שתף קטע נבחר

טראמפ בעצרת ראשונה מתחילת המגפה: "ביקשתי להפחית את הבדיקות"

שעות אחרי שנודע כי 6 מאנשי הקמפיין שלו שעזרו לארגן את העצרת באוקלהומה נדבקו בקורונה, שיבח טראמפ את הקהל – הקטן מהצפוי – שבא לחגוג איתו שם למרות הנגיף: "אתם גיבורים". הוא הצהיר כי ביקש להפחית את הבדיקות כדי לא לגלות עוד חולים, הבית הלבן: "הוא התבדח". על מפגינים נגד גזענות אמר: "אספסוף שמנסה להשחית את ההיסטוריה שלנו"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ערך הלילה (א') עצרת בחירות ראשונה מזה 110 ימים, ובמהלכה שיבח את תומכיו – שאותם כינה "גיבורים" – על שהגיעו אליה. "אתם לוחמים. הרוב הדומם חזק מאי פעם", אמר הנשיא לאלפים שהתכנסו הלילה באולם בטולסה שבאוקלהומה. בעצרת הוא תקף את המפגינים נגד הגזענות ונגד האלימות המשטרתית, וגם את יריביו הדמוקרטים.

 

ארה"ב בוחרת 2020 – סיקור נרחב ב-ynet:

סקר בחירות בארה"ב: ביידן מוביל על טראמפ ב-13%

5 חודשים לקרב טראמפ-ביידן: כאוס בחירות בג'ורג'יה

המועמד הדמוקרטי: "טראמפ מלבה את אש השנאה"

 

דונלד טראמפ עצרת קמפיין בחירות טולסה אוקלהומה (צילום: AP)
"אתם לוחמים". טראמפ בעצרת(צילום: AP)

מאות מתומכי הנשיא המתינו בתור בכניסה לאולם שעות לפני העצרת, שהתקיימה באולם סגור בן 19 אלף מושבים. בקמפיין של טראמפ אמרו בימים האחרונים שהביקוש לכרטיסים אדיר וכי הם צופים שכ-100 אלף איש יגיעו לתמוך בנשיא מחוץ לאולם, אבל הקהל שהגיע לבסוף היה קטן בהרבה מהצפוי, וכיסאות רבים נותרו ריקים.

 

טראמפ קיווה לנצל את העצרת הלילה כדי לצבור מומנטום לקמפיין שלו, לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו ב-3 בנובמבר. בשבועות האחרונים הורע מאוד מצבו של טראמפ בסקרים, ולפחות במישור הארצי הוא נמצא כעת בפיגור דו-ספרתי אחרי מועמד הדמוקרטים ג'ו ביידן. העובדה שהקהל באולם היה קטן מהצפוי תמנע ממנו לעת עתה את היכולת לטעון שיש התלהבות ומרץ בקרב בוחריו. במהלך הנאום הלילה, שלא כהרגלו, רמז טראמפ כי גם בעיניו-שלו לא מדובר בנאומו הטוב ביותר: "עד עכשיו הלילה אני ממוצע", אמר.

 

בנאומו באירוע האשים טראמפ מפגינים נגד הגזענות וטען שהם מנעו מתומכיו למלא את האולם, אם כי כתבים בשטח דיווחו שלא ראו ניסיון כלשהו של מפגינים כאלה להקשות את כניסת התומכים של טראמפ. "היו כמה אנשים רעים מאוד בחוץ, הם עשו דברים רעים", אמר הנשיא. הוא כינה את המפגינים בריונים ולעג לסיקור המחאה על מותו של ג'ורג' פלויד בתקשורת. "אמריקנים צפו ברדיקלים מהשמאל שורפים בניינים, בוזזים עסקים, הורסים רכוש פרטי ופוצעים מאות שוטרים, פוצעים אלפים, ושמעו דיווחים, פייק ניוז, שאומרים 'איזו (מחאה) יפה זו הייתה'", אמר הנשיא.

דונלד טראמפ עצרת קמפיין בחירות טולסה אוקלהומה (צילום: AP)
קהל קטן מהצפוי. העצרת בטולסה(צילום: AP)

בצל המהומות שלהן גרם רצח ג'ורג' פלויד הזהיר הלילה טראמפ כי הדמוקרטים מבקשים למחוק את המורשת האמריקנית. הוא הזכיר את הפגיעה של מפגינים נגד הגזענות בפסלים של אישים המזוהים עם תמיכה בעבדות ובאפליית שחורים. "האספסוף הסהרורי מהשמאל מנסה להשחית את ההיסטוריה שלנו, לחלל את המונומנטים היפים שלנו, להרוס את הפסלים שלנו, להעניש, לבטל ולרדוף את כל מי שלא מסכים לדרישתם לשליטה מוחלטת", הוא אמר.

 

הנשיא האמריקני אמר גם שיש צורך לחוקק חוק נגד ביזוי הדגל האמריקני. "שמענו על הקיצונים מהשמאל בפורטלנד, אורגון, שעקרו פסל של ג'ורג' וושינגטון, עטפו אותו בדגל ארה"ב והציתו את הדגל. דמוקרטים!", אמר הנשיא. "אנחנו צריכים לחוקק חוק שלפיו אם אתה שורף את הדגל האמריקני, אתה הולך לכלא לשנה".

 

בלי מסכות, בלי ריחוק חברתי

בעצרת התייחס טראמפ גם ל"נגיף הסיני", כפי שהוא מכנה את נגיף הקורונה, וטען שניצח את המגפה, אף שהיא גרמה כבר למותם של כ-120 אלף אמריקנים. "עשיתי עם זה עבודה פנומנלית!", הוא התעקש. טראמפ אמר את הדברים שעות אחדות אחרי שנודע כי שישה עובדים בקמפיין הבחירות שלו שעזרו לארגן את העצרת באוקלהומה נדבקו בנגיף, גילוי שלא מנע ממנו לערוך את העצרת. הוא טען כי המגבלות שהטיל על תיירים מסין ומאירופה לפני חודשים אחדים סייעו להציל את חייהם של מאות אלפים וכי התקשורת לא נתנה לו קרדיט על כך.

דונלד טראמפ עצרת קמפיין בחירות טולסה אוקלהומה (צילום: AP)
(צילום: AP)

באוקלהומה, המדינה שאירחה את העצרת הלילה, דווחה בימים האחרונים עלייה בנדבקים בקורונה, ורשויות הבריאות במדינה הזהירו כי מי שיגיע לעצרת של טראמפ מגביר את הסיכון שיידבק. וויל וויליאמס בן ה-46, אחד מבאי העצרת, אמר הלילה: "אני לא מודאג מזה. אני חושב שהרוב זה תרמית". וויליאמס, שלא עטה מסכה, שאל מדוע הדמוקרטים אינם מודאגים יותר מאנשים שמתים משימוש בסמים.

 

בנאומו הלילה אמר טראמפ כי הורה להאט את קצב בדיקות הקורונה והוסיף שמדובר ב"חרב פיפיות" שהובילה לגילוי של מקרים נוספים. לדבריו, ארה"ב ערכה 25 מיליון בדיקות, הרבה יותר ממדינות אחרות. "כשאתה עושה בדיקות בהיקף כזה, אתה תמצא מקרים נוספים. אז אמרתי לאנשיי, בבקשה הפחיתו את הבדיקות", הוא אמר. גורם בבית הלבן טען אחר כך כי טראמפ רק התבדח בנוגע להפחתת הבדיקות. "ברור שהוא צחק. אנחנו מובילים את העולם בבדיקות", אמר הגורם.

 

 

רבים בקהל חבשו כובעים ולבשו חולצות עם הסיסמה המפורסמת של טראמפ מהבחירות הקודמות: "להחזיר את אמריקה לגדולתה". רק מעטים מאוד עטו מסכות, ואיש כמעט לא שמר על כללי הריחוק החברתי. טראמפ בן ה-74 התעקש בעצרת כי מצבו הבריאותי טוב, כשברקע הטקס שבו נראה לאחרונה מגלה סימני עייפות. "אודיע לכם אם משהו לא בסדר", הוא אמר.

 

בנאומו תקף טראמפ את יריבו הדמוקרטי בבחירות לנשיאות ג'ו ביידן וכינה אותו "בובה חסרת אונים של השמאל הקיצוני". הוא הצהיר: "בעוד חמישה חודשים אנחנו הולכים להביס את ג'ו ביידן המנומנם". ביידן עצמו הגיב לנאום, וקרא בטוויטר להגביר את הבדיקות.

 

 

עימותים בעצרת, רעידת אדמה אחריה

לפני צאתו לאוקלהומה אתמול הזהיר טראמפ את מי שמתכנן להפגין נגדו שם ולנהוג באלימות. "מפגינים, אנרכיסטים, מתסיסים, בוזזים או אנשים בזויים שיגיעו לאוקלהומה – בבקשה תבינו שלא יתייחסו אליכם כמו בניו יורק, סיאטל או מיניאפוליס. זו תהיה מערכה שונה מאוד!", צייץ הנשיא בטוויטר.

 

מחוץ לאולם העצרת נרשמו הלילה עימותים בין כ-30 מפגינים נגד הגזענות המשתייכים לתנועת Black Lives Matter לבין תומכים של טראמפ שחיכו להיכנס. כשהעימותים האלה ברקע טען טראמפ בנאומו שאם לא ייבחר לכהונה נוספת, כל האמריקנים יסבלו מ"הכאוס שאתם רואים בערים שלנו שמנוהלות על-ידי דמוקרטים. כשאתם רואים את ההזויים האלה ברחובות, לעזאזל, נחמד שיש כלי נשק". הוא גם הבטיח להגן על זכותם של האמריקנים לשאת נשק: "האנשים שלנו אפילו לא קרובים להיות אלימים, אבל אם הם יהיו כאלה יום אחד, זה יהיה יום נורא, נורא, לצד השני".

דונלד טראמפ עצרת קמפיין בחירות טולסה אוקלהומה (צילום: AP)
עם כובעים, בלי מסכות. תומכי טראמפ בעצרת(צילום: AP)

ברחבי טולסה ניהלו הלילה מפגינים נגד הגזענות קרבות-צעקות עם תומכי טראמפ, שענו להם: "לחיים של כל אחד יש ערך", בתגובה על הסיסמה נגד אפליית שחורים "לחיי שחורים יש ערך". אחד מתומכי טראמפ ריסס גז פלפל על מפגינים נגד הגזענות. במהלך העצרת נראתה בחוץ קבוצה קטנה של גברים חמושים, ואחד מהם סיפר לכתבים שהוא וחבריו הגיעו למקום למקרה שמפגינים מתנועת השמאל "אנטיפה" ינהגו באלימות. מדובר בתנועה שטראמפ הכריז לאחרונה כי הוא רוצה להכריז עליה כארגון טרור.

 

אם לא די במתח בין המפגינים בחוץ, מעט אחרי העצרת פקדה את צפון אוקלהומה רעידת אדמה בעוצמה 4.2, והיא הורגשה גם בחלקים מטולסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים