שתף קטע נבחר

גנץ: מה שלא קשור לקורונה יחכה; נתניהו: החלת ריבונות לא תלויה בכחול לבן

יומיים לתאריך היעד: רה"מ החליפי רמז שלא יתמוך בסיפוח בעת הזו והסביר כי "לפני כל נושא אחר - יש לאפשר לאנשים לחיות, להיות בריאים ולהתפרנס בכבוד". רה"מ טען בחלקה הסגור של ישיבת הליכוד: "במגעים דיסקרטיים עם הצוות האמריקני לסיפוח"

יומיים לפני תאריך היעד לסיפוח - שוב עימות בקואליציה: ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, אמר בישיבת סיעת כחול לבן כי הממשלה הוקמה כדי להתמודד עם משבר הקורונה שפגע אנושות בכלכלה, והוסיף: "מה שלא קשור לקורונה - יחכה". ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא אמר מילה על הסיפוח בפתח ישיבת הסיעה, אמר בחלק הסגור שלה: "אנחנו במגעים מול הצוות האמריקני שנמצא בישראל. אנחנו עושים את זה בדיסקרטיות. הנושא אינו תלוי בכחול לבן, הם לא הגורם לכאן ולכאן".

 

 

 

 

 
 

בתחילת ישיבת סיעת הליכוד התייחס נתניהו להחלטה על הגבלות חדשות, בעקבות העלייה בתחלואה. "אנחנו כל הזמן בתוך המתח הזה בין שמירה על הכלכלה ושמירה על הבריאות והחיים. במסגרת הזו אני ושר האוצר הסכמנו על הארכת הזכאות לדמי אבטלה עד אמצע אוגוסט", אמר.

 

נתניהו הוסיף: "היום קיבלנו החלטה על הגבלות מסוימות בהתקהלויות, ועשינו את זה פה אחד. הדבר החשוב שהתקבצנו כקבינט להחליט החלטות מאוחדות. מכאן אני הולך לישיבה עם שר האוצר כדי להיכנס בכל הכוח לנושא הכלכלי, לדאוג שהכסף שהובטח יגיע לאנשים וגם להציע תכניות חדשות. אלה הדברים שאנחנו צריכים לעשות גם כממשלה וגם כסיעה".

 

דקות ספורות אחריו דיבר ראש הממשלה החליפי בני גנץ, בפתח ישיבת סיעת כחול לבן. גנץ אמר היום כי "הנושא המרכזי שלנו הוא המגפה הרפואית, הכלכלית והחברתית. לפני כל נושא אחר - יש לאפשר לאנשים לחיות, להיות בריאים ולהתפרנס בכבוד. זאת הסיבה שבגללה הקמנו הממשלה ומנענו בחירות רביעיות. זה מה שאני מתכוון לעשות".

 

בפתח ישיבת הסיעה אמר גנץ: "המאבק בקורונה יהיה ארוך. מספר הנדבקים מדאיג, אבל זה לא רק מדאיג בממד הרפואי. לא פחות חשוב זה מספר החולים בקורונה הכלכלית והחברתית".

בני גנץ בנימין נתניהו (צילום: ערוץ הכנסת )
לא מדברים על סיפוח. נתניהו וגנץ בישיבות הסיעה(צילום: ערוץ הכנסת )

 

 

"לא מספיק לחשוב שבועות קדימה, זה לא יועיל", הוסיף גנץ. "עלינו לחשוב לפחות שנה קדימה. אני אומר פה באופן נחרץ - טוב וחשוב שהארכנו את דמי האבטלה למפוטרי הקורונה ולאלו שבחל"ת עד אוגוסט, אבל בואו נגיד ביושר, זהו פלסטר שלא באמת יעצור את הדימום לאורך זמן. לכן כחול לבן תפעל במסגרת דיוני התקציב להארכת דמי האבטלה לפחות לחצי שנה ולעידוד הכשרות מקצועיות".

 

שר הביטחון גנץ, שקרא בקבינט הקורונה להעביר את הטיפול האופרטיבי בנושא למשרד הביטחון, חזר על כך בישיבת הסיעה. לדבריו, "אנחנו נמצאים באירוע חירום מתמשך. לצדו של הקבינט ולצדו של משרד הבריאות יש רק גוף אחד שיודע להתמודד עם פעילות בסדר גודל כזה - משרד הביטחון. אמרתי זאת כשפרצה המגפה, הדגשתי גם היום, אני חוזר על כך גם כעת. אנו ערוכים להכפלה מיידית של מלוניות הקורונה. פיקוד העורף נמצא בקשר עם כל הרשוויות וחובשי צה"ל מתגברים את מעבדת הבדיקות".

 

לסיום התייחס ברמז לסיפוח, אף שכמו נתניהו גם הוא לא הזכיר זאת במפורש: "יחד אנחנו ננצח את הקורונה הרפואית וביחד נתמודד עם ההשלכות הכלכליות והחברתיות. מה שאינו קשור בקורונה - יחכה לימים של אחרי הווירוס".

יאיר לפיד (צילום: ערוץ הכנסת)
"הממשלה רימתה את הבוחרים". לפיד(צילום: ערוץ הכנסת)
 

כתבנו אלישע בן קימון מוסיף כי ראשי מועצת יש"ע נפגשו עם השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש-הכהן, והביעו בפניה את חששם מפני סיפוח שכולל בתוכו הכרה במדינה פלסטינית והקפאת בנייה.  גורמים בהתנחלויות מסבירים כי כבר כמה ימים שהם מנסים להוציא אל הפועל אישורי בנייה על יחידות דיור בהתיישבות, אך בפועל לא מקבלים אישורים מדיניים לכך. "כבר תקופה ארוכה שאין ישיבת תכנון עליונה במינהל האזרחי, והתחושה היא של הקפאה שקטה", אמרו.

 

לפיד: "ישראל לא מטפלת נכון בקורונה"

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר התייחס בישיבת סיעת הליכוד לעימות בינו לבין שר האוצר ישראל כץ, ואמר: "אני מוצא לנכון לשים לזה סוף לטובת סיעת הליכוד והצלחת הליכוד". אתמול האשים זוהר את כץ ב"התנשאות אשכנזית", לאחר שזה התייחס בביטול לביקורת שהשמיע ולהצעות חוק שהגיש.

 

בתוך כך, הוועדה לביקורת המדינה דחתה היום את ההצעה לבקש ממבקר המדינה לבדוק את פרשת הצוללות, ברוב של שבעה מתנגדים מול שלושה תומכים. בין המתנגדים הייתה ח"כ הילה שי וזאן מכחול לבן, חרף הבטחת הבחירות של שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ להקים ועדת חקירה. יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר בדיון כי "לנתניהו יש הרבה מה להסתיר ולהסביר". ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) איים על שלח כי "לא ייתכן שהוועדה תהפוך כלי לניגוח פוליטי, נשקול את כהונתך בראשות הוועדה".

 

מוקדם יותר אמר ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד בישיבת סיעתו: "לממשלה הזו אין זכות קיום. הם זרקו לפח את כל ההבטחות, רימו את הבוחרים, כי הם אמרו 'קורונה קורונה'. הם רק לא מטפלים בקורונה, כי הם עסוקים מדי. האיחוד האירופי פותח גבולות, אבל את ישראל הוא סימן כמדינה אדומה. מדינה אדומה היא מדינה שלא מטפלת נכון בקורונה. זו תוצאה של ניהול רע. מבולבל, לא עקבי, לא מקצועי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים