שתף קטע נבחר

האיש שפיצח את הלוטו מעוכב בלונדון: "רוצה לחזור לארץ ולנקות את שמי"

סטפן מנדל בן ה-80, שזכה 14 פעמים בלוטו ונמלט מהארץ לאחר שהורשע בפלילים, מחכה בבריטניה כשלושה חודשים לקבל אישור לטוס לישראל - שמתעכב בטענה שאשתו אינה אזרחית ישראלית. עו"ד אלון אייזנברג: "חקירה מושחתת, הוא סירב להמיר את המאסר בעבודות שירות כדי לנקות את שמו"

 

 

סטפן מנדל בן ה-80, שזכה בלוטו 14 פעמים ברחבי העולם ונמלט בעקבות הרשעתו בפלילים, מחכה כשלושה חודשים בבריטניה לאישור לחזור לישראל. מנדל ועורך דינו, אלון אייזנברג, סיפרו הבוקר (רביעי) בריאיון לאולפן ynet על העיכוב שמונע ממנו ומזוגתו לעלות על טיסה לישראל.

 

"ב-19 במרץ היינו לפני עלייה למטוס, ובשדה התעופה הית'רו אסרו עלינו לטוס היות שאמרו שאשתי לא אזרחית ישראלית. אנחנו נשואים כבר 44 שנים והיא אפילו חיה בארץ חמש שנים".

קתי וסטפן מנדל (צילום: אלבום אישי)
מעוכבים בלונדון: קתי וסטפן מנדל(צילום: אלבום אישי)

- למה אתה מעוניין להגיע לישראל אחרי כל השנים האלה?

"קודם כל אני רוצה לנקות את השם שלי. וגם כי כבוד השופט חנן מלצר קיבל החלטה שבעצם ביטלה את גזר הדין שלי ונתנה לי אפשרות לקיים משפט חוזר". מנדל, שכאמור הורשע בישראל וברח לפני כניסתו לכלא, הסביר כי "השופט מלצר מצא שגזר הדין היה בלתי-חוקי היות שהוא ניתן בהיעדרי".

Stefan Mandel  (Photo: courtesy)
רוצה לנקות את שמי". סטפן מנדל(Photo: courtesy)

עו"ד אייזנברג, המייצג כאמור את מנדל, הוסיף: "בשנת 2000 הייתה חקירה של הרשות לניירות ערך, שנפתחה לכאורה ממניעים פסולים, תוך ניגוד עניינים. אני אומר שזו הייתה חקירה מושחתת לחלוטין שבגינה מרשי פחד לעמוד למשפט בישראל.

 

"העניין הזה לא קשור ללוטו, לחלוטין לא", הוא מבהיר. "בשנת 2017 אני הגשתי בקשה למשפט חוזר והיא התקבלה באופן חלקי. השופט מלצר החליט שהוא מבטל את גזר הדין מלפני 16 שנים, והוא אמר למנדל: 'אדון סטפן, אתה רוצה לעשות צדק? תגיע לארץ, לא תיעצר'. אז מרשי קיבל החלטה דרמטית מבחינתו – הוא עזב את ונואטו, המקום הבטוח בעולם, כדי להגיע לישראל ולנקות את שמו. ואז הוא נתקע בלונדון.

 

"ברגע שהפרקליטות שמעה שמנדל עולה על מטוס לישראל, פנו אליי משם וביקשו להפוך את עונש המאסר לעבודות שירות", המשיך עו"ד אייזנברג, "הוא קיבל החלטה, באמת לא פשוטה, ואמר 'תדחה את זה. אני רוצה לנקות את השם שלי'. הוא לקח עוד הימור, אולי הגדול בחייו".

 

- סטפן, אתה עדיין מצליח לזכות בהגרלות לוטו פה ושם?

"אני הפסקתי ב-1992, אחרי הזכייה האחרונה בארצות הברית. בגילי כבר עשיתי את כל מה שרציתי לעשות".

תמונה של סטפן מנדל מתוך הסרט
מנדל באיי ונואטו(מתוך "האיש שפיצח את הלוטו, התכנית "זמן אמת", כאן 11)
 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מאז פרוץ הקורונה לעולם מרבית המדינות, אם לא כולן, סגרו את שעריהן לכניסת זרים וכך גם מדינת ישראל - וזאת במטרה למנוע או לצמצם את כניסת הנגיף לארץ. אזרחי מדינת ישראל רשאי להיכנס בכל רגע נתון ואילו זרים לא. למרות זאת, באתר רשות האוכלוסין מפורסמים המקרים החריגים שבהם זרים יוכלו להיכנס בתנאים מסוימים כאשר יש לפנות בבקשה מסודרת לנציגות ישראל במדינת שהות הפונים. אנו תמהים על הפניה המתעלמת לחלוטין מהמציאות הקיימת וכאמור, אין מניעה שהישראלי יגיע להסדיר את ענייניו המשפטיים או כל סוגיה אחרת".

אלון אייזנברג ()
"חקירה מושחתת". עו"ד אלון אייזנברג

מנדל, יליד רומניה, ניצול שואה ומתמטיקאי, זכה לאורך השנים 14 פעמים במקום הראשון בהגרלת הלוטו במדינות שונות, בהן רומניה, אוסטרליה וארצות הברית, באמצעות בניית אלגוריתם שאפשר לו לכסות את כל אפשרויות הזכייה. הוא זכה לראשונה בלוטו ברומניה בגיל 24, לאחר שלדבריו עבד על האלגוריתם במשך חמש שנים. לאחר הזכייה, עלה לישראל, התחתן והביא שני ילדים. לאורך חייו המשיך להסתובב בעולם וזכה שוב ושוב בפרס הראשון בהגרלות שונות בלוטו, תוך שהוא גורף סכומים גדולים.

 

אלא שמנדל הסתבך. בישראל הוא מוגדר מבוקש לאחר שהורשע בעבירות על חוק ניירות ערך לפני 16 שנה ונגזרו עליו 10 חודשי מאסר. הוא לא התייצב להכרעת הדין ולגזר הדין, והוגדר "נמלט מאימת הדין". מנדל הסביר גם אז, בדומה לטענת עורך דינו כיום, כי עזב את הארץ בשל נסיבות קיצוניות שבגינן נפתחה נגדו חקירה, שלטענתו נובעת ממניעים פסולים, ובשל כך פחד להתייצב למשפט.

 

לאחרונה הוא התגורר באיי ונואטו שבאוקיינוס השקט, אבל החליט כאמור לשוב לארץ לאחר שנים ארוכות מכיוון שהבין כי צו ההסגרה הבינלאומי נגדו לא יופעל באופן מיידי בעקבות החלטת בית משפט העליון. השופט חנן מלצר קבע כי "נראה לכאורה שלא היה מקום להטיל על הנאשם עונש מאסר שלא בפניו", והוסיף כי אם מנדל ישוב ארצה - הוא לא ייכלא במשך 30 יום. בתקופה זו, יוכל מנדל להגיש מחדש את בקשתו למשפט חוזר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום אישי
קתי וסטפן מנדל
צילום: אלבום אישי
מומלצים