שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

התקנות פקעו - ואין כל סמכות לאכיפת מגבלות הקורונה: מסכות, בידוד והתקהלות

פרסום ראשון: בזמן שהכנסת דאגה להעביר את החוק הנורבגי שיאפשר לשרים להתפטר ולח"כים חדשים להיכנס, פג תוקפן של התקנות לשעת חירום שנקבעו בגלל הקורונה. המשמעות: הרשויות לא יכולות לאכוף את ההגבלות שנקבעו על הציבור עד החקיקה הסופית

 

בזמן שחברי הכנסת הצביעו במהלך הלילה (בין שני לשלישי) על החוק הנורבגי שיאפשר לשרים להתפטר ובכך להכניס ח"כים חדשים, פג תוקפן של התקנות לשעת חירום שנקבעו בשל הקורונה. המשמעות: היום כבר אין תוקף חוקי להגבלות ההתקהלות, אכיפת הבידוד הביתי, מדידת החום ואכיפת המסכות במקומות ציבוריים.

 

שוק הכרמל, תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
שוק הכרמל בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

לפי חוק יסוד: הממשלה, תוקפן של תקנות שעת חירום פוקע אחרי שלושה חודשים מיום התקנתן, אלא אם כן הוארכו בחוק. הממשלה הביאה לכנסת חוק שיעגן את התקנות, אך הוא טרם עבר את כל ההליכים. חברי הכנסת הספיקו לאשר אותו רק בקריאה ראשונה, ובמהלך היום הוא צפוי לעלות בוועדת חוקה, חוק ומשפט להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

 

הקואליציה רצתה לכנס את הדיון במהלך הלילה שחלף, אולם יו"ר וועדת חוק חוקה ומשפט, יעקב אשר (יהדות התורה), התנגד לבקשה, ואמר שלא ניתן לכנס את כל הצוותים המקצועיים והאנשים הנחוצים לדיון שקול וראוי בלוח זמנים שכזה.

 

 

התייעצות בקואליציה אל תוך הלילה על תקנות הקורונה ()
ההתייעצויות בקואליציה, הלילה

הכנסת פרסמה הודעה לפיה הוועדה תתכנס ב-11 בבוקר לצורך הארכת התקנות, כיוון שהחוק יפקע בלילה שבין שלישי לרביעי, אולם כעבור כמה דקות יצאה הודעה מתוקנת לפיה התקנות למעשה כבר פקעו. המטרה, לפי גורמים המעורים בפרטים, היא להשלים את החקיקה והאישור עוד היום כדי להחזיר את סמכויות האכיפה.

 

בסוף חודש מרץ, נזכיר, אישרה הממשלה הגבלות מחמירות שכללו איסור יציאה למרחק של יותר מ-100 מטרים מהבית. גם התחבורה הציבורית צומצמה באופן משמעותי וחלק ניכר מענפי המשק הושבתו. 

 

במשך שבועות נידונו הגבלות חדשות, בהן הפסקת הלימודים, סגירת בתי התפילה והטלת חובת בידוד על כל מי שחוזר מחו"ל למשך שבועיים. עם השיפור בנתוני התחלואה הוסרו חלק מההגבלות והוחזרו עובדים רבים  לתעסוקה. אולם הגבלות כמו עטיית מסכה מחוץ לבית והתקהלויות במרחבים סגורים ופתוחים נותרו.

 

לפני כשבוע התקיים דיון קבינט הקורונה שחשף פערי עמדות בין שרי הממשלה לפקידות המקצועית לגבי המשך הטיפול בהתפרצות נגיף הקורונה. בעוד במשרד הבריאות והמל"ל מודאגים מהעלייה בתחלואה עד כדי כך שהם מבקשים לבטל חלק מההקלות של הימים האחרונים, השרים לא מסכימים להחזיר את הגלגל לאחור מחשש לזעם ציבורי. לבסוף הוסכם לבלום את ההקלות שתוכננו. ראש הממשלה נתניהו אמר: "נקפיא ההקלות, אבל לא נחזור אחורה".

 

יעקב אשר  (צילום: אבי מועלם)
התנגד לדיון הלילי. יעקב אשר (צילום: אבי מועלם)

בהצהרה ביום חמישי שעבר קרא נתניהו לציבור להקפיד על ההנחיות: "הנגיף כאן. הוא לא מתחשב ברצונות שלנו ובכלכלה שלנו. הוא מתחשב רק בדבר אחד: אם מקפידים על הכללים או לא מקפידים על הכללים. אנחנו לצערנו פחות הקפדנו. אני אומר את זה באופן ישיר".

 

נתניהו המשיך: "איך אמר אחד השרים: 'הצפיפות בחופים הייתה כל כך גדולה שאי אפשר להכניס ארטיק בין המתרחצים. בברים לא יכולנו להכניס תחתית בירה בין אנשים'. אני מבין את הקושי. זה מאתגר את כולנו וגם אותי. אני מבקש מכם לעשות את מה שאני מקפיד עליו ביתר שאת בימים האחרונים: אני מבקש שתשמרו על מאמ"י - מרחק, מסיכה וידיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שוק הכרמל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים