שתף קטע נבחר

ארה"ב דורשת את הנסיך אנדרו לחקירה: "סיוט דיפלומטי"

"הסאן" הבריטי מדווח: משרד המשפטים האמריקני ביקש רשמית מלונדון לחייב את בנה של המלכה אליזבת להתייצב לעדות בחקירה בנוגע לקשריו עם המיליארדר הפדופיל ג'פרי אפשטיין, ולחשדות שהנסיך קיים בתיווכו יחסי מין עם קטינות

הצהובון הבריטי "הסאן" מדווח כי ארצות הברית הגישה לבריטניה בקשה רשמית שתאלץ את הנסיך אנדרו, בנה של המלכה אליזבת, למסור עדות במסגרת החקירה האמריקנית המתנהלת בנוגע לקשריו עם המיליארדר הפדופיל ג'פרי אפשטיין. לפי הדיווח, משרד המשפטים האמריקני הודיע לבריטניה לראשונה באופן רשמי כי החקירה שלה נדרש הנסיך היא חקירה פלילית.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 ג'פרי אפשטיין הנסיך אנדרו (צילום: gettyimages, AP)
אפשטיין (מימין) והנסיך אנדרו. לא שיתף פעולה בחקירה(צילום: gettyimages, AP)

הנסיך בן ה-60 סירב עד כה להיחקר על-ידי התובעים מניו יורק החוקרים את רשת הסחר בקטינות שניהל אפשטיין. ב"סאן" הדגישו כי הוא מכחיש בתוקף את ההאשמות כי היה מעורב בפרשה וכי נהג שלא כשורה, והסבירו שהחקירה הפלילית שמתנהלת כעת בעניינו פירושה שהוא מסתבך עמוקות.

 

לפי הצהובון, פירוש ההליך שבו פתחו האמריקנים הוא שהנסיך עשוי להיות מחויב להתייצב בבית משפט בריטי בתוך חודשים, והצעד עשוי גם להגביר את הלחץ על ממשלת בריטניה לשתף פעולה בעניין. על פי הדיווח, משמעות הצעדה איננה שאנדרו יתבקש להישלח לארה"ב: במקרה הקיצוני הוא יתבקש להתייצב בבית משפט בריטי כדי להעיד בעל פה או בכתב תחת שבועה.

 

ב"סאן" דיווחו כי מקורות אמרו לעיתון: "זו הצהרת כוונות אדירה מצד ארה"ב, וזה מעביר את אנדרו לתחום החקירה הפלילית. אם לדבר בכנות, זה גם סיוט דיפלומטי. משרד המשפטים האמריקני לא מגיש בקשות כאלה בקלות, במיוחד כשהן נוגעות לבכיר במשפחת המלוכה הבריטית. זה מציב את ממשלת בריטניה בעמדה קשה מאוד, ואת הנסיך – אפילו יותר".

הנסיך אנדרו עם המלכה אליזבת בריטניה  (צילום:  gettyimages)
הנסיך והמלכה. עוד מבוכה לארמון(צילום: gettyimages)

אפשטיין, נזכיר, היה איש עסקים אמריקני עשיר בעל קשרים בצמרת הפוליטית של ארה"ב. בין השאר ניהל קשרי ידידות עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, והיו לו גם קשרים עם ראש ממשלת ישראל לשעבר אהוד ברק. בקיץ שעבר נעצר אפשטיין והואשם בהתעללות מינית בעשרות צעירות, בהן נערות רבות, וכן בסחר בהן. הוא שם קץ לחייו בתאו בכלא אחרי מחדל אבטחתי חמור, שגם הוליד תיאוריות קונספירציה.

 

הנסיך אנדרו, בנה השני של המלכה אליזבת, היה ידידו של אפשטיין, ולפי עדויות קיים יחסי מין עם קטינות בתיווכו של המיליארדר. לפחות אחת מהן טוענת כי אולצה על-ידי אפשטיין לקיים יחסי מין עם הנסיך. האישה, וירג'יניה ג'ופרה, העידה כי אפשטיין אילץ אותה לקיים יחסי מין עם הנסיך אנדרו כשהייתה בת 17. בתביעה אזרחית שהגישה טענה כי מקורבת לאפשטיין, ג'יסליין מקסוול, גייסה אותה והכניסה אותה למעגל הקטינות שיצר סביבו המיליארדר, וכי זה אילץ אותה לקיים יחסי מין איתו ועם חבריו, בהם הנסיך אנדרו. אנדרו מכחיש שקיים איתה יחסי מין.

 

בנובמבר האחרון הודיע הנסיך אנדרו כי הוא משתחרר ממחויבויותיו הציבוריות כדמות בכירה יחסית במשפחת המלוכה, משום שהעיסוק במעורבותו בפרשה גורם שיבושים קשים לעבודתם של בני המשפחה וארגוני צדקה הקשורה אליהם. באותו החודש הדגיש אנדרו כי הוא נכון לסייע לסוכנויות אכיפת החוק בחקירותיהן "אם יידרש הדבר". עם זאת, בינואר השנה טענו מקורות בארה"ב כי הנסיך אינו משתף פעולה בחקירה.

כמה מהמתלוננות נגד ג'פרי אפשטיין (צילום: רויטרס)
וירג'יניה ג'ופרה (במרכז). "כפו עליי לשכב עם הנסיך"(צילום: רויטרס)

בסוף השנה שעברה הגדיר בדיעבד אנדרו את קשריו עם אפשטיין כקשרים שבבסיסם עמד "שיפוט לקוי". ההתפטרות-למעשה שלו בנובמבר באה ימים אחדים אחרי ריאיון מקומם שהעניק ל-BBC בתום חודשים של שתיקה בנוגע לפרשה. לריאיון התייצב בניסיון למזער את הנזק שנגרם לו, אבל הוא הסתיים באסון תקשורתי: הנסיך הואשם כי בריאיון לא גילה אמפתיה לצעירות שנוצלו על-ידי אפשטיין, והוא ספג ביקורת גם על כך שהגן על ידידותו עם אפשטיין בטענה שהדבר אפשר לו לרקום קשרים כשהתכונן לכהן כנציג מיוחד לענייני סחר מטעם בריטניה.

 

בני משפחת המלוכה הבריטית נוהגים מתוקף תפקידם לתת חסות למוסדות צדקה ולארגונים הפועלים לתועלת הציבור, אבל בימים שאחרי הריאיון החלו ארגוני צדקה ומוסדות להשכלה גבוהה לנתק את קשריהם עם הנסיך אנדרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages, AP
אפשטיין והנסיך. מסתבך עמוקות
צילום: gettyimages, AP
מומלצים