שתף קטע נבחר

הנסיך אנדרו: "מוכן להעיד על אפשטיין, הצעתי 3 פעמים"

עורכי דינו של הנסיך אנדרו מכחישים שהוא לא משתף פעולה עם משרד המשפטים האמריקני, שחוקר את רשת הסחר בקטינות של המיליארדר הפדופיל ג'פרי אפשטיין. הלילה דווח שארה"ב הגישה ללונדון בקשה רשמית לחייב את בנה של המלכה אליזבת להתייצב לעדות

 

עורכי דינו של הנסיך אנדרו דחו את הטענה שהנסיך לא משתף פעולה עם התובעים בארה"ב, שחוקרים את רשת הסחר בקטינות שניהל ג'פרי אפשטיין – המיליארדר הפדופיל שנעצר בקיץ שעבר ושם קץ לחייו בכלא.

 

התובעים בארה"ב מעוניינים לחקור את אנדרו, בנה השני של המלכה אליזבת, על קשריו על אפשטיין. לטענת עורכי דינו של אנדרו התובעים האמריקנים מעוניינים בפרסום, ולא בעזרתו של הנסיך.

 ג'פרי אפשטיין הנסיך אנדרו (צילום: gettyimages, AP)
ג'פרי אפשטיין והנסיך אנדרו(צילום: gettyimages, AP)
 

עורכי הדין אמרו הערב ש"הדוכס מיורק הציע השנה את עזרתו כעד של משרד המשפטים האמריקני בשלוש הזדמנויות לפחות. לצערנו, משרד המשפטים הגיב לשתי ההצעות הראשונות בהפרת כללי הסודיות שלו – וטען לחוסר שיתוף פעולה מצד הדוכס".

 

"ניתנה לנו הבטחה חד משמעית שהשיחות שלנו והליך העדות יישארו חסויים", אמרו עורכי הדין. לטענתם, התגובה שהגיעה ממשרד המשפטים הראתה "שהם כנראה מחפשים פרסום ולא לקבל את הסיוע שהוצע להם".

  (צילום: gettyimages)
"התובעים רוצים פרסום, לא עזרה"(צילום: gettyimages)

הלילה דווח שארה"ב הגישה לבריטניה בקשה רשמית שתאלץ את הנסיך אנדרו להעיד בפרשת אפשטיין. לפי הדיווח, שפורסם לראשונה ב"סאן", משרד המשפטים האמריקני הודיע לבריטניה לראשונה באופן רשמי כי החקירה שלה נדרש הנסיך היא חקירה פלילית.

 

ב"סאן" ציינו שאנדרו בן ה-60 סירב עד כה להיחקר על ידי התובעים מניו יורק. כאמור, עורכי דינו של אנדרו מכחישים את הטענה הזאת. בסביבתו של אנדרו, כך לפי ה"סאן", הדגישו כי הוא מכחיש בתוקף את ההאשמות כי היה מעורב בפרשת סחר הקטינות וכי נהג שלא כשורה, והסבירו שהחקירה הפלילית שמתנהלת כעת בעניינו פירושה שהוא מסתבך עמוקות.

 

לפי הצהובון הבריטי, פירוש ההליך שבו פתחו האמריקנים הוא שהנסיך עשוי להיות מחויב להתייצב בבית משפט בריטי בתוך חודשים, והצעד עשוי גם להגביר את הלחץ על ממשלת בריטניה לשתף פעולה בעניין. על פי הדיווח, משמעות הצעדה איננה שאנדרו יתבקש להישלח לארה"ב: במקרה הקיצוני הוא יתבקש להתייצב בבית משפט בריטי כדי להעיד בעל פה או בכתב תחת שבועה.

 

ב"סאן" דיווחו כי מקורות אמרו לעיתון: "זו הצהרת כוונות אדירה מצד ארה"ב, וזה מעביר את אנדרו לתחום החקירה הפלילית. אם לדבר בכנות, זה גם סיוט דיפלומטי. משרד המשפטים האמריקני לא מגיש בקשות כאלה בקלות, במיוחד כשהן נוגעות לבכיר במשפחת המלוכה הבריטית. זה מציב את ממשלת בריטניה בעמדה קשה מאוד, ואת הנסיך – אפילו יותר".

הנסיך אנדרו תיעוד מבית של ג'פרי אפשטיין במנהטן 2010  ()
הנסיך בביתו של אפשטיין במנהטן ב-2010
אפשטיין, נזכיר, היה איש עסקים אמריקני עשיר בעל קשרים בצמרת הפוליטית של ארה"ב. בין השאר ניהל קשרי ידידות עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, והיו לו גם קשרים עם ראש ממשלת ישראל לשעבר אהוד ברק. בקיץ שעבר נעצר אפשטיין והואשם בהתעללות מינית בעשרות צעירות, בהן נערות רבות, וכן בסחר בהן. הוא שם קץ לחייו בתאו בכלא אחרי מחדל אבטחתי חמור, שגם הוליד תיאוריות קונספירציה.

 

הנסיך אנדרו היה ידידו של אפשטיין, ולפי עדויות קיים יחסי מין עם קטינות בתיווכו של המיליארדר. לפחות אחת מהן טוענת כי אולצה על-ידי אפשטיין לקיים יחסי מין עם הנסיך. האישה, וירג'יניה ג'ופרה, העידה כי אפשטיין אילץ אותה לקיים יחסי מין עם הנסיך אנדרו כשהייתה בת 17. בתביעה אזרחית שהגישה טענה כי מקורבת לאפשטיין, ג'יסליין מקסוול, גייסה אותה והכניסה אותה למעגל הקטינות שיצר סביבו המיליארדר, וכי זה אילץ אותה לקיים יחסי מין איתו ועם חבריו, בהם הנסיך אנדרו. אנדרו מכחיש שקיים איתה יחסי מין.

הנסיך אנדרו עם המלכה אליזבת בריטניה  (צילום:  gettyimages)
הנסיך עם המלכה אליזבת(צילום: gettyimages)
 

בנובמבר האחרון הודיע הנסיך אנדרו כי הוא משתחרר ממחויבויותיו הציבוריות כדמות בכירה יחסית במשפחת המלוכה, משום שהעיסוק במעורבותו בפרשה גורם שיבושים קשים לעבודתם של בני המשפחה וארגוני צדקה הקשורה אליהם. באותו החודש הדגיש אנדרו כי הוא נכון לסייע לסוכנויות אכיפת החוק בחקירותיהן "אם יידרש הדבר". עם זאת, בינואר השנה טענו מקורות בארה"ב כי הנסיך אינו משתף פעולה בחקירה.

 

בסוף השנה שעברה הגדיר בדיעבד אנדרו את קשריו עם אפשטיין כקשרים שבבסיסם עמד "שיפוט לקוי". ההתפטרות-למעשה שלו בנובמבר באה ימים אחדים אחרי ריאיון מקומם שהעניק ל-BBC בתום חודשים של שתיקה בנוגע לפרשה. לריאיון התייצב בניסיון למזער את הנזק שנגרם לו, אבל הוא הסתיים באסון תקשורתי: הנסיך הואשם כי בריאיון לא גילה אמפתיה לצעירות שנוצלו על-ידי אפשטיין, והוא ספג ביקורת גם על כך שהגן על ידידותו עם אפשטיין בטענה שהדבר אפשר לו לרקום קשרים כשהתכונן לכהן כנציג מיוחד לענייני סחר מטעם בריטניה.

 

בני משפחת המלוכה הבריטית נוהגים מתוקף תפקידם לתת חסות למוסדות צדקה ולארגונים הפועלים לתועלת הציבור, אבל בימים שאחרי הריאיון החלו ארגוני צדקה ומוסדות להשכלה גבוהה לנתק את קשריהם עם הנסיך אנדרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages, AP
ג'פרי אפשטיין והנסיך אנדרו
צילום: gettyimages, AP
מומלצים