שתף קטע נבחר

"חוקי הקנאביס" אושרו בכנסת בקריאה טרומית

הצעת החוק שהגישה ח"כ השכל לאי-הפללת צרכני קנאביס לשימוש עצמי עברה בקריאה טרומית, כמו גם הצעת חוק הלגליזציה שהגיש ח"כ שפע. במפלגות החרדיות הסתייגו, ויו"ר הקואליציה זוהר פעל מול החרדים כדי שלא ייכנסו להצביע - והחוק עבר בתמיכת האופוזיציה

אילוס אילוסטרציה קנאביס מריחואנה (צילום: shutterstock)
קנאביס. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הצעת החוק לאי-הפללת צרכני הקנאביס בשימוש לצריכה עצמית עברה היום (רביעי) בקריאה טרומית במליאת הכנסת. 61 תמכו בהצעה ו-11 התנגדו. את ההצעה הגישה ח"כ שרן השכל (הליכוד). גם הצעת החוק שהגיש ח"כ רם שפע (כחול לבן), להסדרת שוק קנאביס חוקי (לגליזציה), עברה בקריאה טרומית. 53 תמכו בהצעה, 12 התנגדו, ומצביע אחד נמנע.

 

לקראת ההצבעה על "חוק הקנאביס" התעוררו קשיים בקואליציה. במפלגות החרדיות הסתייגו מהחוק שאושר השבוע בוועדת השרים לחקיקה. יו"ר הקואליציה מיקי זוהר פעל מול החרדים כדי שהחוק אכן יעלה להצבעה, והחרדים ואיתם יו"ר הבית היהודי רפי פרץ לא ייכנסו להצביע. 

 

קנאביס חוקי? מתי זה יקרה? ומה המכשולים? מורה נבוכים

 

מיקי זוהר  (צילום: אלכס קולומויסקי )
מיקי זוהר פעל לכך שהחוק יעלה בכל זאת(צילום: אלכס קולומויסקי )
 

ליצמן ומאחוריו גפני בכנסת  (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
ליצמן ומאחוריו גפני בכנסת (צילום: יואב דודקביץ')

הצעות החוק של חברי הכנסת השכל ושפע עוסקות כאמור באי-הפללה של צרכני קנאביס לשימוש עצמי, לראשונה באמצעות חקיקה. על פי הצעת החוק הראשונה שהגישה ח"כ השכל, החזקת קנאביס עד 50 גרם תיחשב כשימוש עצמי וכעבירה מנהלית ולא פלילית. המשמעות היא שהעונש על עבירה זו יהיה קנס קל לכל היותר, ולא עד שלוש שנות מאסר כקבוע היום.

 

על פי הצעת החוק השנייה שהגיש ח"כ שפע, שמהותה היא למעשה לגליזציה, תתאפשר החזקה חוקית לחלוטין של קנאביס בכמות של עד 15 גרם לשימוש עצמי, כשהרכישה תותר מגיל 21 ובחנויות ייעודיות. 

 

ח"כ השכל ציינה כי "יש כאן בשורה אמיתית לציבור שוחרי החירות. הסדרת נושא הקנאביס לצריכה עצמית היא אחד הסמלים בקרב הדור שלי לחירותו של אדם לעשות בעצמו בחירות על גופו. זהו ביטוי לזכותו של אדם לפרטיותו ולצנעת חייו, ביטוי לזכותו לקיים את אורח חייו כרצונו כל עוד הוא לא פוגע באחר, וזאת ללא רדיפה משטרתית, מעצר או מיתוג כעבריין".

 

ח"כ שפע אמר: "ההצעה מבקשת להסדיר תחום שהיה פרוץ במשך עשרות שנים. בעיניי, בחלק מהפעמים ההתנגדות טמונה בחוסר הבנת המטרה. דווקא אני, כאיש חינוך וכיו"ר ועדת החינוך בכנסת, מבין מה קורה לנוער שלנו היום, ופוגש את הנוער שלנו היום, שחלק מהעובדה שהדבר לא-חוקי גורם לו לפעמים לרצות עוד יותר לצרוך קנאביס, ודרך אפליקציות מפוקפקות ליצור קשר עם גורמים עברייניים שמציעים להם לצרוך עוד דברים שאנחנו לא רוצים שהם יצרכו".

רם שפע ושרן השכל (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת, אבי מועלם)
חברי הכנסת רם שפע ושרן השכל(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת, אבי מועלם)

 

 

 

אילוסטרציה (shutterstock) (shutterstock)
אילוסטרציה(shutterstock)

השכל פעלה בעבר למען הסדרת נושא הקנאביס בישראל ובראיונות אחרונים אמרה כי בכוונתה לקדם את הליך החקיקה במהירות המרבית וכי הוא צפוי להגיע לסיומו תוך חודשים ספורים בלבד.

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב בטוויטר על הסיכום עם החרדים, ואמר כי "אם חלילה הצפת רחובות ישראל בסמים תתאפשר בחוק, זה יהיה באשמת המפלגות החרדיות. יש להם זכות וטו (ובכלל, ההסכם הקואליציוני קובע שלא יהיו חוקים שלא קשורים לקורונה בחצי השנה הראשונה שלא בהסכמה) והם היו צריכים להשתמש בו. חוק שימנע את חילול השבת בתחבורה הציבורית בתל אביב - אין. חוק גיור ממלכתי - אין. תקציב הישיבות - אין. לגליזציה - יש".

 

סמוטריץ' הוסיף: "מזל שהחרדים בקואליציה. מעניין מי מהרבנים או מועצות גדולי התורה סמך את ידו על החוק הזה".


פורסם לראשונה 24/06/2020 09:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים