שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי

  מסתמן מחסור בחיסוני שפעת: הקופות יקבלו רק כמחצית ממה שהזמינו

  קופות החולים הזמינו השנה מעל שלושה מיליון חיסונים לשפעת תוך הערכה שבשל הקורונה הביקוש לחיסון יגבר. בפועל אושרו רק כמחצית מהכמות. כל חיסון יכיל הגנה מפני 4 תתי הזנים השכיחים שנקבעו על ידי ארגון הבריאות העולמי

   

   

   

   

  נלחמים באחת ומתכוננים לעוד אחת: בצל מגפת הקורונה והחשש מפני גל הדבקה קשה בחורף הקרוב, החלו קופות החולים להצטייד בכמות שיא של חיסוני שפעת, ובניסיונות לרכוש מנות נוספות במידת הצורך. אולם בשל הבהלה העולמית לחיסון, לעת עתה - רק כמחצית מהכמות שהוזמנה על-ידי הקופות תגיע לישראל.

   

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  כמדי שנה, מסיימות הקופות את רכש תרכיבי החיסונים לפני הקיץ, לאחר שארגון הבריאות העולמי קובע את הרכב הזנים שיימצאו בחיסונים. ההרכב נקבע על סמך התחלואה האחרונה בחצי הכדור הדרומי המקדים את החורף בארצנו, ועל פי הזנים שנמצאו בחורף האחרון בשאר העולם.

   

  עוד על נזקי השפעת:

  שפעת קטלנית: כך היא גורמת לקריסת מערכות ומוות – שלב אחר שלב

  דו"ח משרד הבריאות: "השפעת השנה הקשה ביותר זה עשור"

   

  השנה, בצל החשש מגל תחלואת קורונה קשה ביותר בחורף הקרוב, ועל רקע הציפייה שרבים יבקשו להתחסן נגד שפעת, רכשו הקופות מספרי שיא של תרכיבים, הרבה מעל לאלה שנרכשו בשנים קודמות. מאחר שהחיסון השנה יגיע בסבבים, בשל האיחור בייצורו, תחילה יחוסנו קבוצות סיכון ובהן תינוקות וילדים, קשישים, מדוכאי חיסון, נשים בהיריון וצוותי רפואה. לאחר תום הסבב הזה, תחוסן שאר האוכלוסייה.

   

  בשל מחסור עולמי בייצור החיסונים, אישרו היצרניות לקופות החולים רק כמחצית מכמות החיסונים שהוזמנה. כך למשל, בשירותי בריאות כללית הוזמנו 2 מיליון חיסונים, כפול מהשנה שעברה. בינתיים, אישרו ספקיות החיסונים אספקה של 1.2 מיליון חיסונים בלבד, אולם בקופה מקווים שיצליחו לרכוש 800 אלף נוספים.

   

  מכבי שירותי בריאות הזמינו 1.2 מיליון חיסונים גם כן, אולם נכון לעכשיו אושרו הגעתם של 600 אלף בלבד. בקופת לאומית לאומית הוזמנו 250 אלף חיסונים, אולם אושרו רק 120 אלף, כמספר המתחסנים בקופה אשתקד. במאוחדת הוזמנו חצי מיליון חיסונים, אולם בשלב זה אושרה אספקת 320 אלף מנות בלבד.

   

  מהי החשיבות הרבה של חיסוני השפעת, מה הם מכילים ולמה כבר בתחילת הקיץ החלה ההצטיידות בחיסונים?

   

  חיסון נגד שפעת (צילום: שאול גולן)
  חיסון נגד שפעת. נערכים לפני תחילת החורף(צילום: שאול גולן)

   

  איך מיוצרים חיסוני השפעת?

  נגיפי השפעת מוזרקים אל תוך מיליוני ביצים שם הם מתרבים ונשאבים. הזריקה מכילה חלקיקי נגיפי שפעת מומתים, המוזרקים לגוף ומעוררים יצירת נוגדנים נגדם. התרסיס לאף מכיל נגיפי שפעת מוחלשים, שאינם מסוגלים לגרום למחלה, אך מעוררים את מערכת החיסון ליצור נוגדנים נגדה.

   

  האם החיסון יכול לגרום למחלה?

  החיסון אינו מכיל נגיף, אלא רכיב של המטען הגנטי של נגיף מומת, שאין ביכולתו לגרום למחלה כלשהי. תופעות הלוואי השכיחות של הזריקה הן אודם או כאב מקומי קל באזור ההזרקה החולף תוך מספר שעות עד יומיים, חום החולף מאליו בתוך כיממה (זוהי אינה מחלה), או כאב ראש קל.

   

  מי יקבל את החיסון ראשון?

  קופות החולים יחסנו תחילה את האוכלוסיות בסיכון למחלה קשה: כל מי שמעל גיל 65, לחולים בכל גיל הסובלים ממחלות כרוניות, לנוטלי סטרואידים באופן קבוע, לחולי ריאות, מדוכאי חיסון, נשים בהיריון ולילדים בני 6 חודשים ועד 5 שנים.

   

  מי אינו יכול להתחסן?

  תינוקות מתחת לגיל חצי שנה, מי שסובל מחום גבוה עד 24 שעות לאחר חלוף החום. מי שסובל מאלרגיה לביצים רשאי להתחסן ללא חשש.

   

  האם נשים בהיריון צריכות להתחסן?

  בהחלט, ואף מומלץ. בשנים האחרונות דווחו בישראל מספר מקרי מוות טראגיים של נשים בהיריון שנדבקו בשפעת. החיסון מגן לא רק על האישה, אלא גם על התינוק אותו היא עומדת ללדת. על נשים בהיריון להתחסן לשפעת במהלך ההיריון או לפניו. נשים שילדו וטרם חוסנו, צריכות לקבל את החיסון לשפעת לפני השחרור מבית החולים. ניתן להתחסן גם לאחר השחרור ובמהלך תקופת ההנקה.

    

  בשנה שעבר התחסנו והפכנו חולים בגלל הזריקה. אז אנחנו חוששים

  החיסון אינו גורם למחלה אלא מגן בפני הנגיפים הקטלניים של שפעת. מחלה לאחר חיסון נגרמת לרוב על ידי נגיפים או חיידקים ואין לה כל קשר לחיסון עצמו. מדובר בצירוף מקרים בלבד.

   

  עד כמה יעיל חיסון?

  יעילות חיסוני השפעת מגיעה ל-70 עד 100% הגנה. הוכח שהחיסונים לא רק מגינים בפני תמותה, אלא מונעים אשפוזים וסיבוכים האופייניים במיוחד לקבוצות סיכון ובהם תינוקות, קשישים, חולים כרוניים, חולים מדוכאי חיסון, חולי לב, סוכרת, סרטן, חולים תחת טיפול בסטרואידים וכמובן – גם בילדים ומבוגרים בריאים.

   

  תוך כמה זמן מתחיל לפעול החיסון?

  הדבר משתנה מאדם לאדם, לרוב מתחיל החיסון להשפיע בתוך כשבועיים עד שלושה שבועות.

   

  האם חיסוני השפעת מכילים את החומר המשמר "תימרוסל" שנחשב בעבר כמזיק?

  לא. חיסוני השפעת אינם מכילים לא תימרוסל ולא חומרים משמרים אחרים.

   

  קיבלתי חיסון בשנה שעברה, האם עדיין צריך להתחסן?

  כן. כאמור, החיסונים מגינים במשך שנה בלבד. לכן יש להתחסן מדי שנה מחדש.

   

  חיסון (צילום: shutterstock)
  חיסון לשפעת כל שנה מחדש. גם לילדים(צילום: shutterstock)

   

  האם ילדי בתי הספר יקבלו את החיסון לשפעת?

  בהחלט: החיסון ניתן בתחילה לתלמידי כיתות ב' ובשנתיים האחרונות גם לתלמידי ג' ו-ד'. בשנה הבאה אמור מתן החיסון להתרחב גם לתלמידי כיתה ה'. עם זאת, בשל מחסור חמור באחיות בתי ספר, התלמידים מקבלים בדרך כלל את חיסוני השפעת באיחור ניכר, ומבצע חיסוני בתי הספר מושלם לרוב רק סמוך לחודש ינואר.

   

  איזה חיסון נוסף חשוב לקבל לקראת החורף?

  ארגוני הבריאות בעולם ממליצים גם על קבלת החיסון לדלקת ריאות. חיסון זה ניתן בטיפת חלב כחלק מחיסוני השגרה לתינוקות, אולם הוא מומלץ גם למבוגרים מעל גיל 65, ולאלה מדוכאי חיסון. התרכיב מגן בפני הזנים השכיחים וקטלניים של חיידק הפנאומוקוק, אחד מגורמי התמותה הזיהומית המרכזיים בעולם. גם בהקשר לחיסון זה, כמו כל החיסונים, הוא כשלעצמו אינו מגן ב-100% בפני ההדבקה, ולפיכך ככך שיותר אנשים יתחסנו, כך יגדל מעטה ההגנה. החיסון שניתן למיליונים ברחבי העולם בשנים האחרונות, הוכיח שהוא מפחית משמעותית תחלואה ותמותה בתינוקות, ילדים מבוגרים וקשישים.

   

  האם צריך מרשם או הפניה כדי להתחסן?

  לא. החיסון בזריקה ניתן בכל קופות החולים אצל האחיות, ללא צורך במרשם וללא הפניה. כאמור, ילדים מעל גיל שנתיים (שאינם חולי אסתמה או דיכוי חיסוני) ומבוגרים יכולים לרכוש את החיסון בתרסיס "פלומיסט" דרך האף, ממנו הוזמנו כמויות מוגבלות על ידי הקופות.

    

  ומה לגבי החיסון לקורונה?

  על פי ההערכות, החיסונים הראשונים צפויים להשתחרר לקראת סוף אוקטובר הקרוב, אם יסתיימו כל שלבי הניסויים האחרונים בהצלחה. ישראל חתמה על הסכם עם חברת "מודרנה" האמריקנית לאספקת תרכיבי חיסון בעלות של עשרות מיליוני שקלים, והמשלוח הראשון שיגיע יינתן לאוכלוסייה בסיכון הגבוה ביותר לתחלואה קשה – קשישים, ואלה הסובלים ממחלות רקע הכוללות מחלות לב, ריאות, יתר לחץ דם, סוכרת, כשל חיסוני והשמנת יתר.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסון. גם לשפעת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים