יונס היה חשוד בשבירת המפרקת של חנאן - ובנו מחמד היה אמור להעיד נגדו. עם זאת, המשפט נוהל ללא הפרדה בין התיקים של שלושת הנאשמים, מה שלטענת גורמים מסוימים יצר בעייתיות מכיוון שמחמד סירב להעיד נגד אביו. הפרקליטות ביקשה לפצל את התיקים בתחילת השנה בעקבות סירובו של מחמד להעיד.

 

במהלך הדיון בהפרדת התיקים אמרה נציגת הפרלקיטות עו"ד בלנרו כי "לא מצאתי תיק רצח אחד עם סיטואציה דומה. זה לא דבר שבשגרה שנאשם בתיק רצח לא מעיד". היא גם רמזה למעורבות הסנגורים של הנאשמים: "יש סיבה לכך שהנאשם, שהוא בנו של נאשם אחר, לא מעיד. כשאמרו לנו חכו חכו עוד מעט יהיו הפתעות, אז הנה ההפתעה הגיעה".

 

עורך הדין רמי שלבי  ()
עורך הדין רמי שלבי

עורך הדין יוסי לין  (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
עורך הדין יוסי לין (צילום: אסף מגל)

לבסוף התיקים פוצלו והוחלט ללכת לגישור, שבסיומו נקבע כי יונס וסאגר יואשמו בסיוע לרצח וירצו עשר שנות מאסר, לצד תשלום פיצויים בסך 300 אלף שקלים לאמה של הנרצחת. הנאשם השלישי, מוחמד, יואשם כאמור ברצח עצמו ויושת עליו מאסר עולם.

 

עורכי הדין יוסי לין ורמי שלבי, שמייצגים את יונס אלבחירי, מסרו כי "הסדר הטיעון טרם הוצג בבית המשפט, ולכן אנחנו מנועים מלהגיב בפירוט. מה שניתן לומר זה שהסדר הטיעון המסתמן הוא פרי ניהול מאבק ממושך ועקשני, וניהול התיק במשך שלוש שנים ולאחר שהסתיימו כל ראיות התביעה. ניהול התיק חשף קשיים ראייתים משמעותיים, אשר נבעו מחקירה מגמתית ומזיהום החקירה על-ידי החוקרים, גילוי פרטים מוכמנים, הסתרת פעולות חקירה קריטיות ואי תיעודן".

 

"בעת פרשת ההגנה ביקשה התביעה באופן חסר תקדים לפצל את המשפט, דבר שגרר בקשה מצידנו לפסילת הרכב השופטים הדן בתיק", הוסיפו. "בסופו של דבר, באמצעות הליך גישור, מסתמן כי התקבלו הבנות - אולם הסדר הטיעון טרם הוצג בבית המשפט".  

 

מפרקליטות מחוז דרום נמסר: "אין באפשרותנו להתייחס לפרטי ההסדר לפני הצגתו בפני בית המשפט כמקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים