שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

הגבלות תנועה ברשות הפלסטינית לנוכח התפרצות קורונה

אחרי שהוכרז על "גל שני" ברשות, העיר שכם נסגרת ליומיים, במחוז חברון הוכרז עוצר ל-5 ימים. פועלים שיצאו לישראל לא יוכלו לחזור במשך 14 יום. רה"מ הפלסטיני: "עומדים בפני סיפוח ועלייה במספר החולים"

לנוכח התפרצות קורונה בכמה מוקדים ברשות הפלסטינית שמוגדרת "גל שני", הודיעה הערב (שבת) הרשות על הגבלות תנועה והתכנסויות במוקדי ההתפרצות - חברון ושכם. היום התגלו ברשות 84 חולים, ובארבעת הימים האחרונים התגלו 245 חולים בשטחי הרשות ביהודה ושומרון.

חיטוי של עובד שעבר במעבר תרקומיא (צילום: EPA)
חיטוי של עובד שעבר במעבר תרקומיא(צילום: EPA)
 

הרשות הטילה איסור על מעבר פועלים לישראל וממנה למשך 14 יום, כפי שנעשה בגל הראשון. מדובר בפועלים שבאים לעבודה יומית, כלומר נכנסים בבוקר ויוצאים בערב. לפי ההוראה, פועלים שיצאו לישראל לא יוכלו לשוב ממנה בשבועיים הקרובים. הפועלים גם לא יוכלו לעבוד בהתנחלויות.

 

ראש הממשלה הפלסטינים מוחמד אשתייה אמר במסיבת עיתונאים שכינס: "אנחנו עומדים בפני סיפוח ישראלי ובפני עליה במספר החולים בקורונה. הגל הזה נגרם כתוצאה ממעבר של אנשים (ערביי ישראל - א"ל) בין ישראל וירושלים לגדה המערבית". אשתיה קרא לערביי ישראל להמנע מכניסה לגדה למשך 14 ימים.

 

ראש הממשלה הפלסטיני פירט במסיבת עיתונאים על המגבלות החדשות. על מחוז חברון הוטל סגר: תימנע הכניסה והיציאה אליה, מלבד אספקת מזון. בתוך המחוז חל איסור תנועה למשך חמישה ימים. העיר שכם נסגרה ל-48 שעות, כדי לאפשר לצוותים הרפואיים למפות את החולים בעיר. הסגר בה יוסר ביום שני בשמונה בערב.

ילדים עם מסכות פנים במחנה הפליטים אל עין בסמוך לשכם (צילום: EPA)
ילדים ברשות הפלסטינית(צילום: EPA)

ילדים עם מסכות פנים במחנה הפליטים אל עין בסמוך לשכם (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

כמו כן בהמשך יוטל סגר על כל כפר, מחנה פליטים, שכונה או עיר שהנגיף יתפשט בהם. ייפתחו מחדש מרכזי הבידוד ומחלקות הקורונה בבתי החולים. בכל מחוזות הרשות ייאסר על התקהלויות.

 

אשתייה הדגיש כי על כל מקומות העבודה ומקומות הבילוי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות. כמו כן הוא הודיע על הקמת יחידה שתפקח על קיום ההנחיות במקומות העבודה והחנויות. בתי עסק שלא יקיימו אותן - ייסגרו. הוא הבהיר כי "אנשים שמסכנים את הסביבה ייענשו". תנועתם של הפקידים בין המחוזות תופסק. פלסטינים שיחזרו מחו"ל ייבדקו וייכנסו לבידוד לשבועיים במרכזים ייעודיים.

Palestinian Authority Prime Minister Mohammad Shtayyeh  ()
"עומדים בפני סיפוח ועלייה במספר החולים". רה"מ הפלסטיני אשתייה
 

שרת הבריאות הפלסטינית הכריזה אתמול כי הרשות נמצאת בתחילתו של גל שני. מושל חברון השיב את ההגבלות על המחוז ואף נפתחו מחדש מחלקות ייעודיות לחולי קורונה בבתי חולים בכמה ערים פלסטיניות שנסגרו עם דעיכתו של הגל הראשון.

 

הרשות הפלסטינית נכנסת לגל השני אחרי שהחליטה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. הפסקת התיאום תפגע ביכולתה של הרשות הפלסטינית לאכוף את המגבלות בשטחי B ו-C, שאליהם אסור לכוחות האכיפה שלה להיכנס ללא אישור ותיאום עם ישראל.

 

בגל הראשון אישרה ישראל לכוחות שיטור פלסטינים להיכנס לאזורים אלו כדי לאכוף את המגבלות ולהביא להאטה בהתפרצות הנגיף. בעקבות הפסקת התיאום, הרשות הפלסטינית גם אינה יכולה לקבל סיוע מארגונים בינלאומיים מאחר שהדבר מחייב תיאום מול ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים