שתף קטע נבחר

בכיר פלסטיני על הסיפוח: "נפרק את הרשות, אבל לא נאפשר שפיכות דמים"

ברקע הכוונה להחיל ריבונות אמר השר האחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח, כי מדובר אמנם בנקודת אל-חזור, אבל לפלסטינים אין עניין בכאוס: "אנחנו לא טיפשים, אנחנו פרגמטיים, אבל לא נסכים להיות רשות מוניציפלית".

השר הפלסטיני לענייני אזרחים ובכיר פת
השר הפלסטיני חוסיין א-שייח

השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית חוסיין א-שייח, שאחראי על הקשר עם ישראל, אמר בראיון ל"ניו יורק טיימס" שהתפרסם הבוקר (ג') כי חרף הפסקת התיאום הביטחוני על רקע הצהרות הסיפוח של ישראל, הרשות לא מעוניינת באובדן שליטה בשטחיה: "אנחנו לא טיפשים ולא רוצים כאוס. לא נאפשר שפיכות דמים, זו החלטה אסטרטגית. אנחנו פרגמטיים ולא רוצים שדברים יגיעו לנקודת אל-חזור, אבל סיפוח משמעו נקודת אל-חזור ליחסים עם ישראל".

 

א-שייח הזהיר כי הפלסטינים יפרקו את הרשות אם ישראל תבצע את הסיפוח: "או שהם ייסוגו ממסלול הסיפוח ואז דברים ישובו להיות מה שהיו – או שהם יהפכו להיות הכוח הכובש על כל הגדה המערבית".

 

הוא ציין כי במצב כזה הרשות הפלסטינית תפחית את יכולות התפעול האזרחיות שלה כמו מערכות החינוך, הבריאות והשיטור. "אנחנו לא נקבל מצב שבו התפקיד שלנו יהיה לספק שירותים. אנחנו לא רשות מוניציפאלית או ארגון צדקה".

 

בנוגע להחלטה הפלסטינית שלא לקבל עוד את כספי המסים שישראל גובה בעבורם כל עוד סיפוח עומד על הפרק, אמר א-שייח: "ברור שזה הכסף שלנו, אבל קיבלנו אותו על בסיס ההסכמים בינינו לבינם".

 

 

א-שייח ציין שהרשות תקצץ בתקציב שהיא מעבירה לרצועת עזה. צעד זה עשוי לערער את השקט הביטחוני בין ישראל לחמאס בשל מצוקה שעלולה להתפתח ברצועה. במצבים כאלה חמאס מפנה כמעט באופן אוטומטי את האש לישראל ומתפתחות הסלמות צבאיות בין שני הצדדים. "בכל יום אנחנו מפחיתים חלק ממידת האחריות שלנו", אמר א-שייח. "אנחנו אומרים לישראלים – אם המצב יימשך, אתם תאלצו לקבל את האחריות המלאה ככוח כובש. זה עלול לשוב חזרה למצב שהיה טרם הסכמי אוסלו".

 

בראיון צוינו שתי חשיפות ynet מהימים האחרונים. הראשונה על כך שמנגנוני הביטחון הפלסטינים סיכלו פיגוע נגד כוחות צה"ל וחשפו שתי זירות שבהן הוטמנו עשרות מטעני צינור מוכנים לשימוש ורובים. השנייה נגעה לכך שהמנגנונים הפלסטינים מנעו את שריפת קבר יוסף על ידי חבורת צעירים.

 

א-שייח ציין כי אם המנגנונים הפלסטיניים יידעו על גורם פלסטיני שמתכוון לבצע פיגוע בישראל הם יעצרו אותו אם יהיה עדיין בשטחי הגדה, ואם הוא כבר יהיה בשטח ישראל "נמצא את הדרך לעצור אותו". בכך הוא כנראה רומז שהפלסטינים יעבירו את המידע לגורם שלישי מתווך.

 

א-שייח הבהיר שהרשות הפלסטינית לא תסגיר עוד לישראל גורמים פליליים שייתפסו בשטחי הרשות. בכתבה נטען כי כיום ישנם כמה ערבים ישראלים וכן פלסטינים ממזרח ירושלים המחזיקים בתעודת תושב כחולה ומוחזקים בכלא הפלסטיני בשל עבירות פליליות כמו סחר בנשק: "לא נמסור אותם לישראל. אנחנו לא רשאים לעצור אדם בעל אזרחות ישראלית שרוצה למכור סמים? אם הוא עושה טעות בשטח שלי אני אאתגר אותו בשטח שלי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים