שתף קטע נבחר

הנקמה של בייג'ינג? עונש מוות לאוסטרלי בסין

7 שנים שמעצרו ומשפטו של קארם גילספי, שחקן לשעבר מסידני שהואשם בהברחת סמים, נשמרו בסודיות. בשבת סין חשפה אותם וגם את גזר הדין – עונש מוות. הוא מגיע בצל המתיחות ביחסי בייג'ינג וקנברה, כשהאחרונה קוראת לחקירה בנוגע למקור הקורונה: "תגובה אכזרית של סין"

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, הביע היום (ב') דאגה רבה לשלומו של אזרח אוסטרלי שנידון למוות בסין, באשמת הברחת סמים – גזר דין שאם יצא לפועל עלול להגביר את המתיחות הגבוהה ממילא בין בייג'ינג לקנברה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

 

 

קארם קרם גילספי אזרח אוסטרלי אוסטרליה ש נידון ל עונש מוות ב סין ()
7.5 ק"ג מת' במזוודה, לטענת הסינים. קארם גילספי

גזר הדין שניתן ביום רביעי בשבוע שעבר נחשף בסין רק בשבת. האוסטרלי שנידון למוות הוא קארם גילספי, שחקן לשעבר בשנות ה-50 לחייו מסידני, שהורשע בהברחת סמים. גילספי נעצר כבר ב-2013 ולטענת הרשויות בסין, במזוודה שלו נמצאו 7.5 ק"ג של מתאמפטמין (מת'), לפני שעלה לטיסה בינלאומית בנמל התעופה בעיר גואנגג'ואו שבדרום סין.

 

עד שבת, אז כאמור חשפה סין את גזר הדין, דבר מעצרו ומשפטו של גילספי נשמרו בסודיות מוחלטת. חבריו של גילספי אמרו שלא ידעו מה עלה בגורלו עד היום.

 

היום הגיב ראש הממשלה סקוט מוריסון לעונש המוות שנגזר על האזרח האוסטרלי, ומסר כי ממשלתו נמצאת בקשר עם סין וכי אנשיה העלו בפני עמיתיהם בבייג'ינג את הסוגיה בכמה הזדמנויות שונות. "אני וממשלתי מאוד מצטערים ומודאגים שהאזרח האוסטרלי קארם גילספי נידון למוות בסין", מסר מוריסון בהצהרה שנשא בפרלמנט האוסטרלי.

נגיף קורונה ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון (צילום: gettyimages)
"מודאגים מאוד, בקשר עם הסינים". רה"מ האוסטרלי סקוט מוריסון(צילום: gettyimages)

מוריסון הזכיר את התנגדותה הנחרצת של אוסטרליה לעונשי מוות באופן כללי. "אנחנו קוראים בקביעות לביטול עונשי המוות ברחבי העולם בכל במה דיפלומטית שנגישה לנו", אמר. "נמשיך לספק למר גילספי ייעוץ קונסולרי ונשמור על קשר עם סין בנוגע לתיק שלו".

 

משפחתו של גילספי ביקשה היום ממכריו להימנע מהעלאת ספקולציות בתקשורת באשר למצבו הנוכחי. "אנחנו לא חושבים שזה יעזור למקרה שלו", נאמר בהודעה שפרסם מטעם המשפחה משרד החוץ האוסטרלי. "המשפחה שלנו עצובה מאוד מהסיטואציה. לא נתייחס לכך בפומבי ואנו מבקשים מהתקשורת לכבד את הפרטיות שלנו בזמן קשה זה".

 

אמנם עונשי מוות לסוחרי סמים אינם דבר נדיר בסין, אך גזר הדין החמור מגיע בשעה שהמתיחות בינה לבין אוסטרליה גבוהה ממילא, בין היתר בעקבות קריאותיה של אוסטרליה להקמת ועדת חקירה למקורו של נגיף הקורונה וההאשמות שהשמיעה ממשלת מוריסון שלפיהן סין התנהלה באופן כושל במשבר. בייג'ינג הגיבה בזעם להאשמות מצד קנברה והטילה מכסים על סחורות מאוסטרליה. היא גם הזהירה תיירים סינים וסטודנטים מפני ביקורים באוסטרליה, לטענתה בגלל הגזענות שיש שם.

  ()

בסין הכחישו היום שעונש המוות לאזרח האוסטרלי קשור בצורה כלשהי למתיחות ביחסי המדינות. דובר משרד החוץ הסיני, ז'או ליז'יאן, מסר כי פסק הדין וגזר הדין ניתנו בהתאם לחוק בסין. גם באוסטרליה יש מי שקורא להימנע מהסקת מסקנות חפוזה. שר המסחר האוסטרלי סיימון בירמינגהאם אמר אתמול שאינו בטוח כי העונש לגילספי מהווה פעולת תגמול של סין.

 

למרות זאת שמרנים באוסטרליה מיהרו למתוח קו מקשר בין המתיחות ביחסי המדינות לגזר הדין. גרג שרידן, עורך דסק החוץ בעיתון The Australian, אמר שאין דרך אחרת אלא לראות את פסק הדין כ"המשך לעונשים האכזריים והחמורים של סין נגד אוסטרליה".

 

בקצה העולם: אוסטרליה חושבת על נשק גרעיני

 

בשנה שעברה סין גזרה עונש מוות על שני אזרחים קנדים, גם כן בשל עבירות של הברחת סמים ובצל המתיחות ביחסי המדינות – בעקבות מעצרה בקנדה של של בכירת חברת וואווי, מנג וואנז'ו. ניסיונותיה של אוטווה להביא לחנינה עבור שני אזרחיה, רוברט שלנברג ופן וויי, לא הניבו פרי עד כה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נקמה סינית? האוסטרלי שנידון למוות
מומלצים