שתף קטע נבחר

רוח המפקד אמיר אוחנה

הוא לא היה צריך להכביר מילים כשנכנס למשרד לביטחון הפנים. ידוע למה הוא מצפה, ואם זה אומר מעצר שווא של מפגינים נגד נתניהו – גם זה הולך

 

גלעד ארדן ואמיר אוחנה בטקס חילופי השרים במשרד לביטחון הפנים (צילום: שלו שלום)
השר אמיר אוחנה (צילום: שלו שלום)

אנחת הרווחה שנשמעה ממשרד המשפטים מייד כשנודע על סיום כהונתו של השר אמיר אוחנה הדהדה למרחוק. חודשים ארוכים וקשים מנשוא עבורם של שר לעומתי שעשה הכל, גם את הלא ייאמן, כדי לנתץ את האמון בפרקליטות וביועץ המשפטי לממשלה, הגיעו סוף-סוף לסיומם.

 

 

אוחנה, שליחו הנאמן של ראש הממשלה בנימין נתניהו, זכה לאות הצטיינות בדמות מינוי קבע לשר לביטחון פנים. למעשה הוא כל כך הצטיין, שבשבילו הינדס נתניהו את גלעד ארדן למשרת השגריר הכפול באו"ם ובוושינגטון, אכזב את הנאמנה מירי רגב שחשקה באותו תפקיד, השליך הצידה את הבכירים ממנו אבי דיכטר, צחי הנגבי וניר ברקת, וסלל עבורו את הדרך אל היעד הבא, אחריות על הדמון השני – המשטרה.

 

אירועי סוף השבוע האחרון בירושלים מוכיחים שגם אוחנה יכול לנשום לרווחה. המשטרה זה לא הפרקליטות, ורוח המפקד שם מחלחלת מהר וכמעט ללא קושי. אם בפרקליטות פגש אוחנה בחבורה חדורה ברוח של שליחות שיודעת להשיב מלחמה, הרי שבמשטרה הוא נתקל בגוף חבוט ומוחלש שמתנהל כבר זמן ארוך ללא מפקד קבוע ממש – כמו שפוליטיקאים כמוהו רוצים. טיילור-מייד.

 

וזה לא רק עניין של רוח. בעוד שבפרקליטות מרווח ההשפעה של השר מצומצם למדי, הרי שבמשטרה השר חותם על כל מינוי ומינוי מדרגת ניצב-משנה ומעלה. העובדה הזו הופכת את דמותו למכרעת בחיי המשטרה. עד כמה מכרעת? בואו נמתין לדיון השיבוצים של כורש ברנור, האיש שחקר את נתניהו. זה יעזור לנו להבין.

 

אוחנה לא היה צריך להכביר במילים כשנכנס למשרד לביטחון הפנים. החודשים שעשה במשרד המשפטים הבהירו את משנתו, חשפו את סדר יומו – ואת זה במשטרה מיהרו כנראה להפנים. כולם יודעים למה השר מצפה, חלקם ינסו לעמוד בציפיות. ואם זה אומר לעצור מעצר שווא אנשים שהפגינו נגד ראש הממשלה, אז גם זה הולך.

 

תוסיפו לזה את העובדה שמפקד מחוז ירושלים מתמודד על תפקיד המפכ"ל הבא, והתמונה הופכת ברורה. קודם עוצרים, אחר כך משקרים, אחר כך מקבלים גיבוי מהשר ואחר כך מודים בבית המשפט שהעובדות, איך נגיד, לא ממש מתיישבות עם המציאות.

 

השר שמיהר לצייץ ולזלזל ב"דמוקרטים המודאגים" לא השמיע קול מאז, ושולחו, ראש הממשלה, מיהר לעשות את מה שהכי קל לו: לחלק אותנו לשמאל וימין. סוף השבוע האחרון היה בבחינת חדשות טובות לאוחנה: הוא הבין את פוטנציאל ההשפעה.

 

ועם כל הכבוד למפגינים, המעצר של תת-אלוף במיל' אמיר השכל הוא רק הפרומו. חכו שתגיע לשם חקירה של פוליטיקאי. אוחנה לא מתכוון להיות ארדן ולתת למשטרה לעבוד בשקט. בפרקליטות הוא הצליח למצוא דן אלדד אחד, יש לקוות שבמשטרה לא יימצאו הרבה יותר.

 

  • טלי בן עובדיה היא העורכת ראשית של התוכנית "זמן אמת" בכאן – תאגיד השידור הציבורי

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר מאירי
טלי בן-עובדיה
צילום: אמיר מאירי
מומלצים