שתף קטע נבחר

לקראת צווי מניעה: האיום של השר, הזעם של המורים

נאבקים על חשבון ההורים, שעדיין לא יודעים מתי תסתיים השנה: שר החינוך הודיע על הארכת שנת הלימודים והבטיח כי יינקטו צעדים במקרה של "מהלך פרובוקטיבי", אבל ארגון המורים בשלו. "גם ככה לא לומדים בסוף השנה", אמר רן ארז. הסתדרות המורים: "בתיכונים לא יאריכו? גם אנחנו לא"

שר החינוך יואב גלנט אמנם הודיע אמש (יום א') כי שנת הלימודים תוארך הן בגנים והן בבתי הספר - אבל ארגון המורים מתנגד בתוקף ונראה שהצדדים בדרך לבית הדין לעבודה. לאחר האיום של גלנט כי ישתמש "בכלים שברשותו" אם הארגון המייצג את מורי התיכונים ימשיך בסירובו, פרסם ארגון המורים שבראשות רן ארז הודעה לא פחות לוחמנית, וכעת נראה שלקראת סוף השבוע תפנה המדינה בבקשה להוצאת צו מניעה שיחייב את המורים להגיע לתיכונים.

  (צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל)
עימות חזיתי. שר החינוך עם ראשי ארגוני המורים(צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל)

Карантин в школе. Иллюстрация: муниципалитет Холона ()
"תלמידי כיתות י' לא הפסידו יום לימודים אחד". ארכיון

הבוקר יתקיים דיון בנושא סיום שנת הלימודים בוועדת החינוך של הכנסת, אבל לא צפויה פריצת דרך - והמאבק עם ארגוני המורים צפוי להימשך, ועל גבם של ההורים והתלמידים. גם הורים לילדי הגנים ולתלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים לא יודעים עדיין מתי תסתיים השנה. הסתדרות המורים בראשות יפה בן דויד, המייצגת את הגננות ואת מורי היסודיים, אמנם הסכימה להאריך את השנה - אבל הבהירה כי לא תעשה זאת אם השנה לא תוארך גם למורי התיכונים.

 

יו"ר ארגון המורים ארז זועם על כך שמשרד החינוך חתם תחילה עם בן דויד, ומתעקש שמורי התיכונים לא ילמדו אפילו יום אחד נוסף. הטיעונים בהודעתו אמש צפויים לעלות גם בתגובה לבקשה לצו מניעה, אם וכאשר היא תוגש. בתחילת ההודעה הבהיר ארז כי "שנת הלימודים מסתיימת ב-19 ביוני. תלמידי כיתות י' סיימו את מלוא החומר הפדגוגי ולא הפסידו ולו יום לימודים אחד. בכל מקרה, מדי שנה לא מתבצעת למידה בבתי הספר בסוף השנה וזו מנוצלת לטובת טקסי ואירועי הסיום, שהתבטלו בגלל הקורונה".

 

בן דויד הותקפה בחריפות על ידי ארגון המורים, מבלי שהוזכרה בשמה: "הסעיף שבו מזכ"לית הסתדרות המורים התנתה את הסכמתה לכך שמורי החינוך היסודי יאריכו את שנת הלימודים ויקצרו את החופש הגדול בכך שגם תלמידי כיתות י' יקצרו את החופש הגדול שלהם הוא הזוי. מה הקשר בין כיתות י' לכיתות א'? ממילא חוק חינוך חובה לא חל בתקופה הזו, אין חובה לאף תלמיד להגיע לבית הספר, ואין חובה על אף הורה לשלוח את ילדיו לבית הספר. להפך - מדי יום נדבקים עשרות תלמידים ומורים במגפה, והמצב הרצוי הוא שלא לאלץ איש להגיע לבית הספר".

רן ארז (צילום: אלי סגל)
"הסכם מביך של משרד האוצר על גבי מורי ישראל". רן ארז(צילום: אלי סגל)

יפה בן דוד באולפן ynet (צילום: עידן ארבל)
"עמדתנו לא השתנתה". בן דויד(צילום: עידן ארבל)

יואב גלנט (צילום: לע
"מהלך פרובוקטיבי". גלנט(צילום: לע"מ )

ארז כתב כי "ימי החופשה הם ימים המשולמים לעובדי ההוראה בגין עבודתם בשנת הלימודים שקדמה לחופשת הקיץ, כאשר כל מורה מקבל תשלום רק בחלק יחסי לימי העבודה שביצע במהלך השנה, כך שלא ניתן לאלץ את מורי כיתות י' לעבוד בימי חופשה אשר עבורם הוא כבר עבד. אין מקור משפטי לקיצור החופש הגדול. באתר משרד החינוך קבוע לוח החופשות וגם היום קבוע ששנת הלימודים מסתיימת ב-19 ביוני. מכאו שאין מקור משפטי להמשיך לפקוד את בית הספר ולאלץ את מורי כיתות י' ללמד עוד 9 ימים, בוודאי כאשר אין יותר שום חומר פדגוגי רלוונטי, גם לא לגישתו של משרד החינוך".

 

לסיכום כתב: "מה 'צו השעה' במקרה הזה? אין שום חומר שהוחסר השנה מאף תלמיד, אין שום חומר ללמד, אין אף הורה שישאר בבית כתוצאה מזה שהילד בן ה-16-15 יילך לבית הספר או יישאר בבית, אלא להפך - הילד נחשף עוד יותר לסיכון, המערכת מבזבזת כספים להשאיר את שערי בית הספר פתוחים רק על מנת לשרת סעיף לא חוקי בהסכם מביך שעשה משרד האוצר על גב מורי ישראל".

 

מועצת התלמידים: אין סיבה להארכה

עמדתו של ארז קיבלה גיבוי גם מצד מועצת התלמידים הארצית. "הופתענו לגלות בכלי התקשורת כי שוב התקבלה החלטה הנוגעת לתלמידים מבלי לשמוע את דעתם בנושא", אמרו. "הארכת שנת הלימודים בעשרה ימים היא אבסורדית והזויה. למידת כלל החומר הלימודי לשנה זו הושלמה בבתי הספר כתוצאה מכך שתלמידי החטיבות וכיתות י' למדו ללא הפסקה במהלך החודשים האחרונים, הן בלמידה מקוונת והן בלמידה פיזית כאשר התאפשרה, ואיננו רואים אף סיבה לתוספת ימי הלימודים עבור תלמידי חטיבות הביניים ותלמידי כיתות י'.

   

 
נמרוד פפרני, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, אמר כי "בזמן הקצר שעבר מרגע פרסום ההחלטה להאריך את שנת הלימודים קיבלנו פניות רבות מתלמידים הנוגעות להחלטה זו. אנו רואים בהחלטה תוצאה ישירה של מאבק לא נגמר המתנהל מעל התלמידים אשר המופסדים הראשונים ממנו הם אנחנו. אנו קוראים למשרד החינוך ולארגונים השונים לסדר ביניהם את הסכסוכים ולא להותיר אותנו ואת מורינו היקרים בחוסר ודאות. בנוסף, אנו קוראים לשר החינוך גלנט לקצר את מספר הימים לסיום הלימודים, להחזירם למועד הקודם ולהודיע על כך בהקדם".

 

מוקדם יותר אתמול התייחס השר גלנט לעימות עם ארגון המורים ואמר כי "יש כאן התנהגות שלא מקובלת, כיוון שנוהל משא ומתן מלא טרם תקופתי עם הסתדרות המורים. משא ומתן עם ארגון המורים לא קרה משום שהם לא הגיעו למשא ומתן. ההליך שאליו הגענו עם הסתדרות המורים לתוספת תשעה ימים משקף הבנה ונקודת איזון ומבחינתנו זו אמת מידה לכל היתר. כאשר המורים בכיתות י"א-י"ב מלמדים, קשה לא לראות מצב שבו המורים של כיתות י' מחליטים שהם שובתים או מבצעים מהלך פרובוקטיבי. נעשה כל מה שיידרש כדי לקיים את ההחלטה וכל האמצעים עומדים לרשותנו. נשתמש בכלים אם יפרו את הכללים".

 

סיום השנה, לפי משרד החינוך

לפי הודעת גלנט, בגנים ובבתי הספר היסודיים הלימודים יסתיימו ב-13 ביולי, כאשר ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' ימשיכו את לימודיהם במסגרת של "בתי הספר של החופש הגדול". מסגרת זו תחל לפעול ב-14 ביולי ותסתיים ב-6 באוגוסט. תלמידי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות (כיתות ז'-י') יסיימו את לימודיהם ב-1 ביולי, ולא בסוף השבוע. תלמידי י"א-י"ב ימשיכו בהכנות לקראת בחינות הבגרות שיחלו ב-22 ביוני ויסתיימו ב-27 ביולי.

 

מהסתדרות המורים נמסר מוקדם יותר אתמול בתגובה: "עמדת הסתדרות המורים לא השתנתה. ההסכם שעליו חתמנו עם המדינה מקבע את עיקרון השוויון בין כלל עובדי ההוראה. כפי שכבר ציינו בעבר, אם המדינה לא תכבד את עיקרון השוויון, הרי שבהתאם להסכם מועד סיום שנת הלימודים בחטיבות הביניים יהיה ב-19 ביוני, ובגני הילדים ובתי הספר היסודיים ב-30 ביוני".


פורסם לראשונה 14/06/2020 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל
ארז, גלנט ובן דויד
צילום: מוטי קמחי, אורי דוידוביץ', עידן ארבל
מומלצים