שתף קטע נבחר

בואו לשתות קפה עם לוחמים ששרתו בלבנון

במטרה להקים כפר נופש פעיל להלומי הקרב ומשפחותיהם שירכז את הנושא הטיפולי, אבחוני, שיקומי בהם. מתקיים בימים אלו משט מיוחד של עמותת "מרכז ארז", שיעגון בחופי הארץ, יאפשר שיחה על כוס קפה שחור "של לוחמים", ויסייע בהעלאת המודעות לצורך בטיפול באלו שלחמו למען כולנו

במסגרת חודש העלאת המודעות לפוסט טראומה, התארגן לו משט מראש הנקרה ועד לחוף זיקים בדרום. אל המשט יוצאים שני אנשים מיוחדים: רון הקהל ואבי מאיר, שהחליטו לקום ולעשות מעשה כדי לעורר מודעות בקרב הציבור. במהלך המשט יהיו עצירות לאורך חופי הארץ הקסומים ובעצירות אלו הלוחמים ישתו "קפה של לוחמים". מי שהיה ושירת בלבנון מכיר את הנושא הזה מקרוב.

 

במהלך תקופת הסגר הקורונה קמה לה קבוצה בפייסבוק של לוחמי מוצבי לבנון, קבוצה שמונה כ- 36,000 חיילים ששהו במוצבי דרום לבנון בשנים 82-2000. זו הפכה להיות מסורת של הקבוצה שלא מתחילים את היום ללא "הקפה של רון". לאט לאט התחילו החבר'ה להשיב לו בתגובות בצילומי כוסות.

 

כל צוות שכיבד את עצמו החזיק פק"ל קפה, וצוותים מסויימים אף החזיקו מגוון גדול ומיוחד של סוגי קפה והפגינו בקיאות ברזי הכנת הקפה ותערובותיהם. הקפה הפך להווי היומיומי של הלוחמים, כמו בשבטי לוחמים עתיקים המתכנסים להם לעת ערב, הקפה היה מוגש, וסיכומי היום וההחלטות ליום שלמחרת היו עולים לדיון. כך גם בצוותי לוחמים, התחושה של הביחד, של החברותא, שם באמת נרכשו להם ערכי הרעות, החברות ואחוות הלוחמים, "שם גילינו את אחינו לנשק", מספרים הלוחמים.

 

אבי מאיר ורון הקהל (צילום: יואל גאל דור)
אבי מאיר ורון הקהל(צילום: יואל גאל דור)
 

 

את המשט מובילה עמותת "מרכז עוז" שהוקמה לאחר מערכת צוק איתן. העמותה בימים אלו משנה את שמה לעמותת "מרכז ארז" להנצחתו של סגן ארז שטרק ז"ל, שכתב את השיר "שום דבר לא יפגע בי" ששרה "כנסיית השכל", ונהרג באסון המסוקים.

 

אלפי הלומים שלא מוכרים למערכת

ארז שירת בלבנון כקשר"ג רכס עלי טאהר ואושרית שטרק הראל, אחותו של ארז, נכנסה לאחרונה לתפקיד מנהלת העמותה. העמותה הוקמה במטרה להקים כפר נופש פעיל להלומי הקרב ומשפחותיהם ושירכז את הנושא הטיפולי, אבחוני, שיקומי בהם. קיים צורך אמיתי במרכז שכזה בשל מצבם הנפשי של הלוחמים, גם ובעיקר כעבור 20 שנים. הלוחמים ששירתו והגנו על אזרחי מדינתנו, שעשו זאת באהבה למען מדינתם מתוך ערכים אמיתיים ואידיאולוגיים ושהיום מעלים צורך אמיתי לקבל מהמדינה הכרה והוקרה על פעילותם המבצעית מחוץ לגבולות המדינה, בדמות טיפול, אבחון ושיקום הלומי הקרב ומשפחותיהם.

 

"קיימים אלפי הלומים שאינם מוכרים על ידי המערכת שמתמודדים עם חיים לא פשוטים ושזקוקים לטיפול ושיקום, הם ובני משפחותיהם", מספרים אנשי העמותה. "אנחנו בעמותה רואים את טובת ההלומים אל מול עינינו באופן תמידי ופועלים לילות כימים להעלאת המודעות בנפגעי פוסט הטראומה. עד להקמת המרכז אנחנו מקשרים בין מטפלים שמבקשים לטפל בהלומי הקרב בהתנדבות מלאה לבין הלומי קרב עצמם. אנחנו עוזרים, מקשיבים, מפנים לגורמים הרלוונטים לפי צורכי ההלום וכל שביכולתינו לתת באמצעינו הנוכחיים ועד להקמת המרכז".

 

"נשמח שתגיעו לשתות קפה עם לוחמים, לשמוע סיפורים, וזאת כמובן על פי הנחיות משרד הבריאות בהתאם לתקופה", מסכמים אנשי העמותה, ופונים בבקשה לממשלת ישראל: "בהזדמנות זו אנו פונים אל ממשלת ישראל ומבקשים את עזרתה בבניית המרכז למען המטרה הכל כך חשובה הזו ויותר מכל, למען עתיד ילדינו והדורות הבאים".

 

  • זמני המשט והעגינה:
  • 23.6 שלישי - ת''א, חוף גורדון
  • 24.6 רביעי - ראשל״צ, חוף הנכים
  • 25.6 חמישי - חוף זיקים.

 

  • ניתן לתרום לפעילות העמותה על פי הפרטים הבאים: עמותת "מרכז עוז", בנק- מרכנתיל דיסקונט, סניף 742, חשבון מס' 80376853

 

  • ניתן לרכוש חולצת משט בעלות של 50 שקלים, כל ההכנסות לטובת פעילויות העמותה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים