שתף קטע נבחר

המחאה מקרבת את ארה"ב לסגנית נשיא שחורה

מועמד הדמוקרטים ג'ו ביידן יבחר בקרוב את שותפתו במרוץ, ובצל המהומות קוראים לו אפרו-אמריקנים שלא להמר על קלובושר הלבנה, שהייתה התובעת במחוז של מיניאפוליס בזמן אירוע אחר שבו היה מעורב השוטר הדורך. הפייבוריטית: קמאלה האריס. גובר הסיכוי שלא יהיה מנצח בליל הבחירות

במפלגה הדמוקרטית גוברות הקריאות לג'ו ביידן, מי שצפוי להיות מועמד הדמוקרטים בבחירות לנשיאות בנובמבר, לבחור באישה שחורה לסגניתו במרוץ. גורמים דמוקרטיים מעריכים כי בצל הזעם של הקהילה האפרו-אמריקנית על האלימות של שוטרים נגד בניה, בחירה בסגנית לבנה תהיה טעות פוליטית קשה.

 

ארה"ב בוחרת 2020 – סיקור נרחב ב-ynet:

 

ארה
קמאלה האריס. גם אותה יבדקו(צילום: AFP)

ביידן, נזכיר, הבטיח כבר לפני חודשים כי יבחר לו סגנית ולא סגן, כדי שאם ינצח תהיה לארה"ב לראשונה בהיסטוריה אישה בתפקיד סגנית הנשיא. בבואם לבחור להם סגן או סגנית יודעים המועמדים לנשיאות בארה"ב כי לזהות האדם הנבחר יכולה להיות השפעה מכרעת על קירוב קהלים שאותם הם רוצים להניע לקלפיות, בין שזו הקהילה האפרו-אמריקנית ובין שאלה תושביה של מדינה מתנדנדת זו או אחרת העשויה להכריע את הבחירות.

ארה
האריס וביידן בעצרת עם תומכיו(צילום: AFP)

ארה
ביידן. להוכיח לשחורים שהם לא מובנים מאליהם(צילום: EPA)

ברשימת המועמדות הבכירות לתפקיד הסגנית של ביידן הוזכרו לאחרונה כמה נשים שחורות. הבולטת ובעלת הסיכויים הגבוהים שבהן היא הסנאטורית קמאלה האריס, אבל הוזכרו גם סטייסי אברמס, שלפני שנה וחצי כמעט נבחרה למושלת ג'ורג'יה, וחברת בית הנבחרים ואל דמינגס. האפרו-אמריקנים נחשבים למצביעיו הטבעיים של ביידן, אבל לאחרונה, גם בעקבות פליטת פה מביכה שלו שלפיה מי שמתלבט בינו לבין טראמפ איננו שחור אמיתי, נקרא ביידן שלא להתייחס למצביעים השחורים כמובנים מאליהם.

 

קלובושר והירי ב-2006

מנהיגים ופעילים אפרו-אמריקנים מדגישים כי על ביידן להוכיח לשחורים שהוא עדיין חש שחובת ההוכחה עליו, וכי אם יבחר למשל בסנאטורית הלבנה איימי קלובושר – תהיה זו העברת מסר הפוך לקהילה זו. קלובושר כיהנה בעבר כתובעת הכללית של אותו מחוז במינסוטה שבו שוכנת מיניאפוליס, העיר שבה נהרג ג'ורג' פלויד בידי שוטר לבן, וחלק מהפעילים למען זכויות שחורים טענו ביממה האחרונה כי פעילותה שם בכל הנוגע להתנהלות המשטרה תרחיק בוחרים שחורים.

  (צילום: רויטרס)
קלובושר. "ביידן יבחר נכון"(צילום: רויטרס)

"איימי קלובושר היא לחלוטין לא אופציה", אומר קית' וויליאמס, יו"ר "אספת הבחירות השחורה" של המפלגה הדמוקרטית במישיגן, מדינה מתנדנדת שביידן מקווה מאוד לנצח בה, אחרי שטראמפ הצליח לרשום בה ניצחון ב-2016. "אישה שחורה תיתן לו כאן דחיפה מיידית", אמר וויליאמס. חבר בית הנבחרים ג'יימס קלייבורן, הדמוקרט מספר שלוש מבחינת בכירותו בבית הנבחרים, הצהיר כי אף שהוא מכבד את הסנאטורית ממינסוטה, "זה עיתוי קשה מאוד עבור קלובושר". הארגון הפרוגרסיבי MoveOn אף קרא לקלובושר לפרוש מהמרוץ, אך היא דחתה את הקריאה הזו והצהירה שהיא סומכת על ביידן שיעשה את ההחלטה הנכונה.

 

השוטר שדרך ממושכות על פלויד ושבחזקתו הוא מת, דרק צ'אובין, היה מעורב באירוע ירי קטלני ב-2006, כשקלובושר הייתה התובעת המחוזית. בריאיון ל-MSNBC אמרה קלובושר כי הדיווחים שלפיהם היא סירבה להעמיד אותו לדין שקריים, משום שההחלטה הושארה למחליפה בתפקיד אחרי שנבחרה לסנאט. לדבריה, בתקופת כהונתה כתובעת פחתו שיעורי הכליאה של אפרו-אמריקנים. משרד התובע המחוזי אישר כי לקלובושר לא היה שום תפקיד בפרשה מ-2006.

ארה
ואל דמינגס. ממשטרת אורלנדו לבית הלבן?

על כל פנים יש לציין כי גם להאריס ולדמינגס יש עבר ברשויות אכיפת החוק העשוי להרתיע בוחרים: האריס הייתה תובעת מחוזית לשעבר והתובעת הכללית של קליפורניה, ודמינגס כיהנה כמפקדת משטרת אורלנדו.

 

תרחיש 2000: אין נשיא הלילה

בינתיים נמשך בימים האחרונים הדיון הציבורי בארה"ב על סוגיית ההצבעה דרך הדואר. אם תתממש ההערכה שעוד ועוד מדינות ירחיבו את האפשרות להצביע בבחירות דרך הדואר בצל החשש ממגפת הקורונה, פירוש הדבר הוא שיגדלו הסיכויים שהאמריקנים לא יידעו בליל הבחירות מיהו המנצח, אלא ייאלצו להמתין כמה ימים. יש מי שחוששים שבמקרה כזה, טראמפ ינצל את המצב כדי לזרוע ספק בנוגע לאמינות התוצאות.

ארה
ייקח זמן לספור. בקלפי בפריימריז הדמוקרטיים(צילום: AFP)

האפשרות להצביע דרך הדואר קיימת במדינות שונות – בהיקפים שונים – כבר ממערכות בחירות קודמות, אבל ההערכה היא שבצל החשש מהנגיף יבחרו הפעם מצביעים רבים יותר לנצל את דרך ההצבעה הזו. גורמים בוועדות הבחירות בכמה מדינות מתנדנדות, כלומר כאלה שהקרב בהן בין טראמפ לביידן צפוי להיות צמוד, הזהירו לאחרונה כי בצל התרחבות ההצבעה בדואר ייתכן שיידרשו ימים עד שתושלם הספירה. מכיוון שהבחירות צפויות להיות צמודות, אפילו עיכוב בתוצאות ממדינה אחת או שתיים עשוי למנוע מערוצי הטלוויזיה הגדולים להכריז על המנצח בליל הבחירות.

 

בדרך כלל מסוגלים ערוצי הטלוויזיה האמריקניים להכריז על המנצח כבר בשלבים מוקדמים יחסית של הלילה (בבוקר המוקדם שעון ישראל), ומקרה שבו האמריקנים אינם יודעים מיהו הנשיא הנבחר גם אחרי ליל הבחירות לא נרשם מאז שנת 2000 – אז גרמו אי-סדרים בהצבעה בפלורידה לשבועות של כאוס וקרבות משפטיים בקרב הנשיאות בין ג'ורג' בוש הבן לאל גור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
קמאלה האריס. המועמדת הבכירה
צילום: AP
מומלצים