שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהם היתרונות בביצוע החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית?

  ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע במקרים בהם התרחשה פגיעה בסחוס המפרקי אשר גורמת לכאבים ולהגבלה בתנועה. החלפת המפרק בגישה הקדמית, טכניקה כירורגית חדשנית המבוצעת יותר ויותר בשנים האחרונות מסייעת במיתון הכאבים לאחר הניתוח ובחזרה מהירה יותר לשגרה. מה המשמעות של גישה קדמית ומהם היתרונות בשיטה זו? דוקטור, רק שאלה – ד"ר מיכאל מרקושביץ מסביר

  בשיתוף ד"ר מיכאל מרקושביץ ואינפומד

   

  מפרק הירך הוא מפרק כדורי דמוי עלי ומכתש המורכב מראש עצם הירך (התפוח) ומהאצטובלום (המכתש). מבנה ייחודי זה מקנה למפרק יכולת תנועה סיבובית. חלקי המפרק מצופים ברקמת סחוס המאפשרת תנועה תקינה ללא כאבים. שחיקת סחוס מהווה את אחת מהבעיות הנפוצות ביותר במפרק הירך והיא נגרמת מסיבות שונות: ראשוניות – כמו לדוגמה ההתבגרות הפיזית, או משניות – כמו טראומה למפרק בעבר. במצבים בהם הסחוס המפרקי נשחק מתרחש מגע ישיר בין חלקי המפרק אשר גורם לכאבים ולהגבלה בתנועה. החלפת מפרק ירך הוא הליך ניתוחי שבמהלכו מוסר הסחוס הפגוע ומותקן מפרק מלאכותי. החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית, היא טכניקה כירורגית חדשנית המאפשרת שיקום מהיר יותר וכאבים פחותים במהלך תקופת ההחלמה.

   

  צפו ברופא מסביר

   

   

  מהם היתרונות בגישה הקדמית?

  ראשית, ביצוע החתך בחלק העליון של הירך מאפשר לאורתופד המנתח להגיע אל המפרק בצורה הישירה והקצרה ביותר, כך שלא נגרם נזק לשרירים או לרקמות הרכות באזור. כתוצאה מכך השיקום לאחר הניתוח צפוי להיות פשוט יותר לרוב הוא אינו מלווה בכאבים עזים. יתרון בולט נוסף בשיטה זו נגזר מכך שהמטופל שוכב על גבו. תנוחה זו מספקת אוריינטציה טובה יותר לרופא ומאפשרת לו לשלוט באורך הרגליים במהלך ביצוע הפעולה. הגישה הקדמית מאפשרת גם התאמה מיטבית של המשתל למנותח ומשפרת את יציבות המפרק. לרוב, לאחר כשבועיים ממועד ביצוע הניתוח המטופל יכול לחזור לשגרה.

   

   

  בשיתוף ד"ר מיכאל מרקושביץ ואינפומד   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים