שתף קטע נבחר

בוריס ג'ונסון במאמר ל"ידיעות אחרונות": "סיפוח מפר את החוק, לא נכיר בו"

בדיוק ביום שבו אמורים להתחיל ההליכים להחלת הריבונות ביו"ש ובבקעה, מבקש ראש ממשלת בריטניה להעביר מסר לציבור הישראלי: "כתומך ומעריץ של ישראל, אני מקווה מעומק ליבי שהסיפוח לא ייצא אל הפועל. הוא מנוגד לאינטרסים ארוכי הטווח שלכם"

בתזמון מתוכנן היטב, בדיוק במועד הרשמי שבו התחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו להחיל ריבונות בחלקים מיהודה ושומרון ובבקעת הירדן (1 ביולי), מבהירה בריטניה, אחת מידידותיה הקרובות ביותר של ישראל: אנחנו מתנגדים לסיפוח בכל תוקף.

נגיף קורונה בריטניה בית החולים שבו אושפז לכאורה בוריס ג'ונסון ראש הממשלה (צילום: EPA)
"בתור ידיד, מעריץ ותומך - סיפוח מנוגד לאינטרסים של ישראל". ג'ונסון(צילום: EPA)

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש עם השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן בנימין נתניהו (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
הבטיח לקדם החלת ריבונות מ-1 ביולי. נתניהו(צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

במאמר מיוחד שכתב ל"ידיעות אחרונות" והתפרסם הבוקר (יום רביעי), ביקש ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לפנות לציבור הישראלי: "עקבתי בעצב אחר ההצעות לסיפוח שטח פלסטיני. בתור ידיד, מעריץ ותומך ארוך שנים של ישראל, אני חושש שההצעות הללו לא ישיגו את מטרתן להבטיח את גבולות ישראל, ואף יהיו מנוגדות לאינטרסים ארוכי הטווח שלה".

 

לדברי ג'ונסון, "סיפוח יהווה הפרה של החוק הבינלאומי. הוא גם יהיה מתנה לאלה שרוצים לקבע את הסיפורים הישנים על ישראל. אני מקווה מעומק ליבי שהסיפוח לא יצא לפועל. אם כן, בריטניה לא תכיר בשינויים בקווי 1967, למעט כאלה שיוסכמו בין שני הצדדים".

 

ג'ונסון מגדיר את עצמו במאמר כ"מגן נלהב של ישראל", וטוען: "יש מעט מטרות שקרובות יותר לליבי מאשר להבטיח שאזרחי ישראל יהיו מוגנים מפני איום הטרור וההסתה האנטישמית. המחויבות שלנו לביטחונה של ישראל איתנה כל עוד אני ראש ממשלת בריטניה".

 

 

 

ראש הממשלה הבריטי אומר כי "סיפוח יעמיד בסכנה את הדרך שעשתה ישראל בשיפור היחסים עם העולם הערבי והמוסלמי, יעמוד בדרכם של שיתופי פעולה פוטנציאליים, ולא יאפשר לשותפים מהעולם הערבי לחזק את היחסים עם ישראל". לדבריו, "אויביה של ישראל ינצלו את המצב הזה, וישתמשו בו נגד כל מי שמייחל להתקדמות במזרח התיכון".

 

"כמו ישראלים רבים, גם אני מתוסכל מכך ששיחות השלום הסתיימו בכישלון", מדגיש ג'ונסון. "בעוד אני מבין את התסכול שחשים שני הצדדים, חובה עלינו לנצל את האנרגיה של הרגע הזה כדי לחזור פעם נוספת לשולחן המשא ומתן ולגבש פיתרון. זה ידרוש פשרה מכל הצדדים. אני לא ממעיט בערכם של האתגרים העומדים בדרך להשגת שלום בר-קיימא, אבל אני עדיין מאמין שהדרך היחידה להגיע לביטחון אמיתי לישראל, המולדת של העם היהודי, היא באמצעות פיתרון המאפשר צדק וביטחון גם לישראלים וגם לפלסטינים. אני מסרב להאמין שזה בלתי אפשרי".

 

מאמרו של ג'ונסון הבוקר מצטרף למאמר אחר ב"ידיעות אחרונות", שפרסם לפני כמה שבועות שר המדינה באיחוד האמירויות ושגריר האיחוד בוושינגטון, יוסף אל-עוטייבה. בפנייה נדירה לקהל הישראלי כתב השגריר כי "ישראל איננה יכולה לספח – ובמקביל להמשיך לקוות לקשרים טובים עם העולם הערבי". כעת מגיעה גם נקיטת עמדה פומבית מצד אחת מבעלות בריתה הקרובות ביותר של ישראל - הממלכה המאוחדת.

 

"אני רוצה לראות פתרון שיהיה צודק גם עבור הישראלים וגם עבור הפלסטינים", חותם ג'ונסון את מאמרו. "הדרך היחידה שבה ניתן להגיע לכך היא ששני הצדדים יחזרו לשולחן המשא ומתן. זו חייבת להיות המטרה שלנו. סיפוח רק ירחיק אותנו ממנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון
מומלצים