שתף קטע נבחר

21 שנות מאסר למחבל הנורבגי שירה במסגד

פיליפ מנסהאוס רצח את אחותו החורגת, שנולדה בסין, ונסע למסגד כדי לרצוח כמה שיותר מוסלמים. נורבגיה שלחה אותו ל-21 שנות מאסר - העונש החמור ביותר במדינה. במשפט לא הביע חרטה: "רציתי לעשות צדק"

נורבגיה גזרה 21 שנות מאסר על איש ימין קיצוני שרצח את אחותו החורגת, שנולדה בסין, ולאחר מכן ביצע פיגוע ירי במסגד וניסה לרצוח מתפללים מוסלמים.

 

לפני שנעצר בחודש אוגוסט הביע פיליפ מנסהאוס דעות קיצוניות נגד מהגרים ומוסלמים. מנסהאוס בן ה-22 ירה למוות באחותו החורגת בבית המשפחה בבארום, פרבר של אוסלו. הוא הסביר שהאמין שהאחות - שאותה אימץ אביו – מהווה סכנה למשפחה בגלל המוצא האסייתי שלה.

נורבגיה פיליפ מנסהאוס מחבל רצה לבצע פיגוע ב מסגד עם עורכת דינו (צילום: EPA)
פיליפ מנסהאוס בבית המשפט באוגוסט(צילום: EPA)
לאחר שרצח את אחותו החורגת נסע מנסהאוס למסגד סמוך. הוא נכנס לבניין וירה כמה כדורים, אך לא פגע באיש. מוסלמי בן 65 שהיה במקום נאבק במנסהאוס והצליח לקחת ממנו את הנשק. כשהגיע לראשונה לבית המשפט באוגוסט נראה מנסהאוס חבול בפניו, כתוצאה מאותו מאבק.

 

מנסהאוס שיבח ברשת את המחבל ברנטון טרנט, שרצח יותר מ-50 בני אדם בשני מסגדים בניו זילנד. אותו רוצח העביר בשידור חי את מסע הירי שלו. בהשראתו יצא מנסהאוס למסגד עם מצלמת קסדה, אך לא הצליח להעביר בשידור חי את הירי.

נורבגיה פיליפ מנסהאוס מחבל רצה לבצע פיגוע ב מסגד עם עורכת דינו (צילום: EPA)
נורבגיה פיליפ מנסהאוס מחבל רצה לבצע פיגוע ב מסגד עם עורכת דינו(צילום: EPA)
"הוא התכוון לרצוח כמה שיותר מוסלמים", אמרה השופטת אניקה לינדרסטרום. בית המשפט דחה את טענת ההגנה לאי שפיות. מנסהאוס עבר הערכה פסיכיאטרית שקבעה שהוא כשיר לעמוד לדין. "מנסהאוס אמר שכוונתו לא רק הייתה לרצוח כמה שיותר מוסלמים, אלא שהוא רצה לערער את החברה ולעורר מלחמת הגזע".

 

במהלך המשפט מנסהאוס אמר שהוא מצטער שלא גרם עוד נזק. התביעה מסרה שהצהרתו היא "הוכחה שמדובר באדם מסוכן מאוד". מנסהאוס הודה במעשיו, והדגיש שהוא רצה "לעשות צדק" בשעת חירום. מנסהאוס ציין שהמעשים שלו היו "הכרחיים" כדי להבטיח את "הישרדותו של הגזע הלבן".

פיליפ מנסהאוס מחבל ממתין לגזר הדין נורבגיה (צילום: EPA)
מנסהאוס בבית המשפט היום(צילום: EPA)
 

העונש שנגזר על מנסהאוס – 21 שנות מאסר – הוא העונש הקשה ביותר שניתן בנורבגיה על רצח מדרגה ראשונה והפרת החוק למלחמה בטרור. העונש כולל תיקון שקובע שניתן לעכב את שחרורו של מנסהאוס אם ייקבע שהוא עדיין מהווה סכנה לחברה.

 

נורבגיה עדיין זוכרת את הטבח שביצע בשנת 2011 פעיל הימין הקיצוני הניאו-נאצי אנדרס ברייוויק, טבח שבו נרצחו 77 בני אדם. זה הטבח הקשה ביותר שידעה נורבגיה שלא בזמן מלחמה. תחילה פוצץ ברייוויק מכונית תופת באוסלו והרג שמונה אנשים, ומשם המשיך לאי אוטויה ורצח ביריות 69 בני אדם, רובם הגדול בני נוער במחנה קיץ של תנועת נוער המזוהה עם השמאל. ברנטון טרנט, המחבל שרצח עשרות בניו זילנד, טען שפעל בהשראת ברייוויק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מנסהאוס בהופעה הראשונה בבית המשפט
צילום: EPA
מומלצים