שתף קטע נבחר

האוצר: "אם המורים לא יוסיפו ימים יופחת להם שכר"; רן ארז: "איומי סרק"

הממונה על השכר באוצר העביר מכתב למנכ"ל משרד החינוך וליו"ר מרכז השלטון המקומי והודיע להם כי היות שלפי הודעת משרד החינוך הלמידה בכיתות לא הייתה מלאה, המורים מחוייבים להוסיף תשעה ימים גם בלי שנחתם עמם הסכם. יו"ר ארגון המורים: "אחרי שהאוצר גמר להתעלל בתלמידי התיכון - הוא מנסה להתעלל במורים"

 

Карантин в школе. Иллюстрация: муниципалитет Холона ()
ארכיון

הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן הודיע היום (שני) למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב וליו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, כי היות שלפי הודעת משרד החינוך הלמידה בכל הכיתות לא הייתה מלאה, בהתאם לחוק יסודות התקציב נדרשים עובדי ההוראה להוסיף תשעה ימי לימוד נוספים. באוצר הסבירו, כי משמעות ההודעה היא שהמורים מחוייבים להוסיף תשעה ימים גם בלי שנחתם עמם הסכם, ואם לא יעשו זאת יופחת להם שכר. יו״ר הנהלת ארגון המורים, רן ארז, תקף: "אחרי שהאוצר גמר להתעלל בתלמידי התיכון - הוא מנסה להתעלל במורים".

 

 

"מדובר באיומי סרק, נטולי תוקף משפטי", המשיך ארז. "רק אתמול כתב שר החינוך את ההפך המוחלט: ששעת עבודה מקוונת של מורה שווה בדיוק לשעת עבודה פרונטלית. המורים בצעו את כל מטלותיהם על פי הנחיות משרד החינוך ותוכנית הלימודים. הם לא החסירו אף שעת לימוד אחת, אין להם מה להחזיר ולא ניתן לנכות משכרם ניכוי חוקי כלשהו".

 

לעיון במכתב המלא לחצו כאן 

 

 

יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר העל-יסודיים' מנשה לוי, הגיב גם הוא: "משרד האוצר מאיים בניכוי שכר ממשכורות המורים על הלמידה מרחוק. לא ייאמן מבחינת משרד האוצר, הלמידה מרחוק - שמורים קיימו בהוראת משרד החינוך ובהסכמתו - אינה למידה, כאשר שר החינוך רק אתמול קבע ששעת עבודה מקוונת של מורה שווה בדיוק לשעת עבודה פרונטלית. מה זה השיח הכוחני והמתלהם הזה של משרדי החינוך והאוצר? למה ההשתלחות הזו בעובדי ההוראה? למה להלך אימים על עובדי ההוראה ולנצל כלים שלטוניים (צווי מניעה, תקנות לשעת חירום, ועוד) נגד עובדי ההוראה ולהפוך אותם לאויבי האומה ולשק חבטות לאומי? מישהו צריך לעצור את הטירוף הזה".

 

מוקדם יותר היום תקף יו"ר ארז את שר החינוך יואב גלנט בעקבות הודעתו על הארכת הלימודים בגלל הקורונה מבלי שתיאם זאת עמו. ארז אמר בריאיון לאולפן ynet כי ארגונו לא יסכים בשום פנים ואופן להוסיף את תשעת הימים שגלנט הכריז עליהם, וכינה אותם "גזל".

 

"אנחנו היינו הראשונים מכל המגזרים במשק שנרתמו מיד עם פרוץ המגפה כדי לייצר מסגרת חינוכית לתלמידים", אמר ארז, שטען כי גלנט אף קבע עמו פגישה וביטל אותה.

 

Министр просвещения Йоав Галант. Фото: ЛААМ ()
שר החינוך יואב גלנט

Ран Эрез в студии Ynet. Фото: Эли Сегаль ()
רן ארז

לפי הודעת גלנט, בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים (גן עד כיתה ו') הלימודים יסתיימו ב-13 ביולי, ואילו ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' ימשיכו את לימודיהם במסגרת של "בתי הספר של החופש הגדול". מסגרת הקיץ תחל לפעול ב-14 ביולי ותסתיים ב-6 באוגוסט. תלמידי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות (כיתות ז'-י') יסיימו את לימודיהם ב-1 ביולי, ולא בסוף השבוע. תלמידי י"א-י"ב ימשיכו בהכנות לקראת בחינות הבגרות, שיחלו ב-22 ביוני ויסתיימו ב-27 ביולי.

 

"עשינו את עבודתנו, מילאנו את כל מה שהוטל עלינו", טען יו"ר ארגון המורים. "מה הוא רוצה, להוסיף עוד תשעה ימים? בתור אלוף בצבא הוא יודע מה זאת 'אווירת סוף קורס'. אנחנו נמצאים בסיום הלימודים, תמיד מתכוננים לאירועי סיום הלימודים, הוא רוצה להוסיף עוד תשעה ימים אומללים? כאשר יש מגפה, יש סיכון להידבקות, תלמידים לא יבואו לבית הספר, מה הוא מעוניין לעשות? הוא רוצה להחזיק אותנו בכוח?".

 

יו"ר ארגון המורים הוסיף כי גלנט רק מנסה לעמוד בהסכם שנחתם בין הסתדרות המורים למשרד האוצר: "אני חושב שיש פה הרבה מאוד מראית עין. בהסכם שהם עשו הוכנס סעיף שלא יוסיפו ימי לימודים לבתי הספר היסודיים אם לא יוסיפו גם לכיתה י'. אין שום סיבה לקשור בין הכיתות האלה". לדבריו, "למרות העבודה הקשה שעשינו בתקופת הקורונה, עדיין לא מעריכים אותנו, ומי שלא מעריך אותנו זה גם מי שעומד בראש המשרד. הוא היה צריך להתייעץ איתנו ולא לזרוק אותנו".

 

 

יו"ר ועדת החינוך: "רן ארז בחר להתעלם ולא להגיע לדיון"

כמו כן, על רקע אי-הבהירות סביב מועד סיום שנת הלימודים התכנסה הבוקר ועדת החינוך של הכנסת כדי לדון בנושא. יו"ר ועדת החינוך, ח"כ רם שפע, אמר כי "אנחנו צריכים כמדינה להגיע לפתרון, ולהימנע ממצב שבו כל שנה מחדש ארגוני המורים, משרד החינוך והאוצר לא מגיעים להסכמה. בסוף השבוע הזה על פניו מסתיימת שנת הלימודים ועדיין לא יודעים מתי תסתיים השנה, זוהי מציאות בלתי אפשרית".

 

שפע תקף את רן ארז ואמר כי "הבחירה של ארז היא לא לענות להזמנות ולהתעלם, והוא פשוט בחר לא להגיע לדיון. ארגוני המורים מחכים עד הרגע האחרון ואז טוענים שלא מדברים איתם, אז להגיד שההחלטה נחתה עליך זו פשוט לא האמת". מנשה לוי, יו"ר איגוד מנהלי בתי הספר ונציג ארגון המורים, אמר בדיון כי "הנחיתו עלינו הודעה בלי מו"מ, מדובר ממש באלימות שלטונית".

 

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הוסיף כי "המגזר הפרטי שילם מחיר כבד מאוד, וכולנו צריכים להיכנס מתחת לאלונקה. אני מאמין שבסופו של דבר נגיע להסכמה מבלי להגיע למצב שנוציא צווי מניעה. היכנסו כולם לפרופורציות, לא צריך בשעה זו להתנהל כאחרוני העסקנים שמנסים להרוויח עוד שקל".

 

 


פורסם לראשונה 15/06/2020 18:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים