שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דום נשימה בשינה: כיצד טיפולים מיאופציאליים (טיפולים לשרירי הפנים) עשויים לעזור?

  דום נשימה בשינה זו תופעה שכיחה יחסית, בעיקר בגברים, הכוללת הפסקות נשימה במהלך שנת הלילה ונובעות מחסימה בדרכי האוויר העליונות. טיפולים מיופציאליים מסייעים לטיפול בשורש הבעיה ואף עשויים להיות פתרון יעיל במניעתה. כיצד הם מתבצעים ומדוע הם מהווים פתרון יעיל דווקא לילדים? דוקטור, רק שאלה – דולב ברוורמן מסביר

  בשיתוף דולב ברוורמן ואינפומד

   

   

  הפרעות נשימה בשינה הוא מונח המשמש לאפיון של קושי במעבר האוויר מחללי האף והפה אל עבר הריאות. מונח זה מאגד בתוכו רצף של הפרעות, החל מהפרעות קלות כגון נשימת פה ונחירות ועד לתסמונת של דום נשימה חסימתי בשינה. תסמונת דום נשימה בשינה היא תסמונת בה מתרחשות הפסקות נשימה במהלך השינה הנובעות מחסימת דרכי הנשימה העליונות. מדובר בתופעה נפוצה, בעיקר בגברים. מעבר להשלכותיה על השינה, היא עלולה לגרום לתחלואה נלווית, כמו יתר לחץ דם, שבץ ואפילו בעיות לב.

   

  מבין הגורמים האפשריים לדום נשימה בשינה נכללים קשיים בתפקודי הפה, קשיים אלו מאופיינים למשל בנשימת פה, תפקוד לקוי של הלשון ודפוסי בליעה לא תקינים. אלו עלולים להוביל להתפתחות של מבנה פנים לא אופטימאלי ומבנה לסתות לא תקין שלעיתים יכולים לגרום להפסקות נשימה בשינה. על כן קיימת חשיבות מרבית לכך בתקופת הילדות, בה הפנים גדלות.

  טיפולים מיאופציאליים מהווים פתרון יעיל לדום נשימה הנגרם מגורמים אלה, ורבים אחרים. הם עשויים לפתור את הבעיה ביעילות ולעיתים אף למנוע את התפתחותה.

   

  צפו בהסבר

   
  מהם טיפולים מיאופציאליים?

  מדובר בטיפולים אשר מתמקדים באיברי ההיגוי: שרירי השפתיים, הלשון, הלחיים, החך הרך, הלסת והשפתיים. באשר לדום נשימה בשינה, מטרתם היא לטפל בשורש הבעיה ולמנוע את קריסת השרירים והרקמות הרכות (בסיס הלשון והחך הרך). כך ניתן לטפל גם בחסימת דרכי האוויר העליונות במהלך השינה ולשים סוף להפסקות הנשימה.

   

  בילדים, ניתן אף למנוע מהבעיה להתרחש. הטיפולים המיאופציאליים מסייעים בגדילה נכונה של הלסת באמצעות טיפול בלעיסה, בבליעה ובאופן הנשימה. בנוסף, במהלך הטיפול ישנה התייחסות להרגלים אוראליים לקויים (כמו כסיסת ציפורניים או מציצת אצבע), אשר עלולים לגרום לשינוי במבנה הפנים ובהמשך להתפתחות של דום נשימה בשינה.


   

  בשיתוף דולב ברוורמן ואינפומד

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים