שתף קטע נבחר

נתוני הקורונה: עלייה של יותר מ-30% במספר המאושפזים ביומיים

294 חולי קורונה אובחנו מאז שלשום בערב בישראל לאחר שביום שישי נרשם שיא ליום אחד מאז אפריל. אדם נוסף נפטר. מספר המונשמים ירד בשניים והוא עומד על 27. היום ידונו מנכ"לי משרדי הממשלה גם בהעלאת הקנס על אי-עטיית מסכות

 

 

מספר חולי הקורונה המאושפזים בישראל עלה ביותר מ-30% בפחות מיומיים - מ-146 מאושפזים ביום חמישי בערב, ל-192 מאושפזים אמש (מוצאי שבת) - כך עולה מנתוני משרד הבריאות. אחרי שבמהלך השבת לא פרסם המשרד עדכונים בנוגע למספר הנדבקים החדשים, פורסם אמש כי 294 חולי קורונה אובחנו מאז שלשום בערב. אדם נוסף נפטר. מספר המונשמים ירד בשניים והוא עומד על 27 מאושפזים.

 

מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 4,668 בני אדם. עד כה נפטרו בישראל 305 בני אדם. שלשום אובחנו 307 חולים - שיא ליום אחד מאז אפריל.

מתחם היבדק וסע לבדיקות קורונה בתל אביב (צילום: ניצן דרור)
(צילום: ניצן דרור)
 

שלשום בוצעו 12,765 בדיקות, מספר נמוך לעומת הימים הקודמים, אבל בכל זאת נשבר כאמור שיא הנדבקים מאז אפריל. שלשום ב-2.4% מהבדיקות התקבלו תוצאות חיוביות.

 

אתמול נערכו רק 5,032 בדיקות ו-2.8% מהן היו חיוביות. מדובר באחוז גבוה בהרבה מהנתונים בחודש שעבר.

מתחם היבדק וסע לבדיקות קורונה בתל אביב (צילום: ניצן דרור)
מתחם היבדק וסע בתל אביב(צילום: ניצן דרור)
 

מאז שלשום בערב אובחנו בירושלים 41 חולי קורונה חדשים, בתל אביב 28, בבני ברק 26, בבאר שבע 18, בבת ים 14, בפתח תקווה 13, בחיפה 9, באשדוד 7 ובאלעד 7.

 

בשבוע האחרון אובחנו בישראל 1,646 חולי קורונה חדשים, יותר מכל המאובחנים בחודש מאי.

 

16 דיירים חולים אובחנו בבית אבות בירושלים

היום יכונס דיון רב משתתפים שבו ימסור ראש המל"ל תמונת מצב עדכנית. מנכ"לי משרדי הממשלה ישקלו צעדים למניעת התפשטות הקורונה ובהם העלאת הקנס על אי-עטיית מסכות. הקנס עומד כיום על 200 שקלים. כמו כן יש כוונה להגביר את האכיפה בצורה משמעותית ולשפר את מערכות האיתור וקטיעת שרשראות ההדבקה. שלשום הוחלט לתגבר את המערך האפידמיולוגי ב-300 מתחקרים נוספים.

 

במהלך כל סוף השבוע התקיימו התייעצויות באשר לדרכי הטיפול. היום תתקיים ישיבת ממשלה ומיד אחריה הדיון המיוחד והערכת מצב בראשות ראש המל"ל ומנכ"לי המשרדים. בין היתר ישתתפו בדיון מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס חזי לוי, וכן מנכ"לי משרד האוצר, הפנים וביטחון הפנים, וכן ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן. מחר בבוקר יתכנס קבינט הקורונה בראשות ראש הממשלה.

 

בין החולים שאובחנו מאז שישי בערב 16 דיירים בבית האבות עידן הזהב בשכונת קטמונים בירושלים, מהם 12 דיירים סיעודיים ושני תשושים שהועברו לטיפול בבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בעיר. שני דיירים תשושים נוספים הועברו לבידוד בבית האבות בתיאום עם הרופאה המחוזית. הודעה נמסרה למשפחותיהם. בנוסף, שני עובדים זרים, מטפלים במחלקה הסיעודית, נמצאו חיוביים והושארו בבידוד בבית. מחר עתידים הדיירים והמטפלים לעבור סבב בדיקות קורונה נוסף.

בית אבות
בית האבות "עידן הזהב" בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
    

הבדיקות לדיירים התבצעו לאחר שדייר שפונה לבית החולים לפני כשבוע לא חש בטוב. כשמצבו התייצב והוא ביקש לחזור לבית האבות, הוא התבקש לעבור בדיקת קורונה על פי פרוטוקול בית האבות ונמצא חיובי. לכן הוחלט לבצע בדיקות לכל 104 הדיירים ולאנשי הצוות. מבית האבות נמסר כי ייתכן שמקור ההידבקות הוא משני העובדים הזרים במחלקה שנמצאו חיוביים אך הם היו ללא תסמינים ובבדיקה שעברו לפני כחודשיים היו שליליים.

 

 
"מיד אחרי שעודכנו על החולה הראשון תיאמנו עם מד"א בדיקת קורונה לכל הדיירים והצוות, והתחלנו בפעולות חיטוי של הבית והמשטחים שנמשכו גם במהלך השבת", סיפר אמש עמירם בן עמרם-סגרה, מנכ"ל בית האבות עידן הזהב. לדבריו, "המחלקה הסיעודית נכנסה כולה לבידוד. המצב מתסכל כי הקפדנו מאוד על הנהלים וההנחיות. רק אחרי יום העצמאות אפשרנו ביקורי משפחות של נציג אחד לכל מטופל, ובשבוע שעבר אפשרנו שני מבקרים, ועכשיו נאלצנו להפסיק מיידית את ביקורי המשפחות. אנחנו מקפידים לעדכן אותן מידי יום".
 
בתוך כך, לאחר שמספר החולים בקריית יערים (טלזסטון) עלה לשישה, המועצה המקומית פרסמה אמש הודעה בה נמסר: "כחלק מצעדי מנע, ממחר כל מי שיש אצלו בבית בן משפחה בבידוד, לא מורשה להיכנס למוסדות החינוך ולבתי הכנסת".
 

עשרות דו"חות חולקו לאוהדים מחוץ לבלומפילד 

על רקע הנחיות הממשלה להגברת האכיפה, מרכז השלטון המקומי יסמיך את הפקחים העירוניים לאכוף את "התו הסגול" בבתי העסק, ו-2,778 פקחים עירוניים יעברו קורס מזורז ויצטרפו לכוחות האכיפה.

 

במסגרת תקנות שעת חירום ובהתאם לחוק רישוי עסקים, פקחי הרשויות המקומיות רשאים לבצע פיקוח על עמידה בתנאי תו סגול ולהטיל קנסות מנהליים במקרה של הפרת התנאים. עם חידוש התקנות השבוע נקבע כי על הרשויות המקומיות לבצע הכשרה של כלל הפקחים העובדים ברשויות המקומיות.

 

מרכז השלטון המקומי בשיתוף עם איגוד רישוי עסקים בשלטון המקומי גיבשו תוכנית הכשרה מזורזת של 14 שעות המועברות בזום, עם מבחן מקוון, במסגרתן ילמדו הפקחים איך לאכוף את עבירות הקורונה בעסקים. התקנות עוסקות בין היתר בכמות היושבים בחדר, אכיפת המרחק, מדידת חום ורישום הנכנסים. המטרה היא שהפקחים יוכשרו עד לסוף השבוע.

בתוך כך, המשטרה ממשיכה בפעולות אכיפה נגד מפירי התקנות ובמוצאי שבת חילקה עשרות דו"חות לאוהדים מחוץ לאצטדיון בלומפילד ביפו בגין אי-עטיית מסכות במרחב הציבורי. 
 

במקביל, אתמול התגלו ברשות הפלסטינית 108 חולים פלסטינים - מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר ברשות מאז פרוץ הנגיף. בארבעת הימים האחרונים התגלו 269 חולים בגדה המערבית. מספר הנדבקים הפלסטינים המאומתים בגדה ובעזה ובמזרח ירושלים מתחילת ההתפרצות בחודש מרץ עומד על 979 איש.

 

דו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של צה"ל שפורסם מוקדם יותר התריע כי "מדינת ישראל נכנסת בימים אלו לגל שני של תחלואת קורונה השונה במאפייניו מהגל הראשון אך לא פחות בחומרתו".

 

בדו"ח צוין כי במהלך השבועות האחרונים עולה מספר הנדבקים החדשים בישראל בקורונה באופן עקבי. בשבוע של ה-21-15 במאי מספר הנדבקים הממוצע שנתגלו מדי יום עמד על 16 נדבקים חדשים, וכיום, כעבור ארבעה שבועות, אנו עומדים על ממוצע יומי של כ-200 נדבקים חדשים. מחברי הדו"ח מציינים כי אם לא ינקטו פעולות כלשהן וקצב הגידול הנוכחי לא יקטן משמעותית - כלומר יישאר בטווח של 4% עד 8% ליום, אזי בעוד כחודש מספר הנדבקים החדשים היומי יעמוד על מעל 1,000 ומספר הנפטרים הכולל יגיע למאות רבות.


פורסם לראשונה 20/06/2020 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור
מתחם היבדק וסע בתל אביב
צילום: ניצן דרור
מומלצים