שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

"בלי הפחדה": עם המתבצרים ב"אזור ללא שוטרים" בסיאטל

במסגרת מהומות ג'ורג' פלויד השתלטו פעילים למען זכויות האפרו-אמריקנים על אזור נרחב בעיר שבמדינת וושינגטון, והכריזו על "אוטונומיה". טראמפ תקף: "טרוריסטים השתלטו על סיאטל, וראש העיר הליברלית אומרת 'זה קיץ של אהבה'". היא הגיבה: "תחזור לבונקר שלך"

 

 

כבר כמעט שבוע שבאזור נרחב בסיאטל אין משטרה. השוטרים נטשו את התחנה ברובע המזרחי של העיר והמפגינים שיצאו לרחובות, במחאה על רצח ג'ורג' פלויד בידי שוטר לבן, הכריזו שם על "אוטונומיה".

 

מחאת ג'ורג' פלויד – הכתבות האחרונות:

טראמפ הודה ל"אס-אס" שהגן על הבית הלבן

אחיו של פלויד העיד בדמעות: "תראה מה עשית, ג'ורג'"

קולומבוס ומלך בלגיה: מפילים פסלים מ"עידן שחלף"

טראמפ על המפגין המבוגר שדימם: "אולי זאת הצגה"

 

המפגינים, שרבים מהם דורשים לפרק לחלוטין את יחידת המשטרה המקומית, טוענים כי מדובר בדוגמה לאופן שבו על ארה"ב כולה לנהוג. בעוד המנהיגים המקומיים מנסים לפתור את הסוגיה במשא ומתן עם המפגינים המתבצרים, הנשיא דונלד טראמפ דרש מהם "להשתלט מחדש על העיר" במהרה – ואיים לעשות זאת בעצמו.

מפגינים ב סיאטל ארה
"לא מפחידים אותנו". אחד המפגינים בסיאטל עם מסכת דביבון(צילום: AFP)

מפגינים ב סיאטל ארה
משלבים ידיים כדי למנוע מהשוטרים לבחון את התחנה הנטושה(צילום: AFP)

  (צילום: AP)
"האזור האוטונומי קפיטול היל", או בראשי התיבות באנגלית: CHAZ(צילום: AP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AP)

האזור שעליו השתלטו המפגינים מתפרש על כמה רחובות בשכונת קפיטול היל בסיאטל שבמדינת וושינגטון, עיר שנחשבת למעוז ליברלי. המפגינים מכנים את האזור שעליו השתלטו "האזור האוטונומי קפיטול היל", או בראשי התיבות באנגלית CHAZ.

 

במקום התחוללו התנגשויות בין מפגינים לשוטרים בסוף השבוע הקודם, והאחרונים פיזרו גז מדמיע והשליכו רימוני הלם כדי לפזר את המפגינים. ביום שני הסירה לפתע המשטרה את המחסומים שהקימה באזור ונטשה את התחנה שלה שם, מסיבות שעדיין לא לגמרי הובהרו.

 

המפגינים השתמשו באותם מחסומים משטרתיים כדי לחסום כניסת כלי רכב לאזור, אם כי שוטרים נכנסו לשם כמה פעמים רגלית, כדי לבחון את מצבה של התחנה שננטשה. באחד המקרים המפגינים שילבו ידיים ומנעו משני שוטרים להיכנס לתחנה. הם ניסו להיכנס אליה מדרך אחרת, אך המפגינים שוב חסמו אותם.

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: רוירטס)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

לפי שעה אין עימותים בין הצדדים, ובאזור ישנה אווירה שבכלי התקשורת האמריקניים מתארים כחגיגית. אפשר למצוא ביניהם לא רק צעירים, אלא גם אימהות וילדים. לפי הדיווחים, רבים מהם הם תושבי השכונה הליברלית, ולא כאלו שהגיעו מבחוץ. סיסמאות גרפיטי רוססו ברחבי האזור, והמפגינים שרו ותופפו במעגלים סביב התחנה הנטושה.

 

"האווירה פה רגועה מאוד", אמרה ג'היטה, אחת המפגינות, לכתב של סוכנות הידיעות AFP. היא תהתה מה מתכוון טראמפ בקריאתו "להשתלט" על העיר. "זו העיר שלנו", אמרה. "אני נולדתי פה וגדלתי בעיר הזו. בואו ניתן אותה לאנשים".

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

מפגינים ב סיאטל ארה
(צילום: AFP)

מפגין אחר, ריץ' בראון, השתתף בהפגנות הסוערות בסוף השבוע הקודם, ולדבריו חשש מאוד כאשר המשטרה השתמשה אז בגז מדמיע ורימוני הלם כדי לפזר את המפגינים. "היום אני מרגיש שתומכים בי, שמקבלים אותי", אמר. "אנחנו יכולים לדבר, וזה מה שרצינו לעשות כל הזמן הזה, בלי איום, בלי הפחדה".

 

ברחבי ארה"ב גוברות בימים אלו הקריאות לפירוק יחידות המשטרה או לכל הפחות לקצץ בתקציבן. המפגינים גורסים שאת התקציבים שמופנים למשטרה יש להפנות למטרות קהילתיות שונות, כמו שירותי רווחה, באופן שיפחית את רמת הפשיעה. "קיבלנו פה הזדמנות ייחודית להראות איך אפשר לנהל אזור ללא משטרה", טען דייוויד לאוס, אחד מאלו שהתאספו ליד תחנת המשטרה הנטושה בסיאטל.

 

השתלטות המפגינים על רחובות בסיאטל עוררה תגובות זועמות מצדו של הנשיא דונלד טראמפ. הוא תקף את ההנהגה המקומית של סיאטל ושל מדינת וושינגטון על שאפשרה להם לדבריו לעשות כרצונם. באחד הציוצים שלו בטוויטר טען: "ראש העיר אמרה, על האנרכיסטים שהשתלטו לה על העיר, 'זה קיץ של אהבה'. לליברלים הדמוקרטים הללו אין שמץ של מושג. הטרוריסטים הללו שורפים ובוזזים את הערים שלנו והם חושבים שזה פשוט נהדר, אפילו המוות. חייבים לעצור את ההשתלטות על סיאטל עכשיו".

ג'ני דורקן ראש העיר סיאטל ארה
"תחזור לבונקר". ראש העיר סיאטל ג'ני דורקן תקפה את טראמפ(צילום: רוירטס)

ג'ני דורקן ראש העיר סיאטל ארה
(צילום: רוירטס)

  (צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)
(צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)

הנשיא איים כאמור כמה וכמה פעמים "להשתלט על העיר", והזהיר שאם הרשויות בסיאטל לא יעשו זאת, בכוונתו לפעול בעצמו – אם כי הוא לא פירט כיצד בדיוק. "אנחנו לא הולכים לתת לזה לקרות בסיאטל. אם נהיה חייבים להיכנס, אנחנו הולכים לעשות את זה", הוא אמר בראיון לרשת פוקס ניוז ביום חמישי.

 

טראמפ כבר איים בתחילת המחאה לשלוח את הצבא לרחובות, איום שאותו לא מימש בסופו של דבר. ראש העיר סיאטל, ג'ני דורקן, אמרה בתגובה שאין לו סמכות חוקית לשלוח חיילים לסיאטל. "אין שום איום מיידי לפלישה לסיאטל", אמרה ראש העיר הדמוקרטית.

 

באחד הציוצים שלה בטוויטר פנתה לטראמפ ישירות וכתבה: "תעשה את כולנו בטוחים, תחזור לבונקר שלך" – התייחסות לדיווחים שהנשיא ירד לבונקר שמתחת לבית הלבן באחת ההפגנות הסוערות שנערכו מחוץ למקום. הנשיא הודה אמנם שירד לבונקר, אך טען שעשה זאת רק כדי לבחון את המקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"לא מפחידים אותנו". אחד המפגינים בסיאטל
צילום: AFP
מומלצים