שתף קטע נבחר

נתניהו: "איראן חייבת לצאת מסוריה"; גנץ: "חמאס ישלם על תוקפנות"

רה"מ החליפי ושר הביטחון התייחס לאיומי חמאס לפיהם הסיפוח יהווה "הכרזת מלחמה" בטקס סיום קורס טיס בחצרים. נתניהו: "כל מי שינסה לתקוף אותנו - מעמיד עצמו בסכנה גדולה שבעתיים". על המאבק בקורונה: "שרי הבריאות של ישראל ואיחוד האמירויות יכריזו על מאבק משותף בנגיף"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי השתתפו הערב (חמישי) בטקס סיום של קורס טיס 180 של חיל האוויר בבסיס חצרים. בדבריו הגיב גנץ לאיומי הזרוע הצבאית של חמאס, שלפיהם מהלך הסיפוח יהווה "הכרזת מלחמה": "אני מציע לראשי חמאס לזכור - אתם תהיו הראשונים לשלם על תוקפנותכם. צה"ל הוא הצבא החזק באזור, והמחיר על כל ניסיון פגיעה באזרחי ישראל יהיה כואב ועוצמתי".

 

גנץ התייחס גם לאיום האיראני: "לא נאפשר לאיים על גבולות ישראל, ונדאג שלאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני - שיפר את היציבות במזרח התיכון ובעולם כולו". הוא הוסיף: "בוגרים יקרים, זירת הקרב משתנה. המציאות מחייבת אותנו להתאים את עצמנו עם תוכנית רב-שנתית שתאפשר לכל הזרועות לעבוד כאגרוף, ותאפשר לאגרוף להכות באויבינו בכל הזדמנות וצורך".

 

 
מסדר כנפיים (צילום: רועי עידן )
בוגרי קורס הטיס(צילום: רועי עידן )

קודם לכן נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים - והתייחס גם הוא לנוכחות האיראנית בסוריה. "לפנינו שלושה אתגרים מרכזיים שאנו פועלים נגדם ללא הרף", אמר - והוסיף: "נוכחות איראן בסוריה. צבא איראן חייב לעזוב את סוריה; הניסיון של אויבינו לפתח טילים מדויקים בסוריה, בלבנון ובגזרות אחרות. לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. איראן ממשיכה לשקר לקהילה הבינלאומית. אני טוען זאת במשך שנים והיום גם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מבינה זאת.

 

"לפני שבועיים, סבא"א דיווחה שאיראן מגבירה את קצב העשרת האורניום שלה וממשיכה להפר את הסכם הגרעין עם המעצמות. אנחנו מתייחסים במלוא כובד הראש לאיומי ההשמדה של גורמים איראנים ופרו-איראנים כלפי ישראל. "כל מי שינסה לתקוף אותנו - מעמיד עצמו בסכנה גדולה שבעתיים. הפעולות שלנו נגד התוקפנות של איראן נועדה להגן על ישראל, אבל היא משרתת את האינטרס של האזור כולו".  הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי נאם גם הוא. בדבריו אמר: "צה"ל הוא הצבא הערכי והנקי שיש. צבא שחושב רק על דבר אחד על הגנת מדינת ישראל. הזמן קצר והמשימות רבות".

 

בהתייחסו למאבק בקורונה אמר ראש הממשלה כי הערב "יכריזו שרי הבריאות של איחוד האמירויות ומדינה ישראל על מאבק משותף. שיתוף הפעולה הזה יהיה בתחומי המחקר והפיתוח והטכנולוגיה, בתחומים שישפרו את הביטחון הבריאותי באזור כולו. זוהי תוצאה של מגעים ממושכים ואינטנסיביים בחודשים האחרונים. זה יביא ברכה לרבים באזורנו".

 

 

 
 

ריבלין לבוגרות הקורס: "בזכותכן ילדות חולמות חלומות"

40 בוגרים סיימו את הקורס המפרך, בהם שלוש נשים.  הטקס, שנערך בצל התפשטות נגיף הקורונה, התקיים בהשתתפות 250 בני אדם בסך הכול - בניגוד לאלפים רבים שלקחו חלק בטקסים קודמים. משפחות הבוגרים ישבו ב"קפסולות" כדי למנוע הדבקות ולכל בוגר ניתנה אפשרות להזמין עד שישה אורחים.

 

הנשיא ריבלין נאם ואמר: "דרך תובענית וארוכה עושים לוחמי צוותי חיל האוויר עד קבלת הכנפיים הנכספות. שלוש שנים מאתגרות ומפרכות עם התמודדות בלחצים פיזיים ומנטליים. על מגרש המסדרים עומדים היום עשרות בודדות של מופלאות ומופלאים - נבחרת מובחרת של ישראלים וישראליות. עברתם את כל המשוכות, נגעתם בתכול הרקיע, והוכחתם שעבורכם - גם השמיים הם לא הגבול. "מזל טוב לכם ומזל טוב לנו שאתם בנינו ובנותינו".

 

ריבלין הוסיף: "מדינת ישראל היא כבר לא יישוב הנתון בסכנת קיום יומיומיות, אך איננו שאננים.  אנו ערים לסכנות, אבל בוטחים ביכולתנו ובנצח ישראל. מכונות המלחמה השתנו - אבל הרוח לא. למוטת הכנפיים של חיל האוויר תפקיד מכריע בהתמודדות שלנו עם מבקשי רעתנו - בזירות קרובות ורחוקות, בפעולות נסתרות וגלויות".

 

"מכובדיי", המשיך הנשיא, "אלה לא ימי שגרה. ודאי דמיינתם קול תשואות עוצמתי שאנו שומעים כאן כל שנה מהיציעים - ואותו קול עוצמתי בהחלט מגיע לכם, אך ימי המאבק בקורונה מחייבים אותנו לעשות ככל שניתן להימנע מתחלואה ולהיאבק בזו המתרחבת בכל האמצעים העומדים לרשותנו. טובי המוחות שוקדי םעל המחקר, גדולי הרופאים שלנו נאבקים על כל חולה. זרועותינו - זרועות הביטחון - משולבות להגיש כל סיוע שדרוש כדי להרחיב את האיתור ולהגיש תחזיות". הנשיא פנה לנשים בוגרות הקורס: "צופות בכן עכשיו ילדות שבזכותכן חולמות חלומות. בזכות חלומות שכאלה נזכה לצבא חזק יותר, חכם יותר ומגוון יותר".

  

בדבריו ספד ריבלין גם למותו של יהודה וקסמן, אביו של נחשון וקסמן שנחטף ונרצח: "26 שנה אחרי שעצרנו את נשימתנו והתפללנו לסוף הטוב שלא הגיע - הוא הלך לעולמו. איש אמונה ושלום, חם, רגיש ואוהב אדם, שהקרקע נשמטה תחת רגליו".

 

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס למותו של יהודה וקסמן, וביקש להביע צער עמוק על פטירתו: "כולנו זוכרים את השבוע המטלטל ההוא, שבו גורלו של נחשון העסיק את המדינה כולה. יהודה ז"ל ואסתר, שתיבדל לחיים ארוכים, נשאו מאז את כאבם. אני שולח תנחומים מעומק הלב למשפחת וקסמן".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
גנץ ונתניהו
צילום: רועי עידן
מומלצים