שתף קטע נבחר

הפלסטינים מזהירים: "במקרה של סיפוח, נפעל להכרזת מדינה בגבולות 1967"

בשיחה עם עיתונאים מכלי תקשורת בינלאומיים אמר ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה כי אם ישראל תספח שטחים ביהודה ושומרון - הרשות הפלסטינית תחל בקמפיין להכרה בינלאומית במהלך של הכרזת מדינה שבירתה ירושלים המזרחית

אבו מאזן במועצת האו
אבו מאזן ומפת התוכנית(צילום: AP)

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה אמר היום (שלישי) כי אם ישראל תספח שטחים ביהודה ושומרון ב-1 ביולי, "הרשות הפלסטינית תנקוט צעדים להכרזה על מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים המזרחית". בשיחה עם עיתונאים מכלי תקשורת בינלאומיים ברמאללה, הוא הבהיר כי הרשות "תחל בקמפיין לקבלת תמיכה בינלאומית והכרה מהקהילה הבינלאומית במהלך". לדבריו, סיפוח ישראלי בגדה המערבית הוא איום קיומי על הפלסטינים.

 

"הרשות הפלסטינית היא לא מתנה מאף אחד", המשיך. "היא הוקמה הודות להקרבה של הפלסטינים. אם ישראל מעוניינת להרוס את הרשות, אנחנו יכולים להתנגד לכך. הסטטוס-קוו לא יכול להישאר כך. אנחנו נלחמים כדי להפסיק את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית ומשגשגת. המציאות בשטח לא אפשרית - לא לפלסטינים ולא לישראל".

Palestinian Authority Prime Minister Mohammad Shtayyeh  ()
ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה

 

 

בהתייחסו לשאלת התגובה הבינלאומית לסיפוח, אם יתרחש, אמר אשתייה כי העולם ברובו מתנגד למהלך, אולם השאלה היא מה ייעשה בפועל.

 

הוא התייחס גם להעברת כספי המסים הפלסטיניים מישראל, וציין כי 500 מיליון שקל לא עברו לידי הרשות. אשתייה הזהיר כי בשל כך הרשות הפלסטינית לא תצליח לשלם את משכורת חודש יוני לפקידי הממשל, ובכללם לאנשי מנגנוני הביטחון. 

 

בראיון ל"ניו יורק טיימס" אמר השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח, שאחראי על הקשר עם ישראל, כי חרף הפסקת התיאום הביטחוני על רקע הצהרות הסיפוח של ישראל, הרשות לא מעוניינת באובדן שליטה בשטחיה: "אנחנו לא טיפשים ולא רוצים כאוס. לא נאפשר שפיכות דמים, זו החלטה אסטרטגית. אנחנו פרגמטיים ולא רוצים שדברים יגיעו לנקודת אל-חזור, אבל סיפוח משמעו נקודת אל-חזור ליחסים עם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אבו מאזן ומפת התוכנית
צילום: AP
מומלצים