שתף קטע נבחר

5 חודשים לקרב טראמפ-ביידן: כאוס בחירות בג'ורג'יה

מכונות שלא פועלות, עובדי קלפי חסרי הכשרה – ונגיף אחד שמאיים על הכול: בצל הקורונה יצאו תושבי ג'ורג'יה להצביע בפריימריז ומצאו עצמם עומדים שעות בתור. תקלות חמורות במחוזות דמוקרטיים. החשש: בעיות במדינת מפתח בליל הבחירות לנשיאות ישאירו את ארה"ב בלי מנצח

פוליטיקאים רפובליקנים ודמוקרטים מחליפים היום (ד') האשמות בעקבות עוד ניהול כושל של הצבעה במערכת בחירות – הפעם בהצבעה שנערכה אתמול במדינת ג'ורג'יה בפריימריז לנשיאות ולקונגרס. מצביעים שהגיעו לקלפיות מצאו עצמם ממתינים בתורים ארוכים ומתמודדים עם תקלות במכונות ההצבעה ועם עובדים חסרי הכשרה מספקת.

 

ארה"ב בוחרת 2020 – סיקור נרחב ב-ynet:

 

 

ארה
מצביעים בג'ורג'יה אתמול. המזכיר הרפובליקני: "הרוב עבר חלק"(צילום: MCT)
ארה
"חיכיתי שלוש שעות". בתור במחוז פולטון(צילום: EPA)
  (צילום: gettyimages, AFP)
ביידן וטראמפ. סכנה ללגיטימיות של הבחירות(צילום: gettyimages, AFP)

הבעיות שהתגלו אתמול בג'ורג'יה מגדילות את הספק שמדינות ארה"ב יהיו ערוכות ומוכנות לקיים את ההצבעה ביום הבחירות לנשיאות בין דונלד טראמפ לג'ו ביידן ב-3 בנובמבר, בהנחה שנגיף הקורונה לא ייעלם עד אז ושההצבעה תתקיים בצלו. התלונות על ניהול ההצבעה אתמול בג'ורג'יה באות אחרי תלונות דומות על כשלים בהצבעה בפריימריז בוויסקונסין באפריל – ובשבוע שעבר בפנסילבניה, באינדיאנה ובוושינגטון הבירה.

 

הפריימריז אתמול היו הפעם הראשונה שבה ג'ורג'יה משתמשת במערכת חדשה של מכשירי הצבעה שבהם הצטיידה, ומהקלפיות הגיעו דיווחים על עובדי קלפי המתקשים להפעיל את המכשירים, על ציוד שלא התקבל בזמן ועל הכשרה בלתי מספקת שהקשתה על העובדים לטפל בתקלות. יש לזכור גם כי במחוזות בחירה רבים הופחת מספר הקלפיות בשל המחסור בעובדי קלפי שנגרם מהחשש מהתפרצות הקורונה. "חיכיתי שלוש שעות", סיפרה קאלי אורסיני בת ה-26, שעמדה עם מאות אנשים בתור לקלפי באטלנטה. ערוצי טלוויזיה בג'ורג'יה שידרו תמונות שבהן נראו תורים ארוכים בכמה קלפיות באטלנטה אפילו בחצות.

 

פוליטיקאים רפובליקנים ודמוקרטים בג'ורג'יה האשימו זה את זה בקשיים שהתעוררו. מזכיר המדינה של ג'ורג'יה, הרפובליקני בראד רפנספרגר, הודיע כי משרדו יחקור את הבעיות שהתעוררו במחוז פולטון ודקלב, שני מחוזות הנחשבים דמוקרטיים, אבל הדמוקרטים טוענים כי קיבלו דיווחים על בעיות "בכל פינה ברחבי המדינה", ולא רק בשני המחוזות האלה. רפנספרגר המעיט בערכן של התלונות האלה: "ידענו שיהיה מאתגר להצביע בזמן מגפה, אבל ברוב המחוזות הדברים עברו באופן חלק", טען.

ארה
"בעיות בכל פינה". בתור בג'ורג'יה, אתמול(צילום: רויטרס)

ארה
מצביעים חיכו בקלפי גם בחצות. ההצבעה בפריימריז(צילום: AP)

הדמוקרטים התעקשו שהאחריות מוטלת על כתפיו של רפנספרגר, מי שהוביל את ההצטיידות במכונות ההצבעה החדשות: "מזכיר המדינה הוא שאחראי להכשיר, להכין ולצייד את עובדי הקלפיות ברחבי המדינה כדי לוודא גישה הוגנת וישירה לקלפי", אמר מייקל ת'רמונג, מנכ"ל מחוז דקלב, וקרא לחקור את משרדו של רפנספרגר.

 

ארגונים הפועלים לקידום זכויות המצביעים טוענים כי קשיים חמורים במיוחד נרשמו במחוזות בחירה שבהם המצביעים הם בני מיעוטים ובעלי הכנסה נמוכה, וארגונים אלה הביעו חשש שזכות הבחירה נשללה למעשה מאלפים. "הבחירות האלה היו קטסטרופה", אמרה קריסטן קליירק, נשיאת ארגון הפועל לקידום זכויות האזרח.

 

ג'ורג'יה היא אחת מחמש מדינות שהצביעו אתמול בפריימריז לקונגרס ובפריימריז לנשיאות. הפריימריז לנשיאות, נזכיר, למעשה הוכרעו כבר במדינות הקודמות שהצביעו: ג'ו ביידן יהיה המועמד הדמוקרטי ודונלד טראמפ יהיה המועמד הרפובליקני. פריימריז נערכו אתמול גם בנבאדה, דרום קרוליינה, צפון דקוטה ומערב וירג'יניה.

ארה
טראמפ נגד הצבעה בדואר. מחכים בתור בג'ורג'יה(צילום: רויטרס)

ארה
המכונות החדשות לא פעלו. בקלפי במחוז דקלב(צילום: MCT)

הכאוס בג'ורג'יה אתמול מעורר חשש מתרחיש אימים לקראת הבחירות בנובמבר: הפחד הוא שבמדינות מפתח, למשל פלורידה, לא תהיה התוצאה ברורה גם ימים ארוכים אחרי סגירת הקלפיות, כפי שקרה בפלורידה בבחירות לנשיאות בשנת 2000. במקרה כזה יוכלו טראמפ וביידן להכריז כל אחד על ניצחונו או לפקפק בלגיטימיות של הבחירות אם יסתמן שהפסידו, והדבר עלול להחריף את המתיחות הפוליטית-חברתית בארה"ב עוד יותר.

 

התקלות בג'ורג'יה ובמדינות נוספות באות כשברקע גם הוויכוח בין טראמפ והרפובליקנים לבין הדמוקרטים על הזכות להצביע בדואר. דמוקרטים רבים פועלים להרחבת הזכות להצביע בדרך זו, בין השאר מתוך ההנחה שמגפת הקורונה עלולה להשאיר בוחרים רבים בבית בשל החשש שלהם להגיע לקלפי. לפי הערכות, הצבעה דרך הדואר תשפר את סיכויי הדמוקרטים לנצח ותפגע בסיכויי הרפובליקנים, ולכן במחנה הרפובליקני נלחמים במהלך הזה במלוא המרץ. הנשיא טראמפ מקדם זה חודשים את הטענה שהצבעה דרך הדואר רוויה בזיופים, וגם אמש השמיעו אנשי הקמפיין שלו את הטענה הזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחכים בתור בג'ורג'יה, אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים