שתף קטע נבחר

גנץ ל-ynet: מיליון מובטלים לא מתעניינים בסיפוח

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי שבר שתיקה והתארח לריאיון בלעדי באולפן ynet. על ממשלת האחדות: "כל יום יש פוטנציאל לפירוק הממשלה". הביקורת מצד בוחריו: "שימשיכו לשנוא, בחירות נוספות זה אסון". היחסים עם נתניהו: "משבוע לשבוע לומדים לעבוד יותר טוב אחד עם השני"

 

 

 

לאחר שבשבועות האחרונים הסתפק ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בהצהרות קצרות, הבוקר (שלישי) הוא התייצב לראיון  בלעדי באולפן ynet. הוא התייחס לממשלת האחדות ולא הסתיר כי  "כל יום יש פוטנציאל לפירוק הממשלה". על הביקורת מצד בוחריו אמר: "שימשיכו לשנוא, בחירות נוספות זה אסון". לגבי העימותים עם נתניהו הוסיף: "משבוע לשבוע לומדים לעבוד יותר טוב אחד עם השני". 

 

 

בני גנץ באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
בני גנץ באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

 

בפתח הראיון התייחס גנץ לבחירה להצטרף לנתניהו, ולאכזבה בקרב רבים מבוחריו: "אני מבין את הכעס. אני פוגש את האנשים, חשוף וקשוב לביקורת. אני יכול להרגיש את האכזבה. אבל צריך להסתכל למציאות בעיניים לעשות מה שנכון".

 

על הקמת הממשלה העצומה: "ניסינו שהממשלה תהיה מינימלית, אבל הליכוד פעם ראשונה אחרי עשור נאלץ להיפרד מנכסים. זו הוצאה משמעותית שאני לא מזלזל בה. ממשלת אחדות עולה יותר אבל היא שווה הרבה יותר והיכולת של הממשלה לתפקד במציאות כזו אני מציע לא לזלזל בה".

 

ישיבת ממשלה (צילום: אוליבייה פיטוסי)
נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה(צילום: אוליבייה פיטוסי)

גנץ התייחס לכך שנתניהו מנע ממנו לדבר בפתח ישיבת הממשלה ואמר כי: "זה היה רגע של אי הבנה, עניין של סדר הדברים".

 

הבוקר עקץ ראש הממשלה בנימין נתניהו את גנץ בפתח פגישתו עם השליח האמריקני אבי ברקוביץ', ואמר כי "יש לנו נושאים רציניים לדון בהם, כל כך רציניים שאי אפשר לחכות איתם לאחרי הקורונה". נתניהו התייחס לאמירה אתמול של גנץ כי הממשלה הוקמה כדי להתמודד עם משבר הקורונה שפגע אנושות בכלכלה, והוסיף: "מה שלא קשור לקורונה - יחכה", ובכך רמז לנושא הסיפוח.

 

גנץ התייחס באולפן ynet לעימותים עם נתניהו: "אני לא באתי לממשלה בשביל ביבי אלא בשביל המדינה וזה מה שאני מתכוון להמשיך לעשות. בחודשים האחרונים יש לי שעות רבות עם נתניהו, חלקן באי הסכמות, חלקן בחיפוש פתרונות משותפים. יש לנו אחריות משותפת למה שנעשה במדינת ישראל".

 

אתה חושש ממנו? 

"ממש לא חושש. הייתי רמטכ"ל כשהוא ראש ממשלה 4 שנים. עבדנו יחד והתווכחנו על דברים. אתם באמת חושבים שאני לא מסוגל לעמוד מול בנאדם ולהגיד מה אני חושב?".

 

אתה מאמין לו? אמרת שאתה לא מאמין לשום מילה.

"אנחנו חיים בתוך הסכם שמאפשר עבודה משותפת. אבל דווקא בגלל שפער האמון שלו בי או הפוך היה רחב, יצרנו הסכם שמאפשר עבודה משותפת. לכן אני דבק בהסכם".

 

אתה אומר שאתה דבק בהסכם אבל נתניהו רוצה להפר עוד סעיף ועוד סעיף. מה יקרה לגבי התקציב?

"ההסכם מאפשר לנו לשנות דברים בהסכמה. הרי לא צפינו כל דבר שיקרה. לא מדובר בתקציב דו שנתי רגיל. אנחנו ברבעון השלישי של 2020, ועד שנסיים את התכנון בעצם זו תהיה שנה מורחבת. עדיין אני חושב שנכון מבחינה כלכלית לתכנן את כל חמשת הרבעונים האלה. אנחנו מתעקשים לעמוד בהסכם".

 

אם נתניהו מתעקש בכל זאת אז אנחנו באירוע שיכול אולי לפרק את הממשלה?

"אנחנו כל יום בפוטנציאל לאירוע פוליטי גדול שיכול לפרק את הממשלה. אני חושב שישראל צריכה יציבות שלטונית".

 

הציבור שלך אומר: בגדת במה ששלחנו אותך לעשות. 

"אני שואל כרגע את השאלה מה נכון למדינה. שימשיכו לשנוא אותי. ללכת לבחירות עכשיו זה אסון. מי שייקח אותנו לבחירות הציבור לא יסלח לו".

 

גנץ הוסיף: "אני חוזר ואומר: לא נוכל להביא את כל מה שהייתי רוצה. אני לדוגמא מאמין בקציבת כהונת ראש ממשלה, וכשאני אהיה ראש ממשלה - עם או בלי חוק - אני אנהג כאילו יש. אבל בהסדר הפוליטי שבו אני נמצא בעת הזו אני לא יכול לקדם את זה. ברור לחלוטין שהאופוזיציה תביך אותי הרי יש עתיד התנגדו לחוק פונדקאות כשהם היו בממשלה. זה חלק מהספורט הפרלמנטרי".

 

בני גנץ באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
גנץ. "מי שרוצה לשנוא אותי שימשיך"(צילום: אבי מועלם)

 

יש לך תחושה חמוצה מזה שאתה לא יכול לטפל בפרשת הצוללות?

"אני חושב שאסור לקבל החלטות אסטרטגיות לא דרך המערכות הרלוונטיות. יש יועץ משפטי לממשלה שאנחנו תומכים בכל החלטה שלו. הוא לא מצא לנכון לפתוח את העניין הזה לחקירה. אז אני אצטרך להסתפק בזה. שוב תזכרו איפה אנחנו נמצאים אתם לא מצפים שאלך להרכיב ממשלה שאמורה לשרת את המדינה ויום אחר כך לפרק את הממשלה?".

 

הטבות המס הרטרואקטיביות זה לא אצבע בעין לציבור?

"כל ההטבות שהוכרו בחוק הוכרו בחוק. אני חושב שלא היה נכון לעסוק בזה עכשיו ואני מבין שגם ראש הממשלה חושב שהוא טעה שעסק בזה עכשיו".

 

זה הזמן להתעסק בריבונות וסיפוח?

"כן. זו בהחלט נקודה מאוד משמעותית שמלווה אותנו. אני סבור שתוכנית טראמפ היא המסגרת המדינית ביטחונית הנכונה שצריך לקדם במדינת ישראל. צריך לעשות את זה נכון בהבאת כמה שיותר שותפים לדיון הזה ממדינות האזור בגיבוי בינלאומי. לעשות כל מאמץ לקשור אותם ורק אז להמשיך. ואני חושב שטרם מוצו כל האמצעים להבאת השחקנים. אני אמרתי שהאחד ביולי לא תאריך קדוש".

 

מחר לא יקרה כלום?

"אני מניח שהשמש תזרח במזרח ותשקע במערב".

 

בנימין נתניהו הר חומה 20 בפברואר סיפוח החלת ריבונות (צילום: רויטרס)
נתניהו בהר חומה. גנץ:"יצטרך לפעול לפי ההסכם"(צילום: רויטרס)

 

נתניהו אומר שזה לא תלוי בך.

"קבענו קריטריונים בהסכם. קבענו תהליך של דיון בקבינט ובממשלה ואחר כך נתניהו רשאי להמשיך כמו שהוא חושב. הוא יכול לעבור את כל התהליך לעשות את כל השיקולים ולהתקדם. הממשלה תצטרך לקבל החלטה והוא יצטרך להחליט איפה הוא עומד עם העניין הזה. אם מחר בבוקר יש החלת ריבונות וההסכם מאפשר, אני אצטרך לכבד את ההסכם".

 

גנץ הדגיש: "מיליון מובטלים לא יודעים על מה אנחנו מדברים עכשיו. 96% מוטרדים ממה הם עושים מחר בבוקר".

 

מתי צה"ל ומערכת הביטחון יהיו מוכנים לסיפוח?

"צה"ל ומערכת הביטחון ידעו לגבות כל החלטה שנקבל בדרג המדיני. שבועות רבים מנתחים את התהליך הזה על משמעותיו השונות. נותנים את ההערכות שלהם מבחינה ביטחונית וידעו להיערך לכל דבר שנאמר".

 

הלשכה עמוסה בפניות מגורמים מזהירים?

יש הרבה מאוד דאגה מושמעת בעולם. אנחנו מקשיבים ועושים שיקולים. אני מניח שזה יהיה דבר אחראי ומידתי.

 

למה לא לספח את גושי ההתנחלויות?

"אני מאמין שבקעת הירדן צריכה להיות לנצח. אני מקבל את המתאר של תוכנית טראמפ. אני חושב שהגושים הם חלק בלתי נפרד מאיתנו וצריך להגיע לשם. השאלה היא איך ומתי".

 

למה מלך ירדן לא מוכן להפגש איתך? סיפוח יהווה עילה לפירוק ההסכם?

"אני חושב שהשלום עם מלך ירדן הוא נכס למדינת ישראל. אני חושב שצריך לחזק אותו לעשות פרוייקטים משותפים שלשני הצדדים יהיה אינטרס לקדם אותם ולשמר אותם. אני חושב שלמהלך חד צדדי יהיו אתגרים בכל ההיבטים. היבטים כלכלים, ברמה הבינלאומית, אפשרות להתעוררות. לגיטימי שנחליט מה שנחליט. צריך לפעול באחריות נדרשת גם ברמה המדינית הביטחונית ובסדרי העדיפויות הנכונים למדינת ישראל".

 

עד כמה האמריקנים מקשיבים לך? ראית את המפות?

"השיח איתם מצוין והוא יישאר כזה. אני מכיר את המפות בלי שאני אצטרך לראות אותן אבל ראיתי אותן בצורה מסודרת. יש כרגע מספר אפשרויות".

 

אתה מאמין שתהיה ראש ממשלה? 

אני מאמין שכן. ההסכם שלנו אומר שנדמה לי בנובמבר הוא צריך להגיד תורך. לו היה הפוך הייתי אומר לו תורך".

 

יש אצלך לפחות גרם וחצי של חוסר אמון.

"אני לא נכנס לזה. אמרתי לכם שאהיה ראש ממשלה, אני חושב שאני צריך להיות. אני חושב שאזרחי ישראל צריכים לדעת שהוקמה ממשלת אחדות על בסיס הסכם מסוים. זה מה שנשבעה עליו הממשלה והתחייבה זה מה שצריך לקרות. מי שרוצה להפר הסכמים יכול לעשות את זה".

 

גנץ דחה את האפשרות שיתמנה לנשיא המדינה ואמר: "נשיא מדינת ישראל זה תפקיד מאוד חשוב. יש אנשים מאוד רציניים שיכולים להתמודד על התפקיד הזה. עמיר פרץ יכול להתמודד וגם אחרים".

 

אתה מרוצה מניהול משבר הקורונה? יש תחושה שבגל השני זה לא מנוהל.

"אני חושב שמדינת ישראל התמודדה בצורה טובה. היה ברור שכשנפתח את המשק שזה לא יהיה בלי מחירים בריאותיים. אני חושב שאנחנו צריכים לעקוב בצורה רצינית אחרי גלי ההדבקה ולעשות מה שאפשר כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה".

 

הוא הוסיף: "המדיניות צריכה להמשיך להיקבע על ידי ראש הממשלה, קבינט הקורונה והמל"ל. הביצוע בשטח מול האוכלוסייה צריך להיות מובל על ידי מערכת הביטחון ופיקוד העורף. שוחחתי על כך עם ראש הממשלה ושר הבריאות. אנחנו בוחנים את העניין הזה פעם נוספת ואני מקווה שנוכל בשנה וחצי הקרובות להתנהל בצורה מאוזנת".

 

הרמטכ"ל תומך בהוצאת גלי צה"ל מהצבא. גם אתה תומך?

"אני חושב שצריך לבחון את מיקומה של גלי צה"ל. אחרי 72 שנה לא בטוח שצה"ל צריך להחזיק תחנת שידור כמו פעם"

 

מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר אומר שאין מניעה לגייס בנות, דעתך?

"אני חושב שנשים צריכות לשרת בכל מקום שבו הן מסוגלות להתמודד עם הסביבה המבצעית. שמחתי לראות בסיום קורס הטיס האחרון שלוש בנות. בכל מקום בו זה מתאפשר זה נכון ונמשיך לקדם את שירות הנשים בצה"ל".

 

בנימין נתניהו הליכוד ליכוד בני גנץ כחול לבן לאחר תוצאות מדגמים בחירות 2020 (צילום: AP AFP)
נתניהו וגנץ בבחירות האחרונות. יהיו שוב בחירות בשנה הקרובה?(צילום: AP AFP)

על האפשרות שתהיה מערכת בחירות נוספת בשנה הקרובה אמר גנץ: "אני מקווה שלא יהיו בחירות ואני אעשה כל מה שאני יכול שלא יהיו - לא מחשש ההתמודדות. אני חושב שזה לא נכון למדינה. מנהיג צריך לעשות מה שצריך ולא רק מה שרוצים לשמוע. אני חושב שהציבור יבין שמה שעשיתי היה מעשה מנהיגותי נכון והכרחי לסיטואציה".

 

אתה מסתכל במראה ואומר אני לא גמור פוליטית?

"אני מאמין ומקווה שאצליח לשכנע את הציבור. בסופו של דבר כחול לבן מפלגת מרכז. ואני מבין שאנחנו חברה אחת שכדאי שנתאחד בתוך עצמנו".

 

מיש עתיד-תל"ם נמסר בתגובה לדברי בני גנץ: "חבל שגנץ בחר להיות הצל של נתניהו. הוא מנותק ובדיוק כמו ביבי, הוא חתום על ניפוח הממשלה ל- 36 שרים ו-16 הסגנים, על המשרדים המומצאים, על החזרי מס, המעון חליפי ועל רכבי הפאר. להגיד "זו לא ממשלת החלומות שלנו" זה משהו אחד - ולהצביע נגד דמי אבטלה לעצמאים, נגד הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות, ונגד חוק הפונדקאות, זה משהו אחר. גנץ אמר שידאג לעצמאים, למובטלים, ולעסקים קטנים - אבל הוא דאג רק לעצמו". 

 

גנץ התייחס לתגובה בשידור ואמר כי "הם יכלו לשלוח את התגובה גם בלי לשמוע את הדברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
בני גנץ באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים