שתף קטע נבחר

המטרה - סטטוס קוו בנדבקים: ההגבלות והעימותים בדיון

משרד הבריאות ריכך משמעותית את הגזירות כדי להגיע להסכמה פה אחד בקבינט הקורונה, לשרים הובהר כי לא צפויה ירידה משמעותית במספר המאובחנים. המסר שיועבר לציבור: לא לרקוד בחתונות. רבנים לחצו על שרים למנוע הגבלות דרסטיות בבתי הכנסת. טרם נמסר מתי ההגבלות ייכנסו לתוקף

 

קבינט הקורונה (צילום: קובי גדעון , לע
השרים התנגדו לעמדת משרד הבריאות. דיון קבינט הקורונה(צילום: קובי גדעון , לע"מ)

בצל העלייה בנתוני התחלואה ואזהרות חריפות של משרד הבריאות מאובדן שליטה וממאות מתים, החליט קבינט הקורונה פה אחד על שורת צעדים להגבלת התקהלויות והתכנסויות. אבל החלטות אלו, מוקדם יותר היום (ב'), התקבלו על רקע התנגדות עזה של השרים, התנגדותה שבעקבותיה נאלץ משרד הבריאות לרכך משמעותית את הגזירות שתכנן - אחרת לא היה זוכה לרוב. התחושה של השרים הייתה שמשרד הבריאות מעוניין להגיע להסכמה פה אחד כדי שהציבור לא יקבל מסרים סותרים.

 

למעשה, בדיונים הובהר לשרים כי ההגבלות שאותן אישרו לא יביאו לירידה משמעותית במספר הנדבקים. המטרה היא למעשה סטטוס-קוו במצב, ולמנוע עלייה נוספת בתחלואה. כל זאת, לאחר שמחצות עד הערב נמנו 432 מאובחנים חדשים, וייתכן שהיום יישבר שיא הנדבקים היומי מאז אמצע אפריל. לא נמסר בינתיים מתי ההגבלות ייכנסו לתוקף ובכל מקרה אבן הבוחן תהיה אמצע יולי. אם עד אז לא תהיה עלייה דרסטית במספרי המונשמים, ככל הנראה לא יהיו החמרות נוספות. לעומת זאת, זינוק במספר המונשמים יוביל להגבלות נוספות.

 

 

 

מגבלות קורונה חדשות 29 ביוני ()

בין השאר הוחלט בקבינט כי עד 9 ביולי מספר המשתתפים בחתונות יהיה עד 250 איש. מ-9 ביולי ועד 31 ביולי (ימי בין המצרים) עד 250 משתתפים במרחב פתוח, ואילו עד 50% מהתפוסה ולא יותר מ-100 משתתפים בחלל סגור. ההצעה המקורית של משרד הבריאות דיברה על הגבלת המשתתפים בחתונות ל-50 איש, הצעה שנתקלה בהתנגדות של השרים.

 

שר התיירות אסף זמיר אמר כי אלפי זוגות כבר דחו חתונות והוציאו הזמנות מחדש. "אסור לנו לקלקל להם פעם שנייה את השמחה", הוסיף. רוב השרים תמכו בעמדתו. זאת, גם על רקע נתוני משרד הבריאות, לפיהם רק 1.7% מהמאובחנים נדבקו בחתונות, שיעור נמוך יחסית.

 

המל"ל הציע כפשרה את השארת המצב הקיים עד 9 ביולי והבחנה בין חתונה בשטח פתוח לחלל סגור. מה שגם הקל היה העובדה שבתקופת בין המצרים מתקיימות מעט מאוד חתונות. בנוסף, בקיץ חלק גדול מהחתונות לא מתקיימות באולמות סגורים. לא הוחלט עדיין לא ייעשה אחרי ה- 31 ביולי.

אסף זמיר (צילום: אבי מועלם )
"אסור לקלקל לזוגות פעם שנייה את השמחה". השר אסף זמיר(צילום: אבי מועלם )
 

השר זאב אלקין הציע במקום לצמצם את מספר האנשים באירועים להכניס ביטול ריקודים לתו סגול. שר הבריאות והמל"ל תמכו, אך שר התיירות טען שזה לא ריאלי. הוחלט בסופו של דבר שתועבר המלצה לציבור בשלב הזה להימנע מריקודים, ובעתיד יוחלט אם זה יהיה מחייב.

 

עוד הוחלט בקבינט להגביל את מספר המשתתפים באולמות ומופעי תרבות עד ל-250 איש. ההצעה המקורית של משרד הבריאות דיברה על הגבלה ל-100 איש. אלא שגם כאן השרים התנגדו בתוקף, בנימוק שהמשמעות היא סגירת כל אירועי התרבות.

 

משרד הבריאות הסכים לחזור ל-250 אך דרש לבטל את האישור החריג לקיום אירועים עם 500 איש באישור של מנכ"ל משרד התרבות. השרים טענו שביטול ההיתר החריג ל-500 איש הוא מכת מוות למוסדות הגדולים. ההגבלות החדשות יובאו הערב לאישור כל שרי הממשלה, ומחר תצביע עליו ועדת הקורונה של הכנסת.

 

שר הכלכלה עמיר פרץ, שר החוץ גבי אשכנזי ושר התיירות זמיר התנגדו בתוקף אך עמדתם לא התקבלה והוחלט בשלב הזה לבטל את האישור החריג ל-500 איש. שר הבריאות יולי אדלשטיין הודה בדיון כי אם יש מקום אחד ששומרים על ההנחיות הוא עולם התרבות. זאת, לעומת אולמות האירועים שבהם אין כמעט אולם אחד שעומד בהנחיות.

מתפלל במרחק נגיעה מבית הכנסת (צילום: שמחה הלר)
השרים הדתיים התנגדו להגבלות בבתי תפילה(צילום: שמחה הלר)
 

שרים אמרו בישיבה דברים קשים נגד משרד הבריאות. לא היה כמעט שר אחד שתמך בגישה שלהם. הם אמרו שאי אפשר להרוג את הכלכלה ולשים על השולחן תסריטי אימים על מאות מתים ללא נתונים, וכאשר מספרי המונשמים נמוכים באופן יחסי. על הדרישה של משרד הבריאות להוריד את מספר המשתתפים בחתונות ל- 50 העירו שרים: "בואו לא נעבוד על עצמנו ונקבע מספר שמשמעותו שלא יהיו חתונות".

 

עוד הוחלט בקבינט הקורונה כי ברית מילה והלוויות יוגבלו עד 50 משתתפים. מספר המשתתפים בתפילות בבתי תפילה ובהתקהלויות אחרות יוגבל ל-50 איש. התוכנית המקורית של משרד הבריאות דיברה על 19 איש בבתי תפילה ו-50 איש בהתקהלויות.

 

השרים הדתיים התנגדו בתוקף להגבלה בבתי תפילה, ורבנים התקשרו לשרים השונים ולחצו עליהם לא לאשר זאת. הם אמרו כי בתי כנסת רבים יכולים להכיל מאות מתפללים, ולכן הוחלט כי ההגבלות לא יהיו דרסטיות.

 

משרד הבריאות נחל תבוסה גם בהצעה שלו להעביר את הקייטנות ובתי הספר של הקיץ למודל קפסולות של 15 ילדים - דבר שהיה משאיר חצי מהילדים בבית. השרים התנגדו לכך בתוקף ובסופו של דבר התקבלה עמדתו של שר החינוך יואב גלנט לפתוח את בתי הספר של החופש הגדול לילדי הגנים ולתלמידי כיתות א' עד ד' במתכונת הרגילה.

הבדיקות הסרולוגיות לנוגדני קורונה החלו (צילום: AFP)
הקבינט הנחה לקצר את זמן מתן התשובה לבדיקה ל-12 שעות. מעבדה ברחובות(צילום: AFP)
 

בישיבת קבינט הקורונה היה רגע משעשע שבו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי הציע שחוק הקורונה לא יעבור בשלוש קריאות בכנסת אלא בהליך מזורז יותר. נתניהו הופתע ואמר: "סוף סוף אתם חותכים בבירוקרטיה. אתם לא רגילים לעשות את זה". נזרי: "אנו לא רגילים לקבל מחמאות מהממשלה". בשלב הזה חלק מהשרים ניצלו את ההזדמנות ותקפו את הפרקליטות. שרת התחבורה מירי רגב אמרה לנזרי: "אם הייתם עושים את העבודה שלכם כמו שצריך לא היו באים אליכם בטענות".

 

בקבינט הקודם הוחלט שענף התערוכות והתערוכות המקצועיות יחזור לפועל, אבל משרד הבריאות לא חתם על כך - והיום ניסה אדלשטיין לבטל את ההחלטה שכבר אושרה. השר פרץ, שיזם זאת, התנגד לכך בתוקף והציג את האבסורד - באולם באיירפורט סיטי אסור לערוך תערוכות, אבל באותו אולם מותר לקיים חתונות. השרים הסכימו איתו, והענף יחזור לפעול.

 

בנוסף, הינחה ‏קבינט הקורונה את מערכת הבריאות לפעול לצמצום משמעותי של זמני הבדיקות לפי הקריטריונים הבאים - שש שעות לכל היותר מאיתור חשוד כחולה קורונה עד קבלת הפניה לבדיקה, ו-12 שעות מקסימום מרגע ביצוע בדיקה עד קבלת תוצאה. כיום התהליך הזה לוקח במצטבר בין יומיים לחמישה ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים