שתף קטע נבחר

נציב התלונות מנקה את מנדלבליט: "ראוי היה לפרסם שהתיק נגדו נסגר מחוסר אשמה"

השופט בדימוס דוד רוזן מתח ביקורת על המשטרה והפרקליטות בעקבות אי-פרסום ההחלטה לסגור את התיק נגד מנדלבליט מחוסר אשמה, אחרי שהוגשה לו תלונה על כך שההחלטה לא הייתה שקופה. הוא גם קבע שבהאזנת הסתר בתיק שפורסמה "אין כל חדש"

אביחי מנדלבליט (צילום: דנה קופל)
היועמ"ש אביחי מנדלבליט(צילום: דנה קופל)

נציב התלונות על הפרקליטים, השופט בדימוס דוד רוזן, מתח היום (ד') ביקורת על המשטרה ועל הפרקליטות על כך שלא פרסמו ברבים את ההחלטה לסגור את התיק בפרשת הרפז נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעילה של חוסר אשמה.

 

אל הנציב הגיעה תלונה שבה נטען כי ההחלטה לסגור את תיק החקירה נגד מנדלבליט לא הייתה שקופה וכי עד היום לא פורסם ברבים אם עילת הסגירה הייתה חוסר ראיות מספיקות (דבר שהיה עלול למנוע ממנו להיבחר לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה) או מחוסר אשמה.

 

"מצאתי פגם בהימנעות הפרקליטות ממתן מענה בכתב לבקשת ד"ר מנדלבליט לסגור התיק במשטרה בעילה של היעדר אשמה", קבע רוזן בחוות דעת ארוכה שכתב. הוא הוסיף כי חומרי חקירה רבים היו מונחים בפני צוות החוקרים והפרקליטים, ואלה בחנו אותם לעומקם, אולם בסופו של דבר - התקבלה ההחלטה לסגור את התיק.

תמונת דוד רוזן (צילום: שאול גולן)
השופט בדימוס דוד רוזן(צילום: שאול גולן)

בחוות הדעת התייחס רוזן גם להקלטה בתיק שהוגדרה האזנת סתר, בה לפי פרסומים מתועדת שיחה בין מנדלבליט שהיה אז הפרקליט הצבאי הראשי לבין הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי - וקבע כי "אין בה כל חדש". האזנת הסתר קיבלה חיסיון בתיק, מאחר שהיא חוסה תחת חיסיון עורך דין-לקוח.

 

ובכל זאת, הבהיר רוזן כי לטעמו, לא היה כל מנוס מהוצאתה מחומר החקירה ומחיקת ההתייחסות אליה. "בדיעבד הוחוור כי לא היה בהקלטה זו להביא לשינוי התמונה הראייתית וכלל שיקולי ההעמדה לדין בתיק", כתב.

 

בחוות הדעת מתח השופט בדימוס ביקורת קשה על המשטרה, שלא כללה ברישומיה הרשמיים את ההחלטה לסגור את התיק נגד מנדלבליט. "זאת, למרות שהנושא עלה בפני הפרקליטות מספר פעמים עוד בסמוך לקבלת ההחלטה. הותרת התיק פתוח ברישומי המשטרה הינה בבחינת התנהגות בלתי-ראויה", קבע רוזן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
היועמ"ש מנדלבליט
צילום: דנה קופל
מומלצים