שתף קטע נבחר

היהודים הפכו לנשק בבחירות לנשיאות פולין

הטלוויזיה הממלכתית, שרבים תופסים אותה ככלי בשירות מפלגת השלטון, ניצלה תוכנית פריים טיים כדי לתקוף את יריבו של הנשיא בבחירות בעוד שבועיים, ולטעון שינצל את כספי הציבור כדי לפצות יהודים על רכוש שאיבדו בשואה במקום "להגן על האינטרסים הלאומיים"

הטלוויזיה הממלכתית בפולין העלתה אתמול (יום א') לדיון ציבורי את הנושא הרגיש של השבת רכוש של יהודים שנגזל מהם בימי הנאצים, במסגרת ניסיון לנגח את המועמד הבכיר של האופוזיציה בבחירות לנשיאות. בערוץ הממלכתי נטען כי המועמד, ראש העיר רפאל צ'זקובסקי, ייתן עדיפות לאינטרסים זרים על פני האינטרסים של פולין עצמה.

 

הדאגה לדמוקרטיה בפולין:

פולין ראש העיר ורשה רפאל צ'זקובסקי מועמד לנשיאות בחירות (צילום: gettyimages)
ראש העיר ורשה צ'זקובסקי. ריאיון מ-2015(צילום: gettyimages)

בפולין, נזכיר, חייתה לפני מלחמת העולם השנייה אחת הקהילות היהודיות הגדולות בעולם, אבל היא הושמדה כמעט לגמרי בימי השלטון הנאצי. בעלי נכסים יהודים וצאצאיהם פועלים מאז נפילת הקומוניזם ב-1989 להשגת פיצוי על הרכוש שנגזל, אבל לאומנים במפלגת השלטון הפולנית, "מפלגת החוק והצדק", טוענים כי פולין עצמה הייתה קורבן של גרמניה הנאצית, ושלפיכך על ברלין לשלם את הפיצויים.

 

בתוכנית ששודרה אתמול בפריים טיים בערוץ הטלוויזיה הממלכתי TVP נטען כי צ'זקובסקי ינצל את כספי הציבור כדי לפצות יהודים ולא יגן על האינטרסים הלאומיים אם ינצח את הנשיא המכהן אנדז'יי דודה בבחירות, שהסיבוב הראשון שלהן ייערך ב-28 ביוני.

נשיא פולין אנדז'יי דודה עצרת בחירות דיבר נגד להט
הנשיא דודה. שברלין תשלם(צילום: רויטרס)

בערוץ צוטט ריאיון שהעניק צ'זקובסקי בשנת 2015 ושבו אמר כי פולין "צריכה לדבר עם קהילות יהודיות ולנסות לפתור את הבעיה הזו (של השבת הרכוש)". עוד נטען בה כי דרך המחשבה של צ'זקובסקי "אינה מבוססת על האינטרסים הפולניים".

 

באותה תוכנית נטען בעבר כי לצ'זקובסקי יש קשרים קרובים לג'ורג' סורוס, המיליארדר שתומך בקידום הליברליות במזרח אירופה וסופג התקפות – רבות מהן אנטישמיות – מצד פוליטיקאים באזור, בהם בכירים בהונגריה.

פולין ראש העיר ורשה רפאל צ'זקובסקי מועמד לנשיאות בחירות (צילום: gettyimages)
רוצה רפורמה בטלוויזיה. צ'זקובסקי(צילום: gettyimages)

"צ'זקובסקי מייצג אינטרסים זרים בארצנו", אמר חבר הפרלמנט ארקדיוש מולרצ'יק ממפלגת השלטון. לדבריו את המנדט שלו קיבל צ'זקובסקי מברלין ומבריסל, והוא לא יגן על האינטרסים של פולין. דובר מפלגתו של צ'זקובסקי אמר שקשה להגיב על דברים אבסורדיים כל כך.

 

"הטלוויזיה הממלכתית בפולין דומה יותר לטלוויזיה הממלכתית ברוסיה או בבלארוס מאשר לטלוויזיה הממלכתית של מדינה דמוקרטית", אמר הדובר יאן גראבייץ. צ'זקובסקי מצדו אמר בעבר כי אם ינצח בבחירות יקדם רפורמה בטלוויזיה הממלכתית.

מליאת הכנסת (צילום: רויטרס)
דודה בעצרת בחירות. "אינטרסים זרים"(צילום: רויטרס)

מפלגת השלטון הפולנית מואשמת זה כמה שנים כי היא משתמשת בערוצי התקשורת הממלכתיים ככלי תעמולה, ובכך מפירה את החוק שלפיו על כלי התקשורת האלה להיות ניטרליים. בחמש השנים האחרונות הידרדרה פולין מהמקום ה-18 למקום ה-62 במדד חופש העיתונות העולמי.

 

בחודש שעבר התעוררה סערה בפולין, כששיר שהגיע למקום הראשון במצעד הפזמונים של תחנת רדיו ציבורית ומתח ביקורת על מנהיג מפלגת השלטון ירוסלב קצ'ינסקי נעלם לפתע מהמצעד. התחנה, "רדיו טרויקה", הואשמה בצנזורה ועובדים בה התפטרו. בשיר נמתחה ביקורת על ביקור שערך קצ'ינסקי בבית עלמין בזמן סגר הקורונה, בעוד פולנים מהשורה נאלצו להסתגר בבתיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
צ'זקובסקי. לדבר עם קהילות יהודיות
צילום: gettyimages
מומלצים