שתף קטע נבחר

הטייס וחוקר השואה שהפך לסמל המחאה נגד נתניהו

הוא לחם ביום כיפור, צבר 8,000 שעות טיסה, הוביל משלחות צה"ל לפולין ואחרי שהשתחרר פרסם ספרים על השואה. תא"ל במיל' אמיר השכל (67), ממובילי מחאת היחידים נגד רה"מ - שמעצרו בסוף השבוע עורר סערה | פרופיל

 

 

מטייס לחוקר שואה - וכעת לאחד מסמלי המחאה נגד נתניהו: מעצרו ביום שישי של תת-אלוף במילואים אמיר השכל, כיוון שחסם לכאורה כבישים מול מעון ראש הממשלה, עורר תרעומת רבה - בטענה של חלק כי מדובר במעצר פוליטי. זהו האיש שמעצרו עשוי ללבות מחדש את מחאת "הדגלים השחורים", שפעיליה טוענים ל"שחיתות שלטונית" מצד נתניהו, וגם לחיכוך בממשלת האחדות, אחרי שראש הממשלה החלופי בני גנץ הצטרף לביקורת על מעצרו.

 

איפה השכל? כשהמשטרה מחבקת את הטעות | פרשנות

 

השכל בן ה-67 היה ראש להק כח אדם בחיל האוויר. הוא שירת בשלל תפקידים בכירים בחיל, ועד לשחרורו ב-2002 צבר 8,000 שעות טיסה. בין היתר היה מפקד טייסת הוקאי, מטוס של הבקרה האווירית, מפקד טייסת הרקולס ופיקד על שדה דב. הוא היה מיוזמי פרויקט "עדים במדים", במסגרתו יצאו אלפי אנשי צבא למסעות בפולין. השכל הדריך משלחות רבות כאלו.

אמיר השכל בבית המשפט (צילום: שלו שלום)
אמיר השכל בבית המשפט(צילום: שלו שלום)

אמיר השכל (צילום:  אבי רוקח)
טייס, חוקר שואה ופעיל מחאה. אמיר השכל(צילום: אבי רוקח)

אמיר השכל ()

לאחר שחרורו מצה"ל המשיך לעסוק בשואה והפך לחוקר בתחום. ספרו "הסוהר מבלוק 11" מספר את סיפורו של סוהר באשוויץ, שהגיע לישראל לאחר שסייע והציל עשרות אנשים וספג בארץ השפלות עד שמת משברון לב. ספר נוסף שכתב הוא "גיבורים רגילים", שמתמקד בחסידי אומות העולם ופועלם בגרמניה.

 

בשנים האחרונות השכל משתף בהפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בין היתר כחלק "ממחאת היחידים" - מוחים העומדים לבד בצמתים ונושאים שלטים עם סיסמאות נגד התנהלות ראש הממשלה. הוא תושב יבנה, ומדי שבוע הוא צועד לבד או עומד בצומת מרכזי בעיר, כשהוא אוחז בשלט וקורא להתפטרות נתניהו.

הפגנה מול בית משפט השלום במחאה על מעצרו של תא
הפגנה בירושלים בעקבות מעצרו של השכל(צילום: שלו שלום)

הפגנה מול בית משפט השלום במחאה על מעצרו של תא
(צילום: שלו שלום)

הפגנה מול בית רוה
(צילום: שלו שלום)

השכל השתתף גם בהפגנות בכיכר גורן בפתח תקווה, שעיקרן מחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה שיפעל נגד נתניהו. ב-2019 נאם באחת ההפגנות שם ואמר: "אנשים מוכשרים ודוברי אנגלית רהוטה אינם ערובה לניקיון מוסרי".

 

מעצרו בשישי במהלך הפגנה של מחאת הדגלים השחורים לא היה ההיתקלות הראשונה שלו עם המשטרה. בינואר 2018 השכל חילק עלונים בנושא בתחנת הרכבת ביבנה, ומאבטחי הרכבת הזעיקו שוטרים שהובילו אותו לחקירה בתחנה בעיר, בסיומה שוחרר לביתו. אז סיפר השכל ל"ידיעות אחרונות" כי היה המום מהמקרה. "בכל המפגשים הקודמים שלי עם שוטרים בהפגנות זה תמיד הסתיים בנועם וחביבות, הם עושים עבודתם נאמנה".

 

השכל מחזיק בחשבון טוויטר פעיל שבו הוא משתף מידע על פעילויות המחאה השונות ומותח ביקורת על ראש הממשלה. "אין מצב שנאשם בפלילים יהיה ראש ממשלת ישראל", כתב באחד הציוצים שלו. "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות אין לו מנדט מוסרי לקבל החלטות גורליות בנוגע לקורונה, המשבר הכלכלי והסיפוח".

אמיר השכל (צילום: עמית מגל)
השכל ב-2011(צילום: עמית מגל)

עליזה השכל ()
עליזה השכל, רעייתו

הוא מתגורר כאמור ביבנה ונשוי לעליזה, אשת חינוך. יש לו ארבעה ילדים. ב-2005 התראיין לבטאון חיל האוויר וסיפר על שירותו במלחמת יום הכיפורים. "כשהיינו בשלב המתקדם של הקורס, פרצה מלחמת יום כיפור ועוד באותו היום חילקו אותנו לחוליות חניכים של השלב המתקדם ושל הראשוני. הטיסו אותנו לקרבת התעלה בסיני ותפקידנו היה לפתוח חביות עשן כדי לסמן נקודות כיוון וסימון למטוסי הקרב שיצאו להפציץ במצרים.

 

"העשן שאנחנו תפעלנו היה מעין אבטחה נוספת שהמטוסים יפציצו במדויק את מטרתם והאויב לא הבחין בו מבין כל שאר מקורות העשן באזור התעלה. בהמשך הגיעו מסוקים לאסוף אותנו לרפידים, שם עזרנו להעמיס את פצועי המלחמה למרכז הארץ על מטוסים. אני זוכר שהיה הרבה מאוד בלאגן ומצאנו את עצמנו מתקשרים לכל הטייסות המבצעיות בחיל ומציעים את עצמנו ככוח עזר. הגעתי כך לטייסת 'אבירי הזנב הכתום', טייסת פאנטומים. היינו כוח עזר בטייסת והכנו לטייסים ולנווטים מפות לתקיפות, תיחקרנו טייסים שחזרו מגיחות ובכך עזרנו להוריד מעט את העומס ולתרום למערך".

 

יהודה בן ארי ז"ל, שהיה מדריכו האישי של אמיר בשלב הראשוני, נהרג, ומדריכים רבים נפלו בשבי. מהקורס המקורי של השכל, שבתקופת המלחמה כבר החלו טייסיו בטיסות מבצעיות, נפל נווט, רחמים סופר ז"ל, חניך שהיה איתו לאורך שלב הקדם והמכין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים