שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

בכיר בצוות שייעץ למל"ל: ישראל איבדה שליטה על התפרצות הקורונה

פרופ' אלי וקסמן בריאיון לאולפן ynet: "אם לא נעשה פעולה מהירה לשינוי המגמה, נעמוד בפני סכנה של סגר נוסף בתוך חודש". הוא קרא להגביל התקהלויות ולקחת את הסמכות על מערך החקירות מידי משרד הבריאות

 

 

 

"איבדנו שליטה על התפרצות המגפה בארץ עכשיו" - כך אומר הבוקר (ראשון) פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, שעמד בראש הצוות שייעץ למל"ל לגבי ההתמודדות עם הקורונה. בריאיון לאולפן ynet הוא אמר כי יש לנקוט כעת צעדים מהירים כדי למנוע את הצורך להטיל מחדש סגר בשבועות הקרובים.

 

פרופ' וקסמן, פיזיקאי בהכשרתו, הצביע על שני תחומים שבהם יש לפעול. "אחד, זה הקטנת קצב ההדבקות וזה על ידי נקיטה של צעדים ארציים של ריחוק חברתי שמכוונים לפעילויות פנאי וחברה. בעיקר מניעת התקהלויות של עשרות רבות של אנשים. במצב הנוכחי, עיכוב בפעולה יגבה מאיתנו מחיר גבוה בהמשך", אמר.

פרופסור אלי וקסמן  ()
"היו הקלות מהירות מדי". פרופ' אלי וקסמן
 

 

 

"הדבר השני הוא להעביר את הסמכויות לניהול ולהנחיה של כל הגופים הביצועיים במשרד הבריאות וגם מחוצה לו מהשירות לבריאות הציבור ליחידת החירום או מינהלת החירום שמוקמת במשרד הבריאות. בפרט, להעביר את הסמכויות לניהול של מערך החקירות, הבדיקות והבידוד למכלול שהוקם לצורך קטיעת שרשראות ההדבקה", הוסיף הפרופסור.

 

הוא הזהיר כי "אם לא נעשה פעולה מהירה לשינוי המגמה והיא תימשך כפי שהיא עכשיו, אנחנו נעמוד בפני הסכנה של סגר נוסף בעוד שלושה-ארבעה שבועות. אם נעשה את הפעולות עכשיו, אנחנו עשויים להסיר את הסכנה הזאת, והמרוויח העיקרי מההסרה הוא המשק והכלכלה".

 

 

פרופ' וקסמן הסביר כי "הסיבה שאיבדנו את השליטה היא כפולה. הראשונה היא שהיו הקלות מהירות מדי. השנייה היא שלא בנינו את היכולת לדכא התפרצויות מקומיות בצורה מהירה על ידי קטיעה של שרשראות הדבקה. אנחנו התעכבנו יותר מידי בבנייה של היכולת הזאת, וכתוצאה מכך, אנחנו איבדנו כרגע שליטה".

 

לדבריו ישנם ליקויים במערך שנועד לאבחן חולים ולמצוא עם מי הם באו במגע תוך זמן קצר. "הכלים לבצע את זה נמצאים בידינו, הם נמצאים בקופות, בבתי החולים. הבעיה היא של ניהול. בעיה שהמערך הזה כולו לא מנוהל לפי יעדים, לא מנוהל לפי מדדים כמותיים שיאפשרו לנו לקבוע כמה טוב אנחנו בביצוע".

בדיקות של נגיף הקורונה ברחובות (צילום: AFP)
"מקור ההדבקה של 50% מהחולים לא ידוע". בדיקת קורונה ברחובות(צילום: AFP)
 

עוד הוא ציין כי "אנחנו רחוקים מלסגור מעגל תוך 48 שעות. מקור ההדבקה של 50% מהחולים היום לא ידוע, שזה אומר שאנחנו מאוד לא יעילים בקטיעת שרשראות ההדבקה. פחות מ-20% ככל הנראה. זו תוצאה שאי אפשר להתווכח איתה".

 

בהמשך היום צפוי להתכנס דיון של קבינט הקורונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה כי "לאור העלייה בהתפשטות נביא היום לדיון בקבינט הקורונה הגבלות על התקהלות כדי למנוע את שרשרת ההדבקה".

 

לפי משרד הבריאות, 398 אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. זאת, לאחר שבמשך ארבעה ימים ברציפות מספר הנדבקים היה גדול מ-400. את הירידה הקלה אפשר לייחס לצניחה במספר הבדיקות בגלל השבת. 318 נפטרו עד כה מסיבוכי המגפה ויותר מ-17 אלף החלימו. לפי משרד הבריאות, אתמול עלה מספר המאושפזים בבתי החולים ל-212.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעבדה לבדיקות קורונה באשקלון
מומלצים