שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

הפלסטינים הכריזו על גל שני: יותר מ-100 חולי קורונה בשלושה ימים

מוקד ההתפרצות המשמעותי נרשם במחוז חברון, וברמאללה מוטרדים מהידבקות צוותים רפואיים בנגיף. בגדה אין חולים במצב קשה, בעזה נשמרת יציבות. כיצד תשפיע הפסקת התיאום עם ישראל על אכיפת ההגבלות?

הרשות הפלסטינית חווה עלייה משמעותית בקורונה במה שנראה כמו גל שני של הדבקה. בשלושת הימים האחרונים אובחנו בשטחי הרשות בגדה יותר מ-100 חולים חדשים.

 

מוקד ההתפרצות המשמעותי ביותר הוא במחוז חברון, אולם גם במחוזות אחרים ברשות הפלסטינית ישנם נדבקים חדשים. בנוסף מוטרדים ברמאללה מכך שגם צוותים רפואיים נדבקו בנגיף וישנו קושי לעקוב אחר מוקדי ההדבקה.

 

בעקבות כך הכריזה שרת הבריאות הפלסטינית כי הרשות נמצאת בתחילתו של גל שני. מושל חברון השיב את ההגבלות על המחוז ואף נפתחו מחדש מחלקות ייעודיות לחולי קורונה בבתי חולים בכמה ערים פלסטיניות שנסגרו עם דעיכתו של הגל הראשון.

שוטרים פלסטינים  (צילום: EPA)
המוקד המרכזי בחברון (ארכיון)(צילום: EPA)

מאז פרוץ המגפה נדבקו בנגיף בשטחי הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים 834 פלסטינים, 19 מהם היום - ומספר המחלימים עומד על 570. מניין המתים הפלסטינים (כולל במזרח ירושלים) עומד על חמישה. מנגד, נקודת האור היא שנכון להיום אין חולי קורונה פלסטינים במצב קשה.

 

אם אכן מדובר בתחילתו של גל שני, הרי שהרשות הפלסטינית נכנסת אליו כשהתיאום האזרחי בינה ובין ישראל הופסק בהחלטת ההנהגה ברמאללה לנוכח כוונת ישראל לספק שטחים בגדה המערבית.

 

הפסקת התיאום תפגע ביכולתה של הרשות הפלסטינית לאכוף את המגבלות בשטחי B ו-C, שאליהם אסור לכוחות האכיפה שלה להיכנס ללא אישור ותיאום עם ישראל. 

 יו
יו"ר הרשות אבו מאזן. בעקבות הפסקת התיאום, אין אפשרות לקבל סיוע מארגונים בינלאומיים(צילום: EPA)

בגל הראשון אישרה ישראל לכוחות שיטור פלסטינים להיכנס לאזורים אלו כדי לאכוף את המגבלות ולהביא להאטה בהתפרצות הנגיף. בעקבות הפסקת התיאום, הרשות הפלסטינית גם אינה יכולה לקבל סיוע מארגונים בינלאומיים מאחר שהדבר מחייב תיאום מול ישראל.

 

ברצועת עזה נותר מצב יציב ולא חל שינוי במספר הנדבקים בימים האחרונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חיטוי במחסום תרקומיא ליד חברון
צילום: EPA
מומלצים