שתף קטע נבחר

שלח: "גנץ סוכן הסיפוח של נתניהו, ימי הממשלה ספורים"

בריאיון לאולפן ynet התייחס ח"כ עפר שלח מיש עתיד-תל"ם לפסילת חוק ההסדרה בידי בג"ץ: "מתחייב בהליך חקיקת חוק רע ומיותר". הוא תקף את שותפו לשעבר גנץ: "כניסתו לממשלה הכשירה קביעה שראש ממשלה תחת כתב אישום יכול להרכיב ממשלה", וטען: "נתניהו לא יכבד הסכמים"

 

 

 

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) התייחס היום (ד') בריאיון לאולפן ynet לפסילת חוק ההסדרה בידי בג"ץ: "קרה הבלתי נמנע". הוא תקף את שותפו לשעבר מכחול לבן, בני גנץ, בעניין תוכנית החלת הריבונות: "הוא נפגש עם מתנחלים ואמר להם שהוא לא ראה מפות, נתניהו לא סופר אותו".

 

בג"ץ הורה על ביטול "חוק ההסדרה" משום שאינו חוקתי

בין בג"ץ לריבונות: כל מה שצריך לדעת על ביטול חוק ההסדרה

השרה ציפי חוטובלי באולפן ynet: בג"ץ מנהל טרור משפטי

לעיון בתמצית החלטת בג"ץ - לחצו כאן

לעיון בפסיקה המלאה - לחצו כאן

 

חברי הוועדה המיוחדת של הקורונה ללא מסכות (צילום: ערוץ כנסת)
ח"כ שלח. "גנץ סוכן מכירות הסיפוח של נתניהו"(צילום: ערוץ כנסת)

- מה חשבת על פסילת חוק ההסדרה בידי בג"ץ אתמול?

"אני חושב שהיא הייתה מתחייבת בתהליך חקיקת החוק הרע והמיותר הזה. היועץ המשפטי לממשלה התריע בפני הממשלה שמדובר בחוק שאי אפשר להגן עליו בבג"ץ, אבל בממשלה הזו רוצים לחוקק חוקים כדי שבג"ץ יפסול אותם בשביל שהם יוכלו להתגולל עליו. אז קרה הבלתי נמנע".

 

- מה עדיף, להמשיך את המצב הקיים?

"בשלב הבא אני אבוא ואקים מאחז בתוך הסלון שלך ואחר כך אגיד לך מה עדיף. להמשיך את המצב הקיים? מדינת ישראל היא מדינת חוק, יכולות להיות דעות שונות בנושא ההתיישבות בשטחים, אבל הוויכוח הזה לא משנה את העובדה שישראל מתנהגת כממלכה ולא כעדר של שבטים וכנופיות. היא צריכה לנהוג על פי חוק - והחוק היה מאוד ברור ואמר שאתה לא יכול להכשיר גזל על ידי זה שממשלה מזדמנת מחוקקת חוק".

 

- בליכוד אומרים שבג"ץ פסל את החוק בגלל החלת הריבונות הקרובה, ייתכן שזה יפתור הכול.

"אנחנו צריכים לראות לאן הדבר הזה הולך. וכן, הכניעה של כחול לבן כללה את העובדה שנתניהו יכול להחליט בעצמו מתי ואיך ועל מה תוחל ריבונות, וכמובן שאנחנו מתנגדים לזה. אני חוזר ואומר, יש פה פסיקה שהייתה בלתי-חוקית וצריך לכבד אותה".

"גנץ לא ראה מפות". ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
"גנץ לא ראה מפות". ארכיון(צילום: AP)

- אתם תקפתם את כחול לבן, אתמול הם עשו בדיוק את מה שהם אמרו שיעשו. מה בעצם הבעיה?

"תרשו לי לא להתרגש. ראש הממשלה החליפי בני גנץ פגש את ראש המתנחלים, ואמר שם שהוא לא ראה את המפות. זאת אומרת שראש הממשלה נתניהו לא סופר אותו. אז הוא אמר להם שמפא"יניקים לימדו אותו שצריך לקחת מה שיש ולא לבקש עוד. זאת אומרת שגנץ, שבעמדתו המקורית אם הוא זוכר אותה התנגד לסיפוח, ואחת האמירות שלו אמרה שהוא ישנה זאת, הפך להיות סוכן המכירות לסיפוח של נתניהו".

 

שלח הוסיף לתקוף את ממשלת האחדות: "הממשלה הזאת מבוססת על חקיקה שמשנה את המשטר החוקתי עבור הקמתה עם 36 שרים ומבנה עקום של רה"מ חליפי עם מעון רה"מ חליפי. הממשלה מבוססת על עיוות של החוק הישראלי, מדיניות שכחול לבן רצה נגדה ודיברה נגדה.

 

"שר המשפטים אמר אתמול את הדברים הנכונים - אותו שר משפטים שבתוך ועדת שרים לחקיקה יושב לו דודי אמסלם ודואג שהוא לא יוכל להעביר שום חוק, שמתחתיו ישבה יהדות התורה. תגידו לי אם זה היה שווה את הכניעה והפרת ההבטחה של גנץ".

 ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
על גנץ: "נתניהו לא יכבד הסכמים"(צילום: מארק ישראל סלם)

- אתה אומר שלכחול לבן אין סיכוי לשמור על בג"ץ ועל העצמאות שלו?

"הבושה הזאת התחילה ברמיסה של המשטר החוקתי במדינת ישראל. אגב, בג"ץ שאישר את הקמתה של הממשלה אמר באופן מפורש שהוא עושה את זה מהסיבה שעומדת מולו קואליציה. אם גנץ לא היה קורס ומצטרף לממשלה של נתניהו, אז לא היינו מקבלים פסיקה של בג"ץ בהרכב של 11 שופטים פה אחד שבן אדם עם כתב אישום יכול להקים ממשלה, או שהמבנה שהם מקימים הופך להיות חוקתי. עצם הכניסה של גנץ לממשלה הכשירה את כל המעשים האלה. מול זה, שאחת לכמה זמן הם נחלצים ואומרים משהו בזכותה של מערכת החוק, לא אומר לי שום דבר".

 

- כמה זמן אתה נותן לממשלה הזאת?

"לדעתי אין שום סיכוי שעם רוב של יותר מ-60 חברי כנסת היום, ועם איפה שהוא נמצא בסקרים, בנימין נתניהו יקיים את ההסכם. אלא אם תגידו לי שאתם מאמינים בכוונתו הבסיסית של נתניהו לקיים הסכמים".

 

- אבל הוא הבטיח.

"בדיוק, ולכן ימיה של הממשלה הזאת ספורים. אני לא יודע אם מדובר בחודשים או בשנה, אבל הממשלה הזאת לא תגיע למועד שבו רה"מ החליפי יחליף את האודי 8 הזה לאודי 8 האחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ח"כ עפר שלח
צילום: אבי מועלם
מומלצים