שתף קטע נבחר

אלקין על האוניברסיטאות: "בריונים"; ראשי המוסדות: "כולם נלחמים חוץ ממנו"

עימות עם השר להשכלה הגבוהה ברגע ההחלטה לקיים בחינות מרחוק. "כל השרים נלחמים על הציבור שלהם, אנחנו מרגישים מעמסה", טען יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות רון רובין בראיון לאולפן ynet והוסיף: "איך עושים דבר כזה בלי להיוועץ?". אלקין השיב: "מחזיקים את הסטודנטים כבני ערובה"

 

 

 

ברקע הודעת האוניברסיטאות כי יקיימו את בחינות הסמסטר כסדרן למרות החלטת השרים שיתקיימו מרחוק, תקף הבוקר (שלישי) השר להשכלה גבוהה זאב אלקין את ראשי האוניברסיטאות וטען כי "הם מתנהלים בבריונות ומחזיקים את הסטודנטים כבני ערובה". נשיא אוניברסיטת חיפה ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות רון רובין מתח ביקורת על אלקין בראיון לאולפן ynet: "כל השרים נלחמים על הציבור שלהם חוץ מהשר שלנו".

 

אלקין התייחס לדבריהם של ראשי האוניברסיטאות שטענו כי לא ניתן לקיים את המבחנים באופן מקוון וכי משמעות ההחלטה היא שחלק מהסטודנטים לא יוכלו לסיים את הסמסטר. השר מתח ביקורת גם על דבריו של נשיא אוניברסיטת ת"א בנושא, פרופסור אריאל פורת, שאמר כי קיימת סכנה ממשית שסטודנטים רבים לא יוכלו לסיים את הסמסטר, וטען כי הוא "אינו דובר אמת".

 

אלקין תקף את נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' אריאל פורת ואמר, כי אינו דובר אמת .

נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' אריאל פורת אמר אתמול, " קיימת סכנה ממשית שסטודנטים רבים לא יוכלו לסיים את הסמסטר משום שלא נוכל לקיים מחצית מהמבחנים באופן מקוון. יש סכנה ממשית שהסמסטר ילך לאיבוד לצערי הרב.

 

רון רובין וזאב אלקין (צילום: גיל נחושתן)
רון רובין וזאב אלקין. התקפה הדדית(צילום: גיל נחושתן)

 

"אנחנו נמצאים במצב כמעט סוריאליסטי", אמר הבוקר רובין. "אתמול היתה ישיבת קבינט קורונה, כל השרים נלחמו על הציבור שלהם, חוץ מהשר שלנו. השר שלנו החליט על דעת עצמו מבלי להתייעץ איתנו על ביטול גורף של מבחנים. אנחנו מבינים שיש תקנות בריאות ואנחנו מבינים הכל אבל להחליט על צעד כזה מבלי להיוועץ? ישנם מבחנים שאכן אפשר להעביר למתכונת אחרת אבל אי אפשר לעשות דבר כזה בלי להיוועץ איתנו. אנחנו מרגישים שאנחנו מעמסה על השר הזה". 

 

האם לא כדאי לשים את האגו בצד ולאפשר לסטודנטים להיבחן?

"אני בטוח שנאפשר לסטודנטים להבחן, אבל לפני שמחליטים החלטות כאלה צריך לבדוק מה קורה בקמפוסים, שם יש 0 הדבקות קורונה. אי אפשר להתעלם מזה אנחנו עושים ריווח, מקפידים על מסכות, מקפידים על כל ההוראות. בצורה גורפת פשוט לבטל את כל המבחנים בלי להיוועץ? נראה לי מוזר. כמובן שנכבד כל החלטה שתועבר אלינו רק הפגיעה כאן בסטודנטים היא קשה ביותר. סטודנט לרפואה צריך לדעת איפה הטחול, סטודנט לארכיטקטורה צריך לדעת לעשות קשת. אנחנו חייבים לבחון אותם. אנחנו מוצאים לשוק אנשים ואנחנו חייבים לוודא שהם מיומנים. לבטל בצורה גורפת בלי להיוועץ זה ניראה לי סוריאליסטי".

 

אפשר בכלל לפקח מרחוק על מבחנים? נבחנים?

"יש תוכנות מאוד פולשניות ומאוד לא בדוקות היטב מדובר על תוכנות שאנחנו צריכים להתקין במחשבים של הסטודנטים שלא רק בוחנים את הסטודנט שיושב מול המחשב, אלא התוכנות האלה סורקות את החדר, סורקות את הסביבה. זו תחושה מאוד לא נעימה לסטודנט".

 

יש נתק ביניכם ובין השר?

"יש שר עם המון אנרגיות, חכם מאוד, אבל עם אג'נדה מאוד רחוקה מהאג'נדה שלנו. בחודשים האחרונים השר הזה הפך להיות הדמות הנלעגת או הייצוגית של הממשלה שקמה לה עם מלא שרים ומלא תיקים הדרך לברוח מזה היא לקיים את התסריט הידוע שעשו שרים אחרים - מדובר פה בשר זאב אלקין נגד האליטות. אבל אנחנו לא האליטות אנחנו שומרי הסף של המשאב הכי חשוב של מדינת ישראל וזה כוח המוח. אנחנו לא אליטות אנחנו מנסים לשמר רמה. אנחנו מנסים לשמר את הבסיס למשק הישראלי ואנחנו מרגישים שהוא חושב שאנחנו מפריעים לו".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
פרופ' רון רובי ן והשר זאב אלקין
צילום: גיל נחושתן
מומלצים