שתף קטע נבחר

הורי להט"בים נגד נשיא פולין: "זה הילד שלי, לא אידיאולוגיה"

אנדז'יי דוּדה הצהיר ש"האידיאולוגיה הלהט"בית" מסוכנת מהקומוניזם, שותפיו טוענים שהלהט"בים לא נורמלים ופולין תהיה יפה בלעדיהם. בעולם ובאירופה מודאגים מהקמפיין, דודה: "דבריי הוצאו מהקשרם". הורי להט"בים פולנים מפרסמים תמונות עם ילדיהם: "אתה הילד שלי, לא אידיאולוגיה"

כמאה מפגינים הגיעו אתמול (ב') לעצרת בחירות של נשיא פולין אנדז'יי דוּדה והפגינו במחאה על הצהרותיו האחרונות נגד להט"בים – הצהרות שמסתמנות כחלק מקמפיין שמדאיג יותר ויותר את האיחוד האירופי ומדינות במערב. דודה דיבר בסוף השבוע על קיומה של "אידיאולוגיה להט"בית", וטען שהיא הרסנית יותר מהקומוניזם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

מליאת הכנסת (צילום: רויטרס)
נשיא פולין דודה. "מאמין בשוויון"(צילום: רויטרס)

מליאת הכנסת (צילום: רויטרס)
פעילים להט"בים מפגינים נגד דודה בעצרת שלו בלובלין(צילום: רויטרס)

העצרת שבה הפגינו הפעילים נערכה בעיר לובלין במזרח פולין, והשתתפו בה כ-3,500 מתומכיו של הנשיא. הבחירות לנשיאות פולין ייערכו ב-28 ביוני, והיריב המרכזי של דודה בהן הוא ראש העיר ורשה, רפאל צ'זקובסקי, שמתח בימים האחרונים ביקורת על הצהרותיהם של פוליטיקאים שמרנים נגד להט"בים.

 

זכויות הלהט"בים הפכו לסוגיה מרכזית מאוד בקמפיין הבחירות בפולין, מדינה קתולית למדי, מאז שראש העיר צ'זקובסקי הכניס לבתי הספר בוורשה תוכנית לחינוך מיני הכוללת לימודים גם על עניינים להט"ביים.

מליאת הכנסת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ברטוש סטשבסקי, אחד הפעילים הלהט"בים שבאו להפגין בעצרת של הנשיא, אמר: "באנו בהמונינו כדי להראות לדודה שאנחנו לא אידיאולוגיה". המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "אנחנו אנשים, לא אידיאולוגיה", "אני אדם" ו"דודה, תחסוך מאיתנו את הבושה".

 

לא אנשים נורמלים

בעקבות דבריו של דודה פרסמו בימים האחרונים הורים רבים של הומואים ולסביות בפולין תמונות ברשתות החברתיות שבהן הם נראים לצד ילדיהם, והוסיפו את הכיתוב: "אתה הילד שלי, לא אידיאולוגיה". 11 הורים של ילדים הומואים ולסביות – עשר אימהות ואב אחד – מחו היום אחר הצהריים ליד ארמון הנשיאות וקראו לנשיא דודה לשנות את הטון. "מה שאתה אומר על הילדים שלנו מכאיב לנו כל כך ופוצע אותנו", אמרה הלנה בידרון, אמו של רוברט בידרון, מועמד לנשיאות מטעם מפלגת שמאל והומו מחוץ לארון.

 

הצהרותיו של דודה זכו בימים האחרונים לסיקור נרחב בעולם, וביום ראשון הוא האשים כלי תקשורת זרים בהוצאת דבריו מהקשרם. "אני באמת ובתמים מאמין בגיוון ובשוויון", טען בציוץ שפרסם באנגלית. עם זאת הוא לא הסביר באיזה אופן לדעתו דבריו פורשו שלא כהלכה.

פולין ראש העיר ורשה רפאל צ'זקובסקי מועמד לנשיאות בחירות (צילום: gettyimages)
ראש העיר ורשה צ'זקובסקי. די לפילוג(צילום: gettyimages)

דבריו של דודה על להט"בים לא באו בחלל ריק. בימים האחרונים ניפקו שורה של פוליטיקאים שמרנים בפולין הצהרות על "אידיאולוגיה להט"בית", לכאורה. סגן יו"ר מפלגת השלטון אף כתב בטוויטר ש"פולין בלי להט"ב זה הדבר היפה ביותר". מועמד האופוזיציה צ'זקובסקי אמר בתגובה: "אם אתה משתמש במילים 'פולין בלי מישהו' – וזה לא משנה מי המישהו הזה – זה מפלג את הפולנים, ונמאס לנו מפילוג של הפולנים. אני חושב שכל אדם שמשתמש בשפה מהסוג הזה ישלם מחיר פוליטי".

 

חבר פרלמנט שמרן אחר סולק ביום שישי מריאיון בערוץ הטלוויזיה TVN אחרי שאמר שלהט"בים אינם אנשים אלא אידיאולוגיה, וחבר פרלמנט הנמנה עם צוות מטה הבחירות של דודה אמר ביום שבת שלהט"בים אינם שווים ל"אנשים נורמלים".

פולין ראש העיר ורשה רפאל צ'זקובסקי מועמד לנשיאות בחירות (צילום: gettyimages)
ראש בראש בסיבוב השני. צ'זקובסקי(צילום: gettyimages)

פוליטיקאים שמרנים רבים בפולין טוענים כי הם אינם מתנגדים ללהט"בים כשלעצמם, אלא למטרות של התנועה למען זכויותיהם. לדבריהם, מדובר בתנועה שיובאה מחו"ל. מנגד, פעילים להט"בים פולנים וליברלים בפולין אומרים שבכירי ממשל מאמצים שפה של דה-הומניזציה כלפי להט"בים. הם סבורים שדודה ואחרים פוגעים בהם כדי לחזק את כוחם בכנסייה הקתולית רבת העוצמה של פולין ולגייס תמיכה של שמרנים לקראת הבחירות. הכנסייה הקתולית בפולין, כמו במדינות אחרות בעולם, מתמודדת עם האשמות שטייחה מעשי התעללות מצד כמרים.

 

יש פרשנים החושדים שדודה ו"מפלגת החוק והצדק" שלו מנסים לזכות בקולותיהם של אנשי ימין קיצוני, הצפויים לתמוך ברובם במועמד של מפלגת הקונפדרציה, מפלגה קטנה יותר.

 

בכירה אירופית: "הקומוניזם רדף כל מי ששונה"

הבחירות לנשיאות פולין מתוכננות ל-28 ביוני. בהנחה שאיש מהמועמדים לא יגרוף 50% מהקולות, ייערך ב-12 ביולי סיבוב שני, שבו יתמודדו שני המועמדים שקיבלו את מספר הקולות הגבוה ביותר בסיבוב הראשון. בסך הכול יש במרוץ לנשיאות פולין עשרה מועמדים, אבל סקרים מלמדים כי הקרב האמיתי הוא בין דודה לצ'זקובסקי, איש מרכז המשתייך למפלגה פרו-אירופית.

פולין אירוע גאווה ורשה להט
אירוע גאווה בוורשה בשבוע שעבר. "פוגעים בשביל רווח פוליטי"(צילום: AP)

פולין אירוע גאווה ורשה להט
"אנחנו אנשים". אירוע גאווה בבירה הפולנית(צילום: AP)

אתמול השמיעה ביקורת על הרשויות בפולין גם סגנית הנשיאה של הנציבות האירופית, ויירה יאורובה, בשל הקמפיין נגד הלהט"בים. יאורובה אמרה שלא נכון לפגוע במיעוטים לצורך רווח פוליטי. מתוקף תפקידה אחראית יאורובה על ענייני הערכים והשקיפות באיחוד האירופי.

 

"אני סבורה שעצוב מאוד שבאירופה המודרנית פוליטיקאים שמחזיקים במשרות רמות מחליטים לפגוע במיעוטים כדי לקצור רווח פוליטי", אמרה הסגנית בפרלמנט האירופי. יאורובה, שנולדה בצ'כיה הקומוניסטית, הוסיפה כי היא "מבולבלת" מההשוואה של זכויות להט"בים לאידיאולוגיה הקומוניסטית. "אני זוכרת את האידיאולוגיה הקומוניסטית כמשהו שדיכא ורדף כל דבר וכל אדם שהיה שונה".


פורסם לראשונה 15/06/2020 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא פולין דודה. "דבריי הוצאו מהקשרם"
צילום: רויטרס
מומלצים