שתף קטע נבחר

סבא"א לוחצת על איראן: "התירו כניסת פקחים לשני אתרים"

החלטה ראשונה של סוכנות הגרעין נגד איראן מאז 2012: מועצת הנגידים של סבא"א אימצה החלטה שקוראת לטהרן לשתף פעולה בחקירת שני אתרים, שבהם לפי החשד התבצעה פעילות גרעינית בראשית שנות האלפיים. בטהרן איימו אתמול: "זה ימנע פתרון לסוגיה"

נשיא איראן חסן רוחאני בסיור באחד הכורים הגרעיניים במדינה במסגרת
רוחאני באחד הכורים באיראן(צילום: AFP)

מועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אימצה בצהריים (שישי) החלטה שקוראת לאיראן להפסיק לסרב את כניסת פקחי הסוכנות לשני אתרים, שבהם לפי החשד התקיימה פעילות גרעינית בעבר. הסוכנות קראה לאיראן לשתף עמה פעולה באופן מלא. מדובר בפעם הראשונה מאז 2012 שבה מאומצת בסוכנות החלטה נגד איראן.

 

ההחלטה אומצה בהצבעה של המדינות החברות בסוכנות, למרות התנגדות סין. היא צפויה להגביר את הלחץ על איראן לאפשר את כניסת הפקחים לשני האתרים, שבהם לפי החשד עדיין קיימים חומרים גרעיניים או שרידים שלהם.

 

בהחלטה נכתב כי "מועצת הנגידים קוראת לאיראן לשתף פעולה באופן מלא עם הסוכנות ולהיענות לבקשותיה ללא דיחוי נוסף, כולל סיפוק גישה מהירה לאתרים שציינה הסוכנות".

 

יו"ר הסוכנות, רפאל גרוסי, אמר לאחר קבלת ההחלטה: "אני חושב שההצהרה הייתה ברורה. אני מתכוון לשבת עם איראן בקרוב מאוד ולנסות לפתור את זה במהירות האפשרית. אתחיל עם השגריר כאן, ואז נראה".

פקחי סבא"א באיראן. "לשתף פעולה באופן מלא" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פקחי סבא"א באיראן. "לשתף פעולה באופן מלא"(צילום: EPA)

סבא
כינוס מועצת הנגידים של סבא"א בתחילת השבוע(צילום: AFP)

מוחמד זריף, שר החוץ של איראן  (צילום: AFP)
"יותר ביקורות באיראן ב-5 שנים מבכל ההיסטוריה". זריף(צילום: AFP)

אתמול התייחס לנושא שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף. "למועצת הנגידים אסור לאפשר לאויבי תוכנית הגרעין לסכן את האינטרסים של איראן. על צרפת, גרמניה ובריטניה לא להיות שותפות לדבר העבירה, אחרי שכשלו במילוי חובות תוכנית הגרעין של עצמן", אמר. "אין לנו דבר להסתיר. בחמש השנים האחרונות סבא"א ערכה יותר ביקורות באיראן מאשר בכל ההיסטוריה שלה. פתרון מוסכם הוא אפשרי, אבל החלטה של סבא"א תהרוס אותו".

 

בתחילת החודש התייחס למניעת כניסת הפקחים ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא קרא להטיל סנקציות "משתקות" על הרפובליקה האיסלאמית, ואמר כי "איראן מפרה בשיטתיות את התחייבויותיה גם בהסתרת אתרים, גם בהעשרה של חומר בקיע וגם בהפרות אחרות".

 

 

הוא הוסיף כי "אני מאמין שהגיעה העת, ואני חושב שכבר עברה העת, אבל בוודאי שכעת זה מחויב המציאות לאור הגילויים הללו, שהקהילה הבינלאומית תצטרף לארה"ב ותטיל מחדש סנקציות משתקות על איראן".

 

עוד אמר: "בכל מקרה, הקורונה לא מפחיתה כהוא זה מהנחישות שלנו לפעול נגד התוקפנות של איראן. ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני ותמשיך לפעול באופן שיטתי נגד הניסיונות של איראן להתבסס צבאית בגבולותינו".

 

איראן ממשיכה להפר את הסכם הגרעין

בדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שפורסם בתחילת החודש, נכתב כי איראן מסרבת לאפשר לפקחי הסוכנות להיכנס לשני האתרים, שבהם היא ככל הנראה אחסנה חומרים גרעיניים או ערכה בהם פעילות גרעינית, מבלי שעדכנה את גופי הפיקוח הבינלאומיים.

 

על-פי הדו"ח, הפעילות הגרעינית באותם אתרים זוהתה בראשית שנות האלפיים. איראן טוענת שהסוכנות מבקשת גישה לאתרים על-בסיס מידע שהעבירה ישראל, וטוענת כי הוא בלתי קביל.  

600 קילוגרם אורניום מועשר בכשלושה חודשים. כור באיראן ()
600 קילוגרם אורניום מועשר בכשלושה חודשים. כור באיראן

בדו"ח של הסוכנות בתחילת החודש נקבע עוד כי איראן ממשיכה להגדיל את מאגרי האורניום המועשר שלה, וממשיכה להפר את הסכם הגרעין עם המעצמות. הדו"ח הופץ לידי המדינות החברות בארגון והגיע לידי סוכנות הידיעות AP. מנתוני הדו"ח עלה כי ב-20 במאי החזיקה איראן ב-1.73 טונות של אורניום מועשר, ביחס ל-1.1 טונות שבהם החזיקה ב-19 בפברואר.

 

לפי הסוכנות, איראן גם ממשיכה להעשיר אורניום לרמות גבוהות יותר ממה שמתיר לה הסכם הגרעין. לאחרונה העשירה איראן אורניום לרמה של עד 4.5%. הסכם הגרעין עם המעצמות מתיר לרפובליקה האיסלאמית להעשיר אורניום עד לרמה של 3.67%.

 

לפי איגוד הבקרה על הנשק של וושינגטון, איראן זקוקה לכ-1,050 ק"ג של אורניום מועשר ברמה נמוכה - מתחת ל-5% - שבהמשך יועשרו לרמה המאפשרת ייצור נשק - יותר מ-90% - כדי שתוכל לייצר נשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חסן רוחאני באחד הכורים הגרעיניים
צילום: AFP
מומלצים